Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Türkiye Satranç Federasyonu Muğla İl Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen Öğretmenler Arası “Çevrimİçi Satranç Turnuvasında” dereceye giren öğretmenler ödüllendirildi.

Sinem Karakaya

Türkiye Satranç Federasyonu Muğla İl Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Öğretmenler Arası “Çevrimİçi Satranç Turnuvasında” dereceye giren öğretmenlere ödül verildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen ödül töreni;  İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Türkiye Satranç Federasyonu Muğla İl Temsilcisi Ahmet Murat Yenici ve satranç turnuvasında ilk ona giren öğretmenlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Ödül töreninden önce öğretmenlerle sohbet eden İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, uzaktan eğitim sürecinde yapılan çalışmalar ve alandaki karşılığı konularında fikir alışverişinde bulundu.

 Ardından törene geçildi.  Milli Eğitim İl Müdürü Pervin Töre, “Öğretmenler olarak uzaktan eğitim sürecinde çevrimiçi ortamda yaptığınız çalışmalarla Muğla’ya bir ışık yaktınız” dedi.

SATRANÇ AKADEMİK BAŞARIYI ARTTIRIYOR

Satrancın,  akıl oyunları içinde en önemli oyun olduğuna vurgu yapan İl Müdürü Pervin Töre, ”Satrancı, çocuklarımızın bir yaşam biçimi haline dönüştürmemiz lazım. Çoklu zekâ gelişimine fırsat sağlayan böylesine önemli bir oyunu, ana sınıfından başlayarak 12 sınıfa kadar tüm öğrencilerimiz arasında hatta evlerde, tüm ailelerimizde yaygınlaştırma gayretindeyiz.  Öğrencilerin hızlı problem çözme ve doğru karar verme becerilerini arttıran satranç, onların akademik başarılarını destekliyor” ifadelerine yer verdi.

LGS TÜRKİYE BİRİNCİSİ DE SATRANÇ SPORCUSU

Satranç Turnuvası İl Birincisi Milas İMİ Ortaokulu Öğretmeni Ali Ülgün, satrancın akademik başarıya olumlu katkı sağladığına örnek olarak LGS’ de Türkiye birincisi olan öğrencisi Toprak Can Mutlukan’ı gösterdi. Toprak Can’ın 6 yaşından beri satranç oynadığına, satranç turnuvalarına katılarak dereceler aldığına hatırlatma yaptı.

TURNUVA SAYISINDA TÜRKİYE’DE 2. SIRADA

Türkiye Satranç Federasyonu Muğla İl Temsilcisi Ahmet Murat Yenici, “Muğla, İstanbul’dan sonra en fazla satranç turnuvasının yapıldığı il. İlimizde yoğun bir şekilde turnuvalar yürütülmekte. Yine ilimizde spor dallarında en fazla lisanlı sporcu satrançta. Öğretmenlerimiz arasında da satranç antrenörü ve hakem sayımız da oldukça fazla. Muğla’da 200 okulumuzda satranç sınıfı mevcut. Amacımız tüm okullarımızda satranç sınıfının olması” dedi.

Pandemiden dolayı sınırlı katılımcıyla gerçekleşen ödül töreninde, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre tarafından dereceye giren öğretmenlere madalyaları, belgeleri ve hediyeleri takdim edildi.