Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından 6-7 Temmuz 2024 tarihlerinde Denizli Büyükşehir Belediyesi Albayrak Atletizm Tesisleri’nde düzenlenen şampiyonaya 35 il ve 6 ülkeden 160 atlet katıldı. İki gün süren yarışmalara Muğla’nın Bodrum ilçesinden katılan ve İzmir Masterlar Atletizm Kulübü’nün (İZMAK) lisanslı sporcusu olan iki çocuk, dört torun sahibi 85 yaşındaki Fehime Özkan, yarışmalara damgasını vurdu.

2 Günde 5 Türkiye ve Balkan Rekoru Kırdı

Osmangazili rallici Avrupa yollarına çıkıyor Osmangazili rallici Avrupa yollarına çıkıyor

Özkan, iki gün içerisinde 100 metreyi 27.89 saniyede koşarak Türkiye rekoru, 400 metre yarışında Moldovalı Ksenia Nikolave’ye ait 2:58.39’luk rekoru 30 saniye daha hızlı koşarak 2:28.88’lik derecesi ile Türkiye ve Balkan rekorunu, 200 metre yarışında ise Romanyalı Lucia Radu’ya ait 1:19.51’lik rekoru 18 saniye daha hızlı koşarak 1:01.71’lik derecesi ile Türkiye ve Balkan rekorunu kırarak 3 birincilik ve altın madalya kazandı.

Özkan, rekor kırarken tribünler ayağa kalktı. Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, TAF yönetim kurulu üyesi Nihat Bağcı, yarışmalara katılan sporcular ve izleyenler, şampiyonanın en yaşlı sporcusunu dakikalarca ayakta alkışladı.

Yarışmaların bitiminde düzenlenen ödül töreninde TAF Başkanı Fatih Çintimar ve TAF yönetim kurulu üyesi Nihat Bağcı, kürsüde Özkan’a madalyalarını takdim etti. Çintimar, Özkan’a Olimpik Milli Takım forması giydirip hediye ederek teşekkür etti. Çintimar, “Atletizmin yaşı yok, gördüğünüz gibi 35 yaşından 85 yaşına kadar eski milli sporcularımız veya sonradan atletizme başlayanlar, ülkemizin bayrağını en iyi şekilde pistlerde dalgalandırmaya devam ediyor. Fehime annemiz, Türk atletizmine ve sporcularımıza çok güzel örnek oluyor” dedi.

Fehime Özkan’ın Başarıları ve Gelecek Hedefleri

Bodrum’da 10 yıl önce atletizme başlayan ve 30’a yakın Türkiye ve Balkan rekoru kıran Fehime Özkan, 2019 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Türkiye Fair Play Ödülü’ne layık görüldü. Kazandığı madalyalarla birlikte yaptığı açıklamada, “Kızım eski milli atlet, o da masterlarda Türkiye rekorları kırdı ve hala rekorları var. Onun sayesinde başladığım atletizm sporuna rekorlar kırarak devam ediyorum. Bugüne kadar 300’ün üzerinde madalya ve kupa kazandım. Bundan sonraki hedefim Eylül ayında Karadağ’da yapılacak olan Balkan Masterlar Şampiyonası’nda ülkeme hem madalya hem de yeni rekorlar kazandırmak olacak” dedi.

Özkan, haftanın 6 günü antrenman yaptığını ve sağlığının son derece yerinde olduğunu belirterek, “Bana bu yaşta niye koşuyorsun diyorlar. Ben de hem sağlığım için hem de ülkem için nefesim yettiğince koşacağım diyorum. Ama ne yazık ki pistlerde yaşıtlarımı çok göremiyorum” şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi