HEDEF, AB'YE İHRACAT

HEDEF, AB'YE İHRACAT

Milas'ın çiçeği burnunda zeytinyağı üreticisi Selen Bayrambaş, Gökçeler Mahallesi Muhtarı Hüseyin Pırnaz ile birlikte Milas Ticaret Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer'i ziyaret ederek Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınması nedeniyle teşekkür etti.Gazi Üniversitesi İşletme Bölümünü bitiren Selen Bayrambaş, bir bankada 4 yıl, ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde 6 yıl çalışmış olmasına rağmen yüreğinde...

A+A-

Milas'ın çiçeği burnunda zeytinyağı üreticisi Selen Bayrambaş, Gökçeler Mahallesi Muhtarı Hüseyin Pırnaz ile birlikte Milas Ticaret Odası (MİTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer'i ziyaret ederek Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti alınması nedeniyle teşekkür etti.

Gazi Üniversitesi İşletme Bölümünü bitiren Selen Bayrambaş, bir bankada 4 yıl, ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde 6 yıl çalışmış olmasına rağmen yüreğinde filizlenen zeytin ve zeytinyağı sevdasıyla İstanbul'u arkasında bırakarak, Milas'ın Alaçam mahallesinde bir zeytinlik satın alarak, Zeytinci oldu.

"Natura Mono" diye markasını alan Selen Bayrambaş, kendi zeytinliğinin zeytinlerini hasat ederek, özenle seçip kimi zeytin tanelerini sofralığa, kimilerini yağlığa ayırıyor.

Çiçeği burnunda zeytinci Selen Bayrambaş zeytinin büyüsüne kapılma öyküsünü aslında bir rastlantı sonucu başladığını söylüyor:

Bayrambaş, "Türkiye'nin önemli bir zeytin ve zeytinyağı üreticisi olduğunu biliyordum. Fakat Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde çalışırken zeytinyağlarımızın yurtdışında yeterince ilgi görmediğini fark ettim. Bu durum ilgimi çekti. Nedenlerini araştırmaya başladığımda gördüm ki, ülkemizin zeytinyağları ya yeterince markalı sofralık ürün olarak üretilmiyor, ya da yeterli kalitede üretilmiş olsa bile yurtdışında tanıtımı yapılamıyor. Önceleri ticari bir ürün olarak ilgisini çeken zeytin ve zeytinyağı üzerine merakım daha da arttı. Araştırdıkça aslında zeytinin ve zeytinyağının insan sağlığı için ne kadar yararlı bir ürün olduğunu, adeta anne sütüne eşdeğer besleyici özelliği olduğunu, hatta bazı hastalıkların ve yaraların iyileştirilmesindeki etkisinin adeta mucize düzeyinde olduğunu keşfettim” dedi.

Zeytinin ve zeytinyağının özelliklerini keşfettikçe zeytin ve zeytinyağı ile adeta gönül bağı oluşan Selen Bayrambaş, “Bir rastlantı sonucu geldiği Milas'ın aslında tam bir zeytincilik merkezi olduğunu gördüm. Hemen kararını verip Alaçam Mahallesi’nde 5 dönüm de olsa bir zeytinlik satın alarak, kolları sıvayıp zeytinciliğe başladım” dedi.

“TEK DOĞA”

Zeytinliğinin küçük olması, Selen Bayrambaş'ı engellemeyerek, Bayrambaş bunu şöyle anlatıyor:

"Zeytinliğimiz küçüktü fakat hedeflerimiz büyüktü. Komşularımızdan, komşu mahallelerden zeytinlikler kiralayarak üretimimizi arttırmaya başladık. Üretimin içine girince zeytin ve zeytinyağına olan duygusal bağımız daha da arttı. Markalaşmaya yöneldik. Bizim için doğa, doğallık çok önemli olduğu için "Natura Mono" diye, yani aslında "tek doğa" diye markamızı aldık. Satışlara başladık.

Zeytin ve zeytinyağı üretimine girince, yöreyi, yöre insanını tanıdıkça yeni yeni hedeflerin ortaya çıkmaya başladığın belirten Selen Bayrambaş "Yöremizde doğal pek çok çeşitli ürün üretiliyor. Öncelikle bunları işleyerek doğal reçeller, marmelatlar, turşular hazırlamayı hedefliyoruz. Yöremizde çok becerikli köy kadınları var. Onların el ürünlerini değerlendirip aile bütçelerine katkıda bulunmalarını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde özellikle köy kadınlarının kendi ayakları üzerinde durmalarını hedefliyoruz" diye anlatıyor.

MİTSO Milas zeytinyağına AB'den coğrafi işaret almasının da kendilerini çok etkilediğini ifade eden Selen Bayrambaş, "AB coğrafi işareti bizim zeytine olan ilgimizin ne kadar isabetli olduğunu da ortaya koydu. Artık hedeflerimiz daha da büyüdü. AB ülkelerine kendi markamızla "Natura Mono" markamızla zeytinyağı ihraç etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

MİTSO'nun Milas zeytinyağına AB coğrafi işareti almasının yörenin zeytinyağındaki kaderini değiştireceğini de belirten Selen Bayrambaş "Bir zeytinyağı üreticisi olarak bize bu sevinci yaşattığı için MİTSO'ya ve MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer'e çabaları nedeniyle çok teşekkür ediyoruz " dedi ve  "Natura Mono" markalı yeni ürün zeytinyağını Özer'e armağan etti.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer de Milas zeytinyağında 66'ıncaı markanın sahibi olan Selen Bayrambaş'ı kutlayarak hedeflerinin her zaman AB coğrafi işareti standartlarında zeytinyağı üretmek ve bunları AB ülkelerine ihraç etmek olmasını istedi.

Bu haber toplam 261 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.