Sinem Karakaya

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Menteşe Belediyesi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Çiğdem Sandıkcıoğlu Başarır açıklama yaparak, kadına şiddete dikkat çekti. Başarır, İstanbul Sözleşmesinin uygulanması gerektiğine dikkat çekerek, “Kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmek, devletin temel politikası haline gelmelidir” dedi.

Çiğdem Sandıkcıoğlu Başarır, açıklamasında şunları söyledi:

“Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ,acil yardım hatlarına başvuran kadınların sayısının Pandemi boyunca arttığına dikkat çekmektedir .Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015 te yayınladığı Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda ,ülkemiz 145 ülke arasında 130. Sırada yer almıştır . Resmi rakamlara göre, her 10 kadından birisi,15-19 yaşları arasında, çocukken evlenmektedir. Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar, geri plandadır, yönetimsel işlerde yoktur, gelir sahibi değillerdir ve kadına yönelik şiddet giderek artmaktadır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, sadece bu yıl 269 kadın cinayeti,152 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Ülkemizde boşanmak üzere olan ya da boşanmış kadınların %78’i eski eş/eşleri tarafından şiddete maruz bırakılmaktadır. Kadına yönelik şiddeti azaltmanın tek yolu, kadınların sosyal konumlarını yükseltmek, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini sağlamaktır. Kadınların her alanda söz sahibi olmalarını destekleyen politikalar geliştirilmelidir. Yine 2017 tarihli Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin tesisi için 300 seneye ihtiyaç vardır.”

“25 KASIM AYNI ZAMANDA BİR YÜZLEŞME GÜNÜDÜR”

Açıklamanın devamı ise şu şekilde: “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Engellenmesine dair Kanunun uygulanması çok önemlidir. Eğitim sisteminden, yazılı ve görsel medyada kullanılan dilin, eşitlikçi ve adil olmasına, televizyon dizilerinden ,kadın istihdamına kadar her alanda ,kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmek, devletin temel politikası haline gelmelidir. Dolayısıyla 25 Kasım aynı zamanda bir yüzleşme günüdür.”