Muğla Postası Tarafsız Güvenilir

Geç oldu, güç olmasın

***Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca (KYK), yurtlarda barınma talebinde bulunan öğrencilerin yurt başvuruları alındıktan kısa bir süre sonra sonuçları duyurdu. KYK yurtları hazır olmasına rağmen, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü KYK yurt ve müracaatlarına ilişkin yerleştirme takvimi doğrultusunda yaşanması muhtemel barınma sorunları göz önünde bulundurarak açılışı 1
hafta erteledi.

*** Su ve Kanalizasyon hizmetini verecek MUSKİ Genel Müdürlüğüne Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce, 2018 tarihinde resmi yazı yazılarak yatırımlarla ilgili Su ve Kanalizasyon konusunda gerekli tedbirlerin alınması talep edilmişti. MUSKİ şehir şebekesinden yeni yurtlara su verilmesi için çalışmalara daha yeni başladı.

Geç oldu, güç olmasın
Okundu
16 Eylül 2021 - 14:52

NEVAL ARSLAN

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde yaklaşık 44 bin öğrenci eğitim, öğretim görüyor. Öğrencilerin 32 bini Muğla Menteşe İlçesinde bulunuyor. Menteşe İlçesinde yaşanan imar ve arsa üretim sıkıntıları nedeniyle evlerin kiralarının yüksek olması öğrencilerin barınma sorunlarına neden oluyor.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin üst tarafında Karadağ mevkiinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ihaleleri yapılan ve 3 etaptan oluşan toplam 5 bin 398 kapasiteli yurt projelerinde; 1. Etap 2 bin 24 öğrenci kapasiteli Turgutreis Erkek Öğrenci Yurdu 2021-2022 öğretim yılında öğrenci alımını gerçekleştirecek.

MUĞLA’YA 9 BİN YENİ ÖĞRENCİ

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Toplam 9 bin 149 öğrenci Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne yerleşti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bu sene 9bin 149 öğrenciye daha ev sahipliği yapacak. 9 bin 149 öğrencinin 4 bin 83’ünün lisans, 5 bin 66’sının ise ön lisans programına yerleştiği öğrenildi.

Öğrenciler KYK başvurularını gerçekleştirdiği süreçte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından akademik takvim ile ilgili duyuru paylaşılarak, okul açılım 1hafta ileri bir tarihe ertelendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü tarafından akademik takvimi il ilgili yapılan açıklamada “KYK yurt ve müracaatlarına ilişkin yerleştirme takvimi doğrultusunda yaşanması muhtemel barınma sorunları göz önünde bulundurarak; üniversitemiz akademik takviminde 20 Eylül 2021 olarak ilan edilen derslerin Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri hariç üniversitemizin diğer tüm birimlerinde bir hafta ertelenerek, 27 Eylül 2021 olarak değiştirilmiştir.” denildi.

Barınma sorunları göz önünde bulundurulduğunda, Muğla’nın Menteşe ilçesinde Menteşe Şahidi Kız Yurdu, Menteşe Erkek Yurdu, Menteşe Milli Piyango Kız Yurdu ve son olarak, 1. Etap 2 bin 24 öğrenci kapasiteli Turgutreis Erkek Öğrenci Yurdu mevcut olduğu biliniyor.

Bin 369 kapasiteli Menteşe Şahidi Kız Yurdu’nda 686 kayıt 683 boş yatak, Bin 804 kapasiteli Menteşe Erkek Yurdu’nda 852 kayıt, 952 boş yatak, 2 bin 94 kapasiteli, Menteşe Milli Piyango Kız Yurdu 925 kayıtlı Bin 169 boş yatak mevcut.

22 Haziran’da “2 bin 24 öğrencinin barınma sorunu çözüldü” başlıklı haberimizde ise 2 bin 24 öğrenci kapasiteli Turgutreis Erkek Öğrenci Yurdu 2021-2022 öğretim yılında öğrenci alımını gerçekleştireceğini yazmıştık.

MSKÜ Rektörlüğü tarafından barınma sorunları göz önünde bulundurulduğuna yönelik akademik takvimin ileri bir tarihe atılması kafalarda soru işareti oluşturdu.

“ALT YAPI HAZIRLIKLARI HALA DEVAM EDİYOR”

2017 yılında inşaatlar proje aşamasında iken doğalgaz, su ve kanalizasyon altyapılarında sorun yaşanmaması için ilgili kurumlarla Kredi Yurtlar İl Müdürlüğü tarafından gerekli görüşmeler yapılarak, Akmercan Şirketi tarafından gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştı.

Su ve Kanalizasyon hizmetini verecek MUSKİ Genel Müdürlüğüne 2018 tarihinde resmi yazı yazılarak yatırımlarla ilgili Su ve Kanalizasyon konusunda gerekli tedbirlerin alınması talep edilmişti.

MUSKİ Genel Müdürlüğü  2018 tarihli cevabı yazısında, ‘2019 yılı proje ihalesi kapsamında projesi hazırlanarak önümüzdeki dönemlerde yatırım programı kapsamında değerlendirmeye alınacaktır’ şeklinde cevap verdiği öğrenilmişti.

SONDAJ İLE SU KUYUSU AÇMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Su sorununa yönelik çalışmalar hakkında edindiğimiz bilgilere göre, MUSKİ ile yapılan görüşme neticesinde Şehir Şebekesinden yeni yurtlara su verilmesi için çalışma başlatıldı.

2019 yılından bu yana bir gelişme olmaması ve çalışmaların yeni başlatılmasına yönelik diğer illerden Muğla Menteşe’ye gelecek üniversite öğrencilerinin ailelerini tedirgin etti.

Hastanenin yanından bir hat verilerek yurtlara su verilmesi çalışması başlatılarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 3.Etap Yüklenici firmaya verilerek,  projesi hazırlatıldı ve imalat çalışması başlatıldı.

Öte yandan YİKOP tarafından ihalesi yapılan Sandras su hattının bakım ve onarım çalışmaları başlatıldı.

ÜNİVERSİTEYE YETMEYEN SUYA ÇÖZÜM BULUNDU

Sandras su hattı ana kaynağına 400 metre mesafede yeni bir su kaynağı bulundu.

MUSKİ ile üniversite çalışma yaparak, borular üniversite tarafından alındı. MUSKİ geçte olsa sisteme suyu bağlama çalışmalarını yapmaya başladı.

MUSKİ’ye tahsisli 3 kaynağın Sandras su hattına ilave edilmesi için çalışma yapılması gerektiği öğrenildi.

BAKANLIK TARAFINDAN İLERİ ARITMA TESİSİ

Kanalizasyon konusunda yapılan çalışmalar hakkında ise edindiğimiz bilgiye göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 3. Etap Yurt için yapılan arıtma sistemine ek yatırım yapılarak ileri arıtma sistemi kurularak arıtılan suyun bahçe ve çevre sulamasında kullanılması için çalışma başlatıldı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilk aşamasında arıtmadan çıkan suyun çevreye uygun olmayacağını bildirdi. Bunun üzerine bakanlık tarafından ileri arıtma sistemi kurulması için çalışma yapıldı. Yetkili firmaya ruhsat verilmesi gerektiği öğrenildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile yapılan görüşmelere ileri arıtmadan çıkan suyun Üniversite içine verilerek çevre sulamasında kullanılması konusunda mutabakata varılarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 3. Etap yüklenicisine Üniversiteye boru hattı çekilmesi konusunda talimat verildi. Hattın çekilmesi için ilgili kurumlarla görüşülerek, kazı işlemleri başlatıldı.

Çalışmaların Eylül ayı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

Öte yandan, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Tıp Fakültesi ile Yurtlar arasında kalan yaklaşık 200 metre yolun asfaltlanması için gerekli çalışmalar ve yazışmalar yapıldığı öğrenildi.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Copyright by Atilla Taha