Ercan ile Akarken:“Muğla’da esnafı öncelikli olmalı”

Ercan ile Akarken:“Muğla’da esnafı öncelikli olmalı”

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ile Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, Muğla’da belli zamanlarda yöresel ürünler fuarı, şenlik, festival ve panayır gibi isimler altında gıda satış organizasyonları düzenlenmesinin Muğla esnafını kötü etkilediğine dair ortak açıklama yaptı.Sinem KarakayaMuğla’da belli zamanlarda gastronomi, yöresel ürünler fuarı, şenlik, festival...

A+A-

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ile Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken, Muğla’da belli zamanlarda yöresel ürünler fuarı, şenlik, festival ve panayır gibi isimler altında gıda satış organizasyonları düzenlenmesinin Muğla esnafını kötü etkilediğine dair ortak açıklama yaptı.

Sinem Karakaya

Muğla’da belli zamanlarda gastronomi, yöresel ürünler fuarı, şenlik, festival ve panayır gibi isimler altında gıda satış organizasyonları düzenlenmesinin Muğla’nın yerel esnafını kötü etkilediğine dair Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ve Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Güven Akarken ortak açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Bu gibi etkinliklerde, il merkezi ve ilçelerimizde hizmet veren odalarımızın üyeleri ve esnafımızın yer alması öncelikli tercihimizdir” denildi.

Diğer illerden gelerek Muğla’da bu tür organizasyonların düzenlenmesinin sağlıklı olmadığı vurgu yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “İlimiz ve ilçelerimizde belli zamanlarda, gastronomi, yöresel ürünler fuarı, şenlik, festival, panayır gibi isimler altında gıda satış organizasyonları düzenlenmektedir. Ancak bu gibi etkinliklerde, il merkezi ve ilçelerimizde hizmet veren odalarımızın kıymetli üyeleri ve esnafımızın yer alması öncelikli tercihimizdir. Çünkü vatandaşımızın sağlığını düşünmek zorundayız. Böylelikle üyelerimizin vereceği hizmet, daha sağlıklı, daha güvenilir ve daha denetime açık olacaktır. Üyelerimiz ve yerel esnafımızın belirli periyodlarla denetimleri belediye zabıtaları ve tarım il/ilçe müdürlükleri tarafından yapılmaktadır ve belgeleri mevcuttur.  Çünkü gıda denetimi özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde halk sağlığı açısından çok hassas bir konudur”

“KOŞULLAR ŞÜPHE UYANDIRICI”

“Ülkenin farklı yerlerinden Muğla’ya gelen satıcıların gıdalarının hazırlanma, pişirilme ve satılma koşulları şüphe uyandırıcıdır” denilen açıklamanın devamı ise şu şekilde:  “Denetlenebilmeleri de mümkün olmayacaktır.  Ayrıca, stantları başında konaklamalarını nasıl sağladıkları hijyen açısından da soru işareti oluşturmaktadır. Restoranlarımız ve pazarlarımızın pandemi sürecinde bu kadar sıkı talimatlara uyması zorunluyken, bu alanlarda yapılan hijyenden uzak çalışmalar tedirgin edicidir.  Bu tarz çalışmalarda ilimiz ve ilçelerimizde faaliyet gösteren ve sürekli olarak denetlemelere tabi tutulan yerel esnafımızın yer almasıyla çok daha başarılı sonuçlar alınabilecektir.”

“MUĞLA’DA KAZANILAN PARA MUĞLA’DA KALSIN”

Muğla’da kazanılan paranın Muğla’da kalması gerektiğini söyleyen Ercan ve Akarken, “Zaten ilimizde faaliyet gösteren ticari işletmelerin ekonomik anlamda yaşadıkları sıkıntılar hepimiz tarafından bilinmekte olup; ayrıca ilimizde kazanılan paranın ilimizde kalması, haksız rekabetin önüne geçilmesi açısında da esnafımız için son derece önem arz etmektedir. Bu izinleri veren başta belediyelerimiz ile diğer kurum ve kuruluşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermelerini, bu tür organizasyonların, meslek odaları ile işbirliği içinde düzenlemesini rica ederiz” dedi.

Bu haber toplam 251 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.