Başkan Aras: "Bodrum’u su taşkınlarından kurtarmaya kararlıyız"

Başkan Aras: "Bodrum’u su taşkınlarından kurtarmaya kararlıyız"

Türkkuyusu Caddesi'ni su baskınlarından kurtarmak için yağmur suyu yenileme hattı çalışmalarına yoğun mesaiyle devam eden Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, ilk etapta 70 metrelik alanda yenileme çalışmasına devam ediyor. Gece gündüz demeden gerçekleştirilen çalışmaları Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da yerinde inceledi.Su taşkınlarının uzun süredir Bodrum’un kaderi haline geldiğini ama yaptıkları ve yapacakları çalışmalarla...

A+A-

Türkkuyusu Caddesi'ni su baskınlarından kurtarmak için yağmur suyu yenileme hattı çalışmalarına yoğun mesaiyle devam eden Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, ilk etapta 70 metrelik alanda yenileme çalışmasına devam ediyor. Gece gündüz demeden gerçekleştirilen çalışmaları Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da yerinde inceledi.

Su taşkınlarının uzun süredir Bodrum’un kaderi haline geldiğini ama yaptıkları ve yapacakları çalışmalarla Bodrum’u bu çağ dışı görüntülerden kurtaracaklarını söyleyen Başkan Aras, “Özellikle sorunların yaşandığı alanlara müdahale etmeye çalışıyoruz. Geçen yıl, Türkkuyusu Mahallesi’ndeki sel baskınlarıyla ilgili hem çevre yolunda hem de sanayi bölgesinde ciddi çalışmalar yaptık. Oradan gelen suyun yönünü değiştirerek başka yerlere deplase ettik ya da yaptığımız mazgal ve yağmur suyu hatlarıyla yer altına almaya çalıştık. Hala bu bölgedeki çalışmalarımız sürüyor. Türkkuyusu Caddesi’ndeki kanal çok yetersiz kalıyordu. Biz buraya yeni ve daha geniş bir kanal yaptık. Artık yukarıdan gelen su burada deplase edilerek direk denize tahliye edilecek. Türkkuyusu Camisi’ne kadar bu kanalı devam ettirmeyi hedefliyoruz. Biraz da caddenin kotunu düşürebilirsek burada sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Ayrıca rahatsız edici bir koku meydana geliyordu bu bölgede. Bunun sebebi de Gıda Çarşısı’ndaki balıkçılarımızın kullandığı suyun yağmur suyu kanallarına gitmesiydi. Şimdi biz o  suyu kanalizasyona bağlayarak yağmur kanallarında koku yaratmasını engelliyoruz” dedi.

Altyapı ile ilgili  Yarımada genelinde ciddi çalışmaların yapıldığını belirten Belediye Başkanı Aras, “Yalıkavak, Turgutreis ve Gündoğan’da altyapı çalışmalarımız sürüyor, bir taraftan da Bodrum’un eski mahalleleri olan Tepecik ve Eskiçeşme mahallelerimizde de ciddi çalışmalarımız var. Yağmur suyu ve sel baskınlarından Bodrum’u kurtarmaya kararlıyız. Ancak bunun dışında, bizim yetkimiz dışında olan sel kapanları, tersip bentleri ve dere ıslahları gibi havzada çalışmalar yapılması gerekiyor. Devlet Su İşleri ve büyükşehir belediyemizin yaptığı ve yapacağı çalışmalar var. İnşallah sorunların büyük bölümünü DSİ, MUSKİ ve Bodrum Belediyesi işbirliği ile çözeriz. Çünkü biz artık Bodrum’u işbirliği ile yönetiyoruz ve böyle devam edeceğiz. Tabi ki belli bir marjın üzerinde yağmur yağarsa çok zorlanırız diye düşünüyorum. Çünkü Bodrum’daki yapılaşma, dere yataklarındaki daralma ve dere yataklarının yıllardır yol olarak kullanılması gibi sorunlar var. Mesela Bitez’de bir Söğütlü Deresi var. Her yağmurda orada şikayet geliyor, ama orası bir dere. Ama o dere zamanında cadde olarak ele alındığı ve oradan da imar verildiği için derenin sağındaki solundaki arazilerde evler var. Tabi dere taşıyor ve evleri su basıyor, bu gayet doğal. Biliyorsunuz suyun önünde durulmaz. O yüzden oralardaki çözüm kolay bir şey değil. Oralarda yolların tekrar açılması gerekiyor, derelerin dere olarak bırakılması yol olarak kalmaması gerekiyor. Ancak orada böyle bir çalışma gerçekleştirirsek o zaman da mandalina bahçelerimizin zarar görebileceğini biliyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 223 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.