Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mucizevi dokunuşlar

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde mucizevi dokunuşlar

Sinem KarakayaMuğla’da felç geçiren iki hasta Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan inme merkezinde uygulanan IV TPA (damardan pıhtı çözücü tedavi) ve Endovasküler Mekanik Trombektomi (anjio ile damardaki pıhtıyı çıkartma) müdahaleleri ile sağlığına kavuştu.Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan, hastane bünyesinde bulunan Girişimsel Anjiografi ünitesinde deneyimli uzman hekim kadrosuyla mucizevi dokunuşlara imza atıldığını ve hayatların...

A+A-

Sinem Karakaya

Muğla’da felç geçiren iki hasta Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan inme merkezinde uygulanan IV TPA (damardan pıhtı çözücü tedavi) ve Endovasküler Mekanik Trombektomi (anjio ile damardaki pıhtıyı çıkartma) müdahaleleri ile sağlığına kavuştu.

Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan, hastane bünyesinde bulunan Girişimsel Anjiografi ünitesinde deneyimli uzman hekim kadrosuyla mucizevi dokunuşlara imza atıldığını ve hayatların kurtarıldığını söyledi.

Hastane tarafından yapılan açıklamada, “Muğla Bölgemizde modern tıbbi cihazlarla donatılmış ilk ve tek olan İnme Merkezimiz vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Profesyonel Nöroloji hekimleri tarafından kesintisiz 24 saat hizmet veren İnme merkezimizde, Girişimsel Nörolog Dr. Utku Cenikli tarafından erken ve zamanında yapılan anjiyografik girişimler ile tıkalı beyin damarları açılabilmekte ve uzman hekimlerimizce uygulanan pıhtı çözücü ilaç tedavileri ile ani gelişen felçler ve ölümcül seyreden inmeler tedavi edilebilmektedir. İskemik İnme (beyin damar tıkanıklığı); beynin kanlanma yetersizliği ile geri dönülmez hasar görebilmesine ve hastanın felç kalabilmesine sebep olabilen acil bir durumdur. Bu sebeple pandemi süresince aciliyet arz eden ve hayati önemi olan İnme hastalarımıza girişimsel işlemlerimiz ve tedavilerimiz kesintisiz olarak devam etmektedir. Beyinde damar tıkanıklığı ile gelişen inmede Beyin Anjiyografik girişimler ile damar açma tedavisini (Mekanik Trombektomi) uygulayan ve bu yönüyle bölgede tek olan Girişimsel Nöroloji Uzmanı Dr. Utku Cenikli yüz güldürücü tedaviler gerçekleştirdi.  Acil servise aynı anda başvuran iki hastadan birisine ağır felçli iken damardan pıhtı çözücü tedavi uygulanmış, diğerine ise komadayken girişimsel anjiografik yöntemle tıkalı damarı açılarak söz konusu damarın tekrar işler hale getirilmesi sağlanmıştır. Bu sayede hastalarımız felç olmaktan tam olarak kurtulmuş ve yeniden eski sağlıklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşamışlardır” ifadelerine yer verildi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Utku Cenikli, bu müdahalelerin erken dönemde hastaneye getirilen inmeli hastalarda yapılabildiğini ve bunun bir ekip çalışması olduğunu belirtti.

Başhekim Doç. Dr. Turhan Togan, felç geçiren hastaların hızlı bir şekilde en yakın inme tedavisinin yapılabileceği sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerektiğinin altını çizerek; “İnme, kalp krizi gibi acil müdahale gerektiren bir hastalıktır. Rahatsızlanan hastaların inme merkezlerine ulaştırılması hayati bir öneme sahiptir. Bölgemizde inme geçiren hastalara uygulanan ve hastaları felç olmaktan kurtaran ve yaşamalarını sağlayan bu tedavi yöntemlerinin kurumumuz bünyesinde bulunmasından dolayı mutluyuz” dedi.

Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.