İhtiyaçlarını taşıma suyla karşılıyorlar

İhtiyaçlarını taşıma suyla karşılıyorlar

Muğla’nın merkez Menteşe ilçesine bağlı Yemişendere Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, fahiş su parası ödemekten dertli. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar, DSİ’nin su kanallarından temin ederek, mahalleliye verdiği suya fahiş fiyat ödediklerinden dert yanarak, suyun DSİ kanalıyla değil, eski doğal kaynaklarından temin edilmesini talep ettiler.Sinan BoyacıMuğla’nın Menteşe İlçesine bağlı Yemişendere Mahallesi’nde...

A+A-

Muğla’nın merkez Menteşe ilçesine bağlı Yemişendere Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, fahiş su parası ödemekten dertli. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar, DSİ’nin su kanallarından temin ederek, mahalleliye verdiği suya fahiş fiyat ödediklerinden dert yanarak, suyun DSİ kanalıyla değil, eski doğal kaynaklarından temin edilmesini talep ettiler.

Sinan Boyacı

Muğla’nın Menteşe İlçesine bağlı Yemişendere Mahallesi’nde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar, DSİ’nin su kanallarından temin ederek, mahalleliye verdiği suya fahiş fiyat ödediklerinden dert yanarak, suyun DSİ kanalıyla değil, eski doğal kaynaklarından temin edilmesini istediklerini dile getirdiler.

Taleplerinin yerine gelmesi durumunda, hem elektrikten hem de fahiş su faturalarından tasarruf edeceklerini dile getiren mahalleli, bu suyu tarım ve hayvancılıkta daha rahat kullanabileceklerini ifade ettiler.

SUYU HEM KENDİLERİ GETİRİYOR, HEM DE ÜSTÜNE PARA ÖDÜYORLAR            

Normalde olması gerekenden daha farklı bir kanaldan su temin edilmesine tepki gösteren Ramazan Demircan isimli mahalleli, “DSİ mevcut su hattını, şuanda mevcut çekmiş olduğu hatlardan değil de, 500 metre yukarıdan verseydi, yüksek ve fahiş fiyatlarla tarla sulamak zorunda kalmazdım. Menteşe Hafıza Su Birliği Başkanlığı tarafından dönüm başına 80 TL para alıyorlar ama biz kendimiz her sene mahalle halkı ile beraber toplanıp bentten kendimiz suyumuzu getiriyoruz. Bu sayede 65 TL ödemek zorunda bırakılıyoruz. Biz burada su kullanırken, diğer haneler susuz kalıyor. Sadece su parası değil ben bu suyu yetmediği için tarlama dinamo denilen bir aletle götürmek zorunda kalıyorum. Bu da bizim şartlarımızı zorluyor. Üretim maliyetlerimizi arttırıyor. Elektrik faturası olarak 800 TL, 400 TL de su parası ödüyorum.  Bir de üstüne kullanmadığımız suyun parasını alıyorlar. Bu hattın iptal edilmesi için DSİ’ye birçok dilekçe verildi. Muhtarımız adına geri gelen dilekçede iptal olma şansı olmadığı için bu şekilde devam edilmesi gerektiği söylendi. Menteşe Hafıza Su Birliği Başkanlığına devredildiği için geride kaldı. Bu duruma tepkiliyiz” dedi.

Bir diğer mahalleli sakini Ali İnce, “8 saate 1 dönüm tarlayı anca suluyorum. Aylık 465 TL elektrik faturası ödüyorum. Kullanmadığım suyun parasını bile alıyorlar” ifadelerini kullandı.

“KÖYÜMÜZDE NORMAL BİR SU HATTI YOK”

Su sorununun çözülmesini istediklerini belirten Mehmet Orhan adlı vatandaş ise, “Neden sadece bizim Yemişendere Mahallesi’nde su parası var. 864 TL su parası ödedim.  Neden diğer köyler gibi bizim de köyümüzde normal bir su hattı yok. Yetkililerden yardım istiyoruz. Bizim sesimizi duysunlar. Köyümüzde 190 hane var diye biliyorum. Biz, hepimiz geçimimizi tarım ve hayvancılıktan sağlıyoruz. DSİ yanlış hat döşedi” dedi.

Sularını kendilerinin getirdiğine vurgu yapan bir başka mahalleli Hayrettin İnce de, “Biz kendi suyumuzu getiriyoruz. Yetkililer para ödemeye gittiğimizde ‘siz kendi suyunuzu nasıl getirmeye çalışırsınız’ dediler ama belli bir süre sonra bizim baskılarımıza dayanamayarak tekrar gittiğimizde ‘istediğiniz yapın’ dediler. Biz de su hattımızı kendimiz çekiyoruz” dedi.

Mahallede toplam 7 tane bent olduğunu, bu bentlerin kullanılır durumda iken suyun yettiğini ve fazla para ödemediklerini belirten İsmet İnce isimli mahalleli, ilk benttin 1978 yılında yapıldığını söyledi. İsmet İnce, “Para ödemeye gittiğimizde paramızı alıyorlar. Suyumuz yok diye telefon ettiğimizde telefonlarımızı açmıyorlar. Bize kim yardımcı olacak bilmiyoruz. Mağdur oluyoruz. Buraya para almaya geldiklerinde konuştuğumuzda muhtarınız suyu bulsun diyorlar, bizi tersliyorlar. Sesimizi duysunlar istiyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 398 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.