Eğitim Sen ve Veli Derneği: “Seçmeli dersler zorunlu din dersine dönüştürüldü”

Eğitim Sen ve Veli Derneği: “Seçmeli dersler zorunlu din dersine dönüştürüldü”

Sinem KarakayaEğitim Sen Muğla Şubesi ve Veli Derneği Muğla Şubesi tarafından bazı okul yöneticilerinin öğrenci ve velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yapmaları ve sadece seçilen dersleri imzalamaları için velilere tebliğ etmeleri, din eğitimi içerikli derslerden paketler hazırlamalarına karşı ortak basın açıklaması yapıldı.  yapılan açıklamada, “Seçmeli ders seçimi özgür bir seçim olmanın dışına çıkarılmış,...

A+A-

Sinem Karakaya

Eğitim Sen Muğla Şubesi ve Veli Derneği Muğla Şubesi tarafından bazı okul yöneticilerinin öğrenci ve velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yapmaları ve sadece seçilen dersleri imzalamaları için velilere tebliğ etmeleri, din eğitimi içerikli derslerden paketler hazırlamalarına karşı ortak basın açıklaması yapıldı.  yapılan açıklamada, “Seçmeli ders seçimi özgür bir seçim olmanın dışına çıkarılmış, seçmeli din dersleri de fiili bir şekilde zorunlu din derslerine dönüştürülmüştür” denildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihlerinin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacağını açıklamıştır. Başlayan ders seçim süreciyle birlikte okul idarecilerinin ders seçim sürecine müdahale ettiği, paket programlar hazırladığı ve öğrencileri din derslerini seçmeye zorladığına dair bilgiler bizlere ulaşmaya başladı. Öğrencilerin eğitim hakkının engellenmemesi ve ders seçiminin sağlıklı yapılabilmesi için MEB ilgili yönetmeliği 1. maddesine uygun davranmalıdır. Okulların açılmasını beklemeden yangından mal kaçırır gibi bu telaşın nedeni nedir?”

“ÖĞRENCİLERİN İLGİ VE YETENEKLERİNE GÖRE BELİRLENMELİ”

Açıklamaya şu şekilde devam edildi: “Derslerin seçimi ve buna yönelik açıklamalar ikinci dönemin ilk haftasında okul müdürlüğünce öğrencilere duyurulur. MEB’in kararı ile öğrencilerin seçmeli dersler konusunda seçim yapması, öngörülen sürede, pandemi koşulları nedeni ile çok zordur.  Seçmeli derslerin öğrencilerin ilgi ve yetenekleri ile Pedagojik ihtiyaçlarına göre belirlenmesi gerekmektedir. Seçmeli ders seçimi özgür bir seçim olmanın dışına çıkarılmış, seçmeli din dersleri de fiili bir şekilde zorunlu din derslerine dönüştürülmüştür. MEB, her ne kadar seçmeli derslerin öğrencilerin istek ve tercihlerine göre belirlenmesi gerektiğini ifade etse de geçtiğimiz yıllar içinde eğitimde yaşanan yoğun siyasal kadrolaşmanın ve yandaş atamaların bir sonucu olarak bazı dini içerikli derslerin seçilmesi için öğrenci ve velilerin yönlendirilmeye çalışıldığı bilinmektedir. Nitekim okullara gönderilen yazıda öğrencilerin seçmeli ders seçmediği hallerde ders seçimini okul yönetiminin yapacağı belirtilmiştir. Pandemi koşullarında bu kararın nasıl sonuçlar ortaya çıkaracağını tahmin etmek zor değildir”

“ÖĞRENCİLER ADINA DERS SEÇEN OKUL YÖNETİCİLERİ, SUÇ İŞLEDİKLERİNİ BİLMELİ”

Mağdır edilen veli ve öğrencilerinm yanında olduklarını söylenen ortak açıklamada, “Geçtiğimiz yıllarda bazı okul yöneticilerinin öğrenci ve velilere bilgilendirme yapmadan, onlar adına ders seçimi yapmaları ve sadece seçilen dersleri imzalamaları için velilere tebliğ etmeleri, din eğitimi içerikli derslerden zorunlu paketler hazırlamaları, yukarıda bahsettiğimiz meşru olmayan toplantılarda alınan kararların bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır. Anlaşıldığı üzere yine bu dernek ve vakıflar, kendilerini yasaların üzerinde görmektedirler. Acı olan taraf bu olmakla birlikte Milli Eğitim sistemimizin içler acısı hali de gözler önünde durmaktadır. Eğitim sistemimiz; bilimsellikten, araştırmacılıktan, sorgulayıcı yaklaşımdan, sanattan, spordan ve üretimden uzaklaşarak, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini hızla bir karanlığa doğru sürüklemektedir.  Geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Eğitim Sen Muğla Şubesi ve Veli Der Muğla Şubesi olarak olarak, seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor, eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin karşısında duracağımızın, seçmeli ders seçimi sürecini yakından takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bu haber toplam 271 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.