Okullarda çocukların güvenliğini daha da artırmak amacıyla başlatılan "İlk Yardım Eğitimi Seferberliği" kapsamında verilen eğitimlerle, tehlikeli ve ani bir durumda öğretmenler,  öğrencilere ilk ve ivedi sağlık desteği sunabilecekler.

81 ili kapsayan eğitimler ilk etapta belirlenen illerde başladı. İlimizde de 25 Ocak 2021 itibarıyla çevrimiçi ortamda verilmeye başlandı. İlk yardım eğitimleri önümüzdeki 3 ayda ilk etapta öğretmen, idareci ve diğer okul çalışanlarına sonrasında ise öğrenci ve velilere verilecek. Çevrimiçi eğitimleri tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Müdürlüğünün İlk Yardım Eğitim Merkezi'nde koranavirüs tedbirleri çerçevesinde yüz yüze uygulama eğitimleri verilecek. Sağlık Bakanlığının İlk Yardım Yönetmeliği doğrultusunda gerekli eğitimleri alan kursiyerler, ilk yardımcı sertifikasına sahip olacaklar.

Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Merkezi Müdürü Ergül Erdoğan “İlk yardım eğitimi, insan hayatının kurtarılması ve yaşamın daha kötüye gitmemesi için önemlidir. Her insan yaşamı kutsaldır; ancak Milli Eğitim açısından baktığımızda anne ve babalar için çocukları çok kıymetlidir. İlk yardım eğitimleri ile çocuklarımız daha güvende olacaklar. Tıkanmalar, TYD, zehirlenmeler, boğulmalar, bilinç bozuklukları, yanıklar, donmalar, sıcak çarpmaları,  vücuda yabancı cisim kaçması gibi ilk yardım konularında hem teorik hem de uygulamalı eğitimler verilerek, öğretmenlerimiz donanımlı olarak ilk yardımcı kimlik kartı ve sertifikasına sahip olmaktadırlar. Dolayısıyla ilk yardım eğitimi alan öğretmenimizin yaşadığı yer, ailesi, komşusu hatta sokak daha güvende. Doğru uygulanan ilk yardım hayat kurtarır.” ifadelerine yer verdi.

İlk yardımın hayat kurtardığına vurgu yapan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, doğru ve zamanında yapılan ilk yardım müdahalesinin hayati açıdan çok önem taşıdığına değindi. Konuşmasında “Bakanlığımızın başlattığı ‘İlk Yardım Eğitimi Seferberliği’ projesine ilimiz olarak destek veriyor olmaktan son derece gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın sağlığını ve can güvenliğini her şeyden üstün tutuyoruz. Bu bağlamda tüm eğitim camiasının ilk yardım eğitimi alması son derece önem arz ediyor.” dedi.

İlk yardım eğitimleri yıl boyunca devam edecek.