Coğrafi işaretlerde Milas ön planda

Coğrafi işaretlerde Milas ön planda

Türkiye'de giderek artan coğrafi işaretli ürünlerin üretimde kaliteyi ve markalaşmayı arttıracağı belirtildi. Coğrafi işaretlerin, yörelere özgü ürünlerin kaybolmasını, üretim özelliklerinin unutulmasını da önleyeceği de vurgulandı."Türkiye'nin ilk yerel yönetim televizyonu" olarak yayın yapmakta olan Özelkalem Televizyonu'nda coğrafi işaretlerle ilgili bir panel düzenlendi. Erengül Bilenser'in sunduğu "Çarşamba Oturumları"programının konusu...

A+A-

Türkiye'de giderek artan coğrafi işaretli ürünlerin üretimde kaliteyi ve markalaşmayı arttıracağı belirtildi. Coğrafi işaretlerin, yörelere özgü ürünlerin kaybolmasını, üretim özelliklerinin unutulmasını da önleyeceği de vurgulandı.

"Türkiye'nin ilk yerel yönetim televizyonu" olarak yayın yapmakta olan Özelkalem Televizyonu'nda coğrafi işaretlerle ilgili bir panel düzenlendi. Erengül Bilenser'in sunduğu "Çarşamba Oturumları"

programının konusu coğrafi işaretli ürünler idi. Programa MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de katıldı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de konuşmasında Milas halısının, Milas zeytinyağının, Milas yağlı zeytininin ve Milas Tepsi Böreğinin coğrafi işaretlerini aldıklarını, Milas zeytinyağına AB'den de coğrafi işaret almak için başvuruda bulunduklarını ve askı sürecinin devam ettiğini belirtti.

Özer konuşmasında Milas zeytinyağına coğrafi işaret alınmasıyla birlikte üretimde kalitenin ve markalaşmanın da arttığına dikkat çekti.

Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu ise konuşmasında coğrafi işaretlerde asıl önemli olanın coğrafi işaret nedeniyle o yörenin ürününde ortaya çıkan artı değerin o yöreye geri dönmesi olduğunu belirtti. Yemişçioğlu, coğrafi işaretli ürünlerin izlenebilir olmasının da önemini vurgulayarak coğrafi işaretin yöreye getireceği artı değerin o yörenin köylerinden kentlere olan göçü de durdurabileceğini ifade etti. Yemişçioğlu "Coğrafi işaretlere sadece markalaşma olarak bakılmaması gerekiyor" dedi.

Coğrafi işaretlerin alınması konusunda faaliyette bulunan Destek Patent kuruluşu yöneticisi Süleyman Zemin de coğrafi işaretlerle, yurtdışında tanınmış ürün sorununun çözülebileceğini bildirdi.

Bu haber toplam 224 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.