Belediye Başkanları uyardı

Belediye Başkanları uyardı

Coronovirüs salgının yayılması ve ölümlerin artması sonucunda 10 Büyükşehir Belediye Başkanı telekonferans aracılığı ile toplantı yaptı. Toplantı sonrasında belediye başkanları yayınladıkları bildirge ile salgına karşı topyekûn mücadele çağrısı yaptı.Sinan Boyacı10 Büyükşehir Belediye Başkanı, bir araya geldikleri çevrimiçi toplantıda kentlerinde yaşanan bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat sayılarıyla ilgili bilgiler paylaştı.Ölümlerin...

A+A-

Coronovirüs salgının yayılması ve ölümlerin artması sonucunda 10 Büyükşehir Belediye Başkanı telekonferans aracılığı ile toplantı yaptı. Toplantı sonrasında belediye başkanları yayınladıkları bildirge ile salgına karşı topyekûn mücadele çağrısı yaptı.

Sinan Boyacı

10 Büyükşehir Belediye Başkanı, bir araya geldikleri çevrimiçi toplantıda kentlerinde yaşanan bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat sayılarıyla ilgili bilgiler paylaştı.

Ölümlerin verilerden 2-3 kat daha fazla olduğunu belirten belediye başkanları, salgına karşı topyekûn mücadele çağrısı yaptı. Yaklaşık 2 aydır coronavirüsü tedavisi gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, toplantıda yer alamadı.

10 Büyükşehir Belediye Başkanı toplantı sonrası başkanların imzasının bulunduğu ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:“Türkiye nüfusunun yüzde 49'unun yaşadığı 11 Büyükşehir Belediyesi'nin Başkanları olarak, Covid-19'la verilen topyekûn mücadelede, devletin tüm kurumlarıyla birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu her fırsatta dile getirdik. Son dönemde vaka, hasta ve vefat sayılarında yaşanan artış ile bu rakamlar üzerinde oluşan ‘bilgi kirliliğini' üzüntüyle, endişeyle takip etmekteyiz. Kurumlarımıza yansıyan günlük vefat rakamlarıyla, merkezi yönetimin her akşam yayınladığı sayılar arasında 2-3 kata varan farkları tespit etmek zorunda kalmanın huzursuzluğunu yaşıyoruz. Artık neredeyse her eve giren bu virüsle ve sonuçlarıyla ilgili gerçekleri, tüm çıplaklığıyla kamuoyuyla paylaşmak, her kamu görevlisinin sorumluluğundadır. Bu sorumluluk duygusundan uzak durmanın ne kamusal anlamda ne de vicdani olarak anlaşılır bir yanı yoktur.”

“2 YA DA 3 HAFTALIK BİR KAPANMA ELZEM”

Yapılan toplantıda 2 ya da 3 haftalık bir kapanmanın elzem olduğu fikrilerini kamuoyu ile paylaşan belediye başkanları, “Toplum sağlığının korunması açısından, bilim insanlarının önerileri doğrultusunda, 2 ya da 3 haftalık bir kapanmanın elzem olduğu noktasında görüş birliği içinde olduğumuzu tüm kamuoyuna duyurmayı bir borç biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“GERÇEKLERİ TÜM ÇIPLAKLIĞIYLA PAYLAŞMALARI KONUSUNDA KARARLILIĞA DAVET EDİYORUZ”

Açıklamanın devamında şu ifadeleri yer verildi:

“Her evden bir cenazenin kalkmaya başladığı böylesi bir süreçte, kamu idarecilerini, gerçekleri tüm çıplaklığıyla paylaşmaları konusunda kararlılığa davet ediyoruz. Aynı kararlılığın; toplumun pandemiden olumsuz etkilenen tüm kesimlerine yapılması zorunlu olan maddi yardım, destek ve teşvikler gibi konularda da gösterilmesi zorunludur. Merkezi yönetimi, sosyal devlet olmanın bütün gereklerini yerine getirmeye ve tüm kurumlarını bu konuda seferberlik duygusuyla sürecin içine katmaya davet ediyoruz.”

Bu haber toplam 214 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.