Muğla'nın Ula ilçesine bağlı turistik Gökova Mahallesi'nde 12 yıldır Muğla'nın tek hayvan hastanesi olarak hizmet veren Muğla Medika-Vet Hayvan Hastanesi, yaşanan depremlerin ardından çevremizdeki canlılarda görülen değişik hareketler "Hayvanlar depremi nasıl hisseder?", "Hayvanların depremi önceden hissetmesi mümkün mü?" gibi soruları yanıtladı.

Sinan Boyacı

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı turistik Gökova Mahallesi'nde bulunan Muğla Medika-Vet Hayvan Hastanesi Veteriner Hekimi Göksel Bayramlı son zamanlarda yaşanan depremler ve geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaşanan depremde hayvanların nasıl bir rol oynadığından bahsetti.

Artçı depremler olduktan sonra hayvanın evde tutulmasının doğru olmadığını söyleyen Göksel Bayramlı, “Öncelikli olarak insanların buna çok dikkat etmesi gerekiyor. Riskli bölgelerde hayvanın evde tutulmaması bir seçenek olabilir. Artçı depremler olduktan sonra ısrarla hayvanın evde tutulup bakılması doğru değildir. Depremden dolayı hayvanların psikolojileri de olumsuz yönde etkilenebilir. Asosyallik oluşabilir. Bu konularda da önerebileceğim şeylerden biri geçici bir süreliğin antidepresan kullanımı olabilir. İkili ilişkilerle hayvanı sakinleştirip güvenli bir ortam sağlamalıyız. Büyükşehirlerde hayvanların depremi önceden hissettiklerine dair çok bilgi duyuyoruz.  Depremi önceden hissedip hissedemediğine ilişkin çok fazla test var. Bazılarında sonuçlara da ulaşıldı. Özellikle bir balık türü deprem olmadan önce, deprem olacak olan bölgeyi terk ediyor tamamen o bölgeden uzaklaştığı bilimsel olarak ispatlanmış. Bunun gibi birçok örnekleri de var. Bunun da nedeni ultromanyateik dalgalarla oluyor” şeklinde konuştu.