Bodrum Güçbirliği Derneği: “MUSKİ Bodrum’u oyalıyor”

Bodrum Güçbirliği Derneği: “MUSKİ Bodrum’u oyalıyor”

Sinem KarakayaGeçtiğimiz günlerde Muğla Büyükşehir Belediyesi,  Bodrum’un Bitez Mahallesi’nde DSİ’ye ait ana isale hattında meydana gelen patlak ile birlikte DSİ’ye ait içme suyu hatlarındaki patlak sayısının bin 897’ye ulaştığını açıklamıştı. Bodrum Güçbirliği Derneği konuyla ilgili açıklama yaparak, MUSKİ’nin Bodrum’u oyaladığını iddia etti.Yapılan açıklamada, “Sorunları çözmede tek yetkili kurum olan Muğla Büyükşehir...

A+A-

Sinem Karakaya

Geçtiğimiz günlerde Muğla Büyükşehir Belediyesi,  Bodrum’un Bitez Mahallesi’nde DSİ’ye ait ana isale hattında meydana gelen patlak ile birlikte DSİ’ye ait içme suyu hatlarındaki patlak sayısının bin 897’ye ulaştığını açıklamıştı. Bodrum Güçbirliği Derneği konuyla ilgili açıklama yaparak, MUSKİ’nin Bodrum’u oyaladığını iddia etti.

Yapılan açıklamada, “Sorunları çözmede tek yetkili kurum olan Muğla Büyükşehir Belediyesi, sürekli DSİ’yi suçlayarak sorumluluğundan kaçıp, Bodrum’da yanlış bir algı oluşmasına sebep oluyor” ifadelerine yer verildi.

Bodrum Güçbirliği Derneği yaptığı açıklamada, “Bodrum’da sık sık patlayan ve günlerce süren su kesintilerine neden olan su hatları, ilçenin bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. MUSKİ sürekli DSİ’yi suçlarken, Bodrum Güçbirliği Derneği yapmış olduğu araştırmada, Bodrum’un su sorununu çözmede tek yetkili kurumun Muğla Büyükşehir Belediyesi olduğunu ortaya çıkardı.  Bodrum’un en büyük sorunu olan su patlaklarıyla ilgili yaşanan mağduriyet, Bodrum Yarımadası’nın tamamını etkiliyor. Patlak nedeniyle ev ve işyerleri günlerce susuz kalıyor, tonlarca su boş yere akıyor. Ancak anayasaya göre su temini konusunda ve yaşanan sorunları çözmede tek yetkili kurum olan Muğla Büyükşehir Belediyesi, sürekli DSİ’yi suçlayarak sorumluluğundan kaçıp, Bodrum’da yanlış bir algı oluşmasına sebep oluyor” dedi.

Bodrum Güçbirliği Derneği, Bodrum’da yaşanan su sorunuyla ilgili geniş bir araştırma yaptığını dile getirdi. Konuyu hem DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ Bölge Müdürlüğü, hem MUSKİ, hem de yasalar, yönetmelik ve mevzuatlar çerçevesinde araştırdıklarını belirten Bodrum Güçbirliği Derneği Başkan Yardımcısı Seha Ergene, tek sorumlunun Muğla Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirlediklerini söyledi.

Hattın bakım ve onarımında tek yetkili kurumun büyükşehirler olduğunun açıkça belirtildiğini söyleyen Seha Ergene, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda açıkça belirtilen kanun var. Bu kanuna göre büyükşehirlere bağlı ilçelerde su temini, su hattı yapımı, hattın sağlıklı bir şekilde mekanlara ulaşması konusunda büyükşehir belediyesi yetkilidir. DSİ bu hattı 2011 yılında Bodrum’a getirdi. O yılları hepimiz çok iyi hatırlıyoruz. Bodrum’da su yoktu. Su tankerleri yollarda cirit atıyordu. Bodrum adeta taşıma suyla dönüyordu. DSİ o yıllarda 140 km öteden Bodrum’a su getirdi. 2014 yılında Muğla, Büyükşehir Belediyesi oldu ve MUSKİ kuruldu. O yıldan bu zamana kadar hat, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin  sorumluluğuna geçti. Şu anda bu suyun tüm gelirini DSİ’ye tek kuruş ödemeden MUSKİ alıyor. Hatlarda yaşanan sorunları da DSİ’nin üzerine atıyor. Suyu DSİ getiriyor, parasını MUSKİ alıyor, DSİ’ye tek kuruş ödemiyor ve sürekli şikayet edip sorun çözmüyor” dedi.

Bodrum Güçbirliği Derneği Başkan yardımcısı Seha Ergene, konuyla ilgili dernek olarak tek amaçlarının Bodrum’da suyun musluklardan sağlıklı bir şekilde akması olduğunu söyleyerek, sorunun çözümü, çözüm aşamalarının takibi ve kamuoyunun doğru bilgilendirmesi amacı ile dernek olarak üzerlerine düşen her şeyi yapacaklarını da belirtti.

Bu haber toplam 351 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.