Sinem Karakaya

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitimin 22 Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldığını açıklanmasının ardından Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran konuya ilişkin açıklama yaparak, sınavların iptal edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Şube Başkanı Birdal Savran, “Öğrencilerin başarıları notla değerlendirilmemelidir” dedi.

Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Milli Eğitim Bakanlığı  yaptığı açıklama ile uzaktan eğitimin 22 Ocak 2020 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı. Yapılan açıklamada ilkokullarda sınav yapılmayacağı ancak ortaokul ve liselerde öğrencilerin dönem notunun 1 sınav sonucuna göre verileceği ifade edildi.  Ayrıca, açıklamada ikinci dönem ara tatilinin yarı yıl tatili ile birleştirildiği ve bundan dolayı da 2020-2021 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin de 15 Şubat 2021 Pazartesi başlayacağı belirtildi. Okudukları okul ile ikametgah adresi farklı olan öğrencileri ise ikamet adreslerinin bulunduğu yerleşim yerinde, okul türü aynı olmak kaydıyla, bulunan bir okulda sınava girme hakkı verildi. Bu durumla ilgili bazı hususların ifade edilmesi gerekmektedir.”

“YÜZ YÜZE SINAVLAR YENİ SAĞLIK SORUNLARI ÇIKARACAK”

Tedbirlerin yetersiz olduğunu söyleyen Savran, “Uzaktan eğitimin 22 Ocak 2021 tarihine kadar devam etmesi salgının geldiği aşama dikkate alındığında doğru olmakla birlikte alınan önlemlerin yetersizliği salgınla mücadelede yeterli değildir. Bilim insanlarının önerileri dikkate alınmalı ve acilen 4 haftalık tam bir kapanmaya gidilmelidir. Salgın halen devam ederken öğretmenlerin ve öğrencilerin okullara yüz yüze sınavlar için çağrılması yeni sağlık sorunları yaratacaktır. Salgın koşullarında sınavların tamamı iptal edilmeli, öğrencilerin başarıları notla değerlendirilmemelidir. Uzaktan eğitime erişemeyen öğrenciler başta olmak üzere, salgın koşullarında sınav yapma ısrarı dezavantajlı gruplar açısından çeşitli eşitsizlikler ve mağduriyetler yaratacaktır. Önceliğimiz salgın koşullarında sınav yapmak değil öğrencilerin salgınla baş etmesine katkı sunmak, yalnız olmadıklarını hissettirmek ve geleceğe dair umutlarının sönmesini engellemek olmalıdır” dedi.

“AŞILARIN TAM VE GEÇERLİ DENETİMLER SONRASI KULLANILMASI GEREKİYOR”

Yüz yüze yapılan sınavlarda çeşitli sorunlar olacağını söyleyen Birdal Savran, “Öğrencilerin kendi okullarında değil de ikamet ettikleri yerleşim yerlerinde bulunan bir okulda sınava girmeleri çeşitli sorunlar yaratacaktır. Okullar arasındaki farklar ve zümrelerin öğretim programları üzerinde kullandıkları inisiyatif dikkate alındığında, bu kararın çeşitli mağduriyetler oluşturacağı açıktır. Bu nedenle bu dönemde sınav yapma ısrarından vazgeçmek gerekecektir. Öğretmenlerin de aşılanacak öncelikli gruplar arasında olduğu dikkate alındığında burada bir açıklamaya ihtiyaç olduğu açıktır. Aşıların tam ve geçerli denetimlerden sonra kullanılması gerekmektedir. Dün olduğu gibi bugün de öğrencilerimizin, eğitim ve bilim emekçilerin hakları ve sağlıkları için mücadelemiz aralıksız sürecektir” şeklinde konuştu.