“Katı atık bedelleri yönetmeliğe göre belirleniyor”

“Katı atık bedelleri yönetmeliğe göre belirleniyor”

Neval Çolak ArslanMilas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Cumhur İttifakı’nın Milas Belediyesi’ne yönelik açıklamalarına cevap verdi. Seydikemer ve Milas’ın yüzölçümü ve yol ağı olarak karşılaştırılmasına yönelik, ortaya koyduğu rakamlarla cevap verdi.Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda verginin tahsili konusu başta olmak üzere, Milas Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile alakalı karalama çalışmaları yapıldığına dikkat çeken...

A+A-

Neval Çolak Arslan

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Cumhur İttifakı’nın Milas Belediyesi’ne yönelik açıklamalarına cevap verdi. Seydikemer ve Milas’ın yüzölçümü ve yol ağı olarak karşılaştırılmasına yönelik, ortaya koyduğu rakamlarla cevap verdi.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda verginin tahsili konusu başta olmak üzere, Milas Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile alakalı karalama çalışmaları yapıldığına dikkat çeken Başkan Tokat, “Bunları bazısı kasıtlı bazısı bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu vesileyle bugün iki aşamada iki başlıkta sizlere ve sizler vasıtasıyla değerli hemşehrilerimize iletmek istiyorum” dedi.

Katı Atık Bedellerinin; 2011 yılında Çevre Kanunu’na bağlı olarak çıkarıldığını, 2019 yılında ise Belediyelerin bunları toplamakla yükümlü kılındığını açıklayan ve Evsel Katı Atık Tarifelerinin Belirlenmesine yönelik kılavuza istinaden belirlendiğini aktaran Başkan Tokat, “Bu yasayı çıkaranlar vatandaşa karşı bu eleştirileri göğüslemek durumunda iken; maalesef bu eleştirileri direk Belediyelerin üstüne atarak Belediyelerin bunu savunması gibi bir zorunlulukla karşı karşıya bırakıyorlar. İktidardan talebimiz budur, Belediyelerin mali açıdan güçlendirilmesi gerekir. Yıllardır Belediye Gelirleri Kanunu ile ilgili düzenleme Meclis’te bekletilmektedir. Belediyelerin daha etkin hizmet verebilmeleri için yeni kaynakların ve yeni fonların yaratılması gerekir. Tabii ki bu durum devletin bütçesinden ayrılacak paylarla olacaktır. Türkiye’de belediyeler, hem pandemi ile mücadelede hem de hizmet üretme noktasında tarih yazarken, merkezi iktidar belediyelerin daha rahat çalışması anlamında esnemeler yapması gerekirken belediyelerin üzerindeki yük arttırılmaktadır” diye konuştu.

“MİLAS 42 İLDEN DAHA BÜYÜK BİR İLÇE”

Katı Atık Bedellerinin yüz ölçümü, nüfus, yol ağının uzunluğu, mahalle sayısı, toplanan çöp miktarı gibi birçok değişkene göre değişebildiğini aktaran Başkan Tokat, “İlçelerin bu anlamda kıyaslanmasının sağlıklı olmayacağını aktardı.

Başkan Tokat, “Cumhur İttifakı üyeleri Milas ile Seydikemer’i kıyaslayarak katı atık bertaraf bedelinin fazla olduğunu iddia etmişlerdir. Arkadaşlar Milas, bir ilçe olarak tek başına 42 ilden daha büyük bir ilçedir. Kırsalı ise ülkemizin en büyük olan yerleşimlerinin başlarında gelmektedir. Mevcut yasayla bu atık bedelinin nasıl hesaplanacağını da nesnel olarak ortaya koymuştur. Bu bedelleri belirleyen Milas Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütün partilerin üyeleri vardır” dedi.

“132 MAHALLENİN ÇÖP TOPLAMA İŞİNİN PLANLAMASINI YAPIYOR”

Milas Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde çok fazla kadrolu personel olmasından kaynaklı, çöp toplama maliyetlerinin de yüksek olduğu iddialarına yönelik de konuşan Başkan Tokat, “Biz çöp toplama hizmetini, 220 personelle veriyoruz. 1 müdür ve 9 da kadrolu personelimiz mevcut. Diğer çalışanlarımız Şirket çalışanlarıdır ve bu arkadaşlarımızla da ilk kez toplu sözleşme yapacağız. Bu kadar geniş bir coğrafyada 132 mahallenin çöp toplama işinin planlanması ve yürütülmesi noktasında görevli 9 arkadaşımız vardır ve bunların ücretleri de 4 Bin – 6 bin 500 TL arası değişim göstermektedir. 18-19 yıldır görevde olan kıdemli arkadaşlarımız vardır. Bu kadrolardan oluşan bir maliyet fazlalığı söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

“Çöpün Toplam Maliyeti Seydikemer’e Göre Daha Ucuzdur”

Milas ile Seydikemer kıyaslamasıyla ilgili rakamlarla açıklama yapan Başkan Tokat, “Bir kez daha ifade etmek istiyorum. Milas ile Seydikemer kıyaslaması sağlıklı sonuçlar vermez. Ortaya atılan iddiaların rakamsal olarak karşılığını vermek gerekirse; Milas’ın nüfusu 141 bin 107 iken Seydikemer’in nüfusu 62 bin 651’dir. Ayrıca bizim Ören, Güllük ve Boğaziçi gibi bölgelerimizde yaz nüfusu bunun kat kat fazlasıdır. Ayrıca bu nüfus Seydikemer’in bütün yıl boyunca sahip olduğu nüfus sayısı değildir. Herkes biliyor ki özellikle kış aylarında bu nüfusun büyük çoğunluğu Fethiye’ye dönmektedir. Seydikemer’in kırsal mahallelerinin önemli bir kısmı yayla konumundadır ve kışın ikamet eden kişi sayısı oldukça azdır. Biz de ise durum özellikle pandemi döneminde, yaz-kış, Milas’ta kayıtlı olmayan ikinci konutlarda kalanlar nedeniyle sayı daha yüksektir. Milas’ın 132 mahallesinin çöpü toplanmaktadır; Seydikemer’in ise mahalle sayısı 65’tir ve belirttiğim gibi kış aylarında birçok mahalle yayla bölgesindeki mahalle de ikamet de çok azdır.” dedi. Milas’ta toplanan çöp miktarının 56 bin 216 ton olduğunu, Seydikemer de ise bu rakamın 10 bin 40 ton olduğunu ifade eden Başkan Tokat, “Biz neredeyse 6 kat daha fazla çöp topluyoruz. Yine bir rakam daha vermek istiyorum; Milas’ta toplanan çöpün maliyeti 381,33 TL iken bu rakam Seydikemer’de 453,00 TL’dir. Bu rakamlara göre bize yapılan eleştirilerin ve Seydikemer-Milas karşılaştırmasının doğru olmadığı ortadır” dedi.

“KATI ATIK VERGİSİ’NİN SORUMLUSU BİZLER DEĞİLİZ”

Sosyal medyada pek çok kişinin bu vergi kaleminden ötürü ilçe belediyelerini veya Büyükşehir Belediyesi’ni suçladığını belirten Başkan Tokat, “Herkes çok iyi bilsin ki bu vergiyi biz belediyeler koymadık. Mevcut iktidar bu yasayı 2011 yılında çıkardı, şimdiye kadar uygulanmasını erteledi ve 2019 yılında da ertelemeyerek yürürlüğe koydu. Mevzuat neyi emrediyorsa bizler onu yapıyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 259 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.