Kamu Sen Muğla İl Temsilciliği: “Memura ek zam istiyoruz”

Kamu Sen Muğla İl Temsilciliği: “Memura ek zam istiyoruz”

Sinem KarakayaEk zam taleplerini dile getirmek amacıyla Türkiye Kamu Sen Muğla İl Temsilciliği tarafından Merkez PTT Şubesi önünde basın açıklaması yapılarak, Cumhurbaşkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na mektup gönderildi. 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında Kamu Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, “Memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine ek zam verilmesini istiyoruz” dedi.“TÜİK...

A+A-

Sinem Karakaya

Ek zam taleplerini dile getirmek amacıyla Türkiye Kamu Sen Muğla İl Temsilciliği tarafından Merkez PTT Şubesi önünde basın açıklaması yapılarak, Cumhurbaşkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na mektup gönderildi. 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasında Kamu Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, “Memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine ek zam verilmesini istiyoruz” dedi.

“TÜİK RAKAMLARI GERÇEKÇİ DEĞİLDİR”

Enflasyon farkının zam olmadığını ve TÜİK rakamlarının gerçekçi olmadığını söyleyen Kamu Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, “2020 yılı içerisinde memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı da dâhil olmak üzere yüzde 11,56 zam yapılmışken yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştur. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl memur maaşları resmi enflasyon karşısında yüzde 3,04 erimiş bulunmaktadır. Her ne kadar TÜİK’in belirlediği yıllık enflasyon ortalama yüzde 14,6 açıklamasına rağmen milletimizin tüketmek zorunda olduğu gıda, temizlik, sağlık, ulaşım, haberleşme, ısınma, kira gibi ürünlerdeki fiyat artışları ise 2020’de gerçekleştiği ilan edilen, resmi enflasyonun kat be kat üzerindedir. Mesela; ayçiçek yağına % 110 zam gelmiştir.  Köprü ve otoyol geçiş ücretleri % 25 artmıştır. Yıllardır enflasyonunun üzerinden silindir gibi geçtiği memura da aynı oranda zam istiyoruz. TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin” dedi.

“AİLE BÜTÇESİNDEKİ AÇIK HER GÜN BİRAZ DAHA BÜYÜMEKTE”

Memur ve emeklilerin alım gücünün yıldan yıla azaldığını dile getiren Özata, “Ocak ayında alınan yüzde 3 zam, mart ayı itibarı ile vergi dilimindeki artışa gidecektir. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir.  İvedilikle vergi dilimi oran meblağı yükseltilmelidir. Oransal artışlardan ziyade taban aylığa zam yapılmalı, tüm ek ödemeler taban aylığa yansıtılmalıdır ki emekli olunca maaşlarda düşüş yaşanmasın. Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerdir. Asgari ücrete % 21 zam yapılırken memura % 4 zam yapılması anlaşılabilir değildir. Böyle giderse 3- 5 yıl sonra memur maaşı asgari ücretin altında kalacaktır. Bu çerçevede enflasyona yenik düşen, temel ve vazgeçilmez harcamalar karşısında eriyen maaşlarını telafi etmek ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine ek zam verilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a “memura ek zam verilmesini talep ediyoruz” içerikli mektuplar gönderilmesi için PTT’ye teslim edildi.

Bu haber toplam 266 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.