Başkanlar 2020’yi değerlendirdi

Başkanlar 2020’yi değerlendirdi

Aralarında Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de bulunduğu 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, telekonferansla toplantı gerçekleştirdi. Bir araya gelen belediye başkanları 2020 senesini değerlendirdi.Sinem KarakayaMuğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün de bulunduğu 11 Büyükşehir Belediye Başkanı telekonferansla yaptıkları toplantıda bir araya geldi. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı “2020 dayanışma yılıydı, 2021 yaraları sarma...

A+A-

Aralarında Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin de bulunduğu 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, telekonferansla toplantı gerçekleştirdi. Bir araya gelen belediye başkanları 2020 senesini değerlendirdi.

Sinem Karakaya

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün de bulunduğu 11 Büyükşehir Belediye Başkanı telekonferansla yaptıkları toplantıda bir araya geldi. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı “2020 dayanışma yılıydı, 2021 yaraları sarma ve atılım senesi olacak” vurgusu yaptı.

Türkiye gündemini değerlendiren, çözüm önerilerini paylaşan ve 2021 yılı planlarını açıklayan 11büyükşehir belediye başkanı, pandemi, kuraklık ve yerel yönetimler reformundan kaynaklanan sorunları masaya yatırdı.

Toplantıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek,  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş katıldı.

“MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLDUK”

Telekonferansla yapılan toplantının ardından 11 büyükşehir belediye başkanı açıkladıkları ortak metinde şu ifadelere yer verdi:

“Bizler, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 50’sini barındıran şehirlerin yöneticileri olarak, görevlerimizi; sosyal demokrat anlayışımız, insani, vicdani, manevi ve ahlaki değerlere bağlılığımızla sürdürüyoruz. Tüm dünya ile birlikte; ülkemizde ve şehirlerimizde yaşanan Kovid-19 sürecine de yukarıda saydığımız görev bilinciyle yaklaştık. Bu sayede geliştirdiğimiz çalışma modelleri ve sosyal yardımlaşma uygulamalarımızla milyonlarca vatandaşımıza dokunduk ve onların yanında olduk.”

“HER TÜRLÜ LOJİSTİK DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

“Dünya, aklın ve bilimin ışığında ‘virüs belasıyla’ mücadelede önemli bir noktaya geldi. Dünyanın farklı ülkelerinde üretilen aşılar, insanlığa, bu zor günlerinde umut ışığı oldu. Bu kapsamda, kamunun asli kurumlarının başında gelen belediyeler olarak, tüm imkânlarımızla devletimizin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. İnsanlarımızı virüs belasından kurtaracak aşılamalar için kurulacak noktalar konusunda, devletimize ve milletimize her türlü lojistik desteği vermeye hazırız. Tüm sağlık kuruluşlarına, aşı sürecinde, görev alanlarımız dâhilindeki her türlü destek ve hizmeti vermeyi de sürdüreceğiz.”

SU İDARELERİMİZ, ‘ACİL EYLEM PLANI’ HAZIRLAYACAK

“Dünyanın virüs kadar, hatta ondan daha acil bir konusu da küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişikliğidir. Tüm dünya ve ülkemizin, kuraklık tehlikesi altında olduğu gerçeği, ‘küresel bir tehdit’ olarak önümüzde durmaktadır. Bu anlamda, ‘küresel ve topyekun seferberlik’ anlayışıyla hareket edilmesi, tüm dünyanın ortak geleceğini kurtarmak adına mecburidir. Seferberlik anlayışının yerelden başlatılmasına katkı sunmak amacıyla; 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, kurumlarımız bünyesindeki su idarelerini, ‘iklim değişikliği ve kuraklık’ konularında ortaklaştıracağımızı kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Su idarelerimiz, ‘acil eylem planı’ hazırlayacak ve halkımızı, su tasarrufu konusunda bilgilendirecek. Bu kapsamda; özellikle sanayi ve tarım sektörlerindeki ‘vahşi sulamanın’ önüne geçecek çalışmalara destek verilecek, kuraklıkla ortak mücadele etmenin önemine dikkat çekilecek. Unutulmaması gereken en önemli gerçek şudur: Su yoksa hayat da yoktur. Virüs ve kuraklık tehlikesi, küresel anlamda dünyanın gündemini oluştururken, bir yandan siyasi yaşam da devam ediyor.

“2021 YENİ UMUTLARI BÜYÜTECEK”

 Son olarak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Zor bir 2020’yi geride bırakıyoruz. Yıl içinde hep beraber yaşadıklarımızı yazmak istesek, gazete sayfalarına, TV ekranlarına sığmaz. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak bu zor ve sancılı süreçte hep vatandaşlarımızın yanında olduk. İktidar kanadından gelen her türlü engellemeye rağmen, geliştirdiğimiz sosyal projelerle sizlerin yanında olmayı başardık. Bunu başarırken, gücümüzü sizden aldık. Şimdi bu gücümüzü 2021’e taşıma zamanı geldi. 2021 de aynen 2020 gibi, ‘dayanışma yılı’ olacak. Bu kez dayanışmanın yanına, ‘yaraları sarma ve ekonomik atılım yapma’yı da koyacağız. Kimse, yeni yılın geçen yıllardan çok daha iyi olacağından kuşku duymasın. Bilinsin ki, 2021 yeni umutları büyütecek; mutluluğu hep birlikte tadacağız.”

Bu haber toplam 258 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.