KESK Muğla Şubeler Platformu: “Sefalet ücretini kabul etmiyoruz ek zam istiyoruz”

KESK Muğla Şubeler Platformu: “Sefalet ücretini kabul etmiyoruz ek zam istiyoruz”

Sinem Karakaya-KESK Muğla Şubeler Platformu tarafından Sınırsızlık Meydanı’nda zam taleplerini dile getirmek amacıyla basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, “Milyonlarca kamu emekçisi, pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdelediği rakamlarla açlığa mahkûm edilmek isteniyor. Sefalet ücretini kabul etmiyoruz ek zam istiyoruz” denildi.“Satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak ek zam yapılmalıdır”...

A+A-

Sinem Karakaya-

KESK Muğla Şubeler Platformu tarafından Sınırsızlık Meydanı’nda zam taleplerini dile getirmek amacıyla basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, “Milyonlarca kamu emekçisi, pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdelediği rakamlarla açlığa mahkûm edilmek isteniyor. Sefalet ücretini kabul etmiyoruz ek zam istiyoruz” denildi.

“Satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak ek zam yapılmalıdır” diyen KESK üyeleri açıklamada şunları dile getirdi:

“Her gün gözümüzü iğneden ipliğe gelen zamlarla açıyor, derinleşen kriz ve pandemi nedeniyle nefes almanın bile zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Siyasal iktidar halkın, emekçilerin yaşadığı dertleri, sıkıntıları çözmek yerine attığı her adımda sorunlar yumağını büyütüyor. Acı reçete yine emekçilerin, yoksullaştırılan halkın payına düşüyor.  Milyonlarca kamu emekçisi, işçi ve emekli çarşıda pazarda yaşanan gerçek enflasyonu TÜİK’in perdelediği rakamlarla sahte verilerle açlığa mahkûm edilmek isteniyor. İşsizler ordusuna her gün yeni on binler katılırken eş, dost, akrabalarını işe yerleştirmede adeta birbirleriyle yarışıyorlar. Son bir yıl içinde doğalgaza %32, elektriğe %31, baklagillere %60, peynire %27, yumurtaya %80, ayçiçeği yağına %50, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine %26 zam yapıldı. Sefalet ücretini kabul etmiyoruz ek zam istiyoruz. Yeni toplu sözleşme yapılıncaya dek yaşanan gerçek enflasyon, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak ek zam yapılmalıdır.”

“HANGİ SENDİKANIN ÜYESİ OLURSA OLSUN KAYBEDEN KAMU EMEKÇİLERİ OLUYOR”

Hangi sendikanın üyesi olursa olsun kaybeden kamu emekçileri oluyor” denilen açıklamada, “TÜİK verileri çok uzun süredir emekçi kesimlerin maaşlarını, ücretlerini baskılamanın, düşük maaş-ücret politikasının aracı haline getirilmiştir. Son olarak birkaç gün önce açıklanan işsizlik verileri de göstermektedir ki, TÜİK iktidarın politikalarını aklama ve yaşanan durumu gizleme görevi yapmaktadır. Sonuçta hangi sendikanın üyesi olursa olsun kaybeden her defasında tüm kamu emekçileri ve emekliler oluyor!  Adaletsiz Gelir Vergisi Tarifesi ile bu artışlar dahi cebine girmeden el konulan, sonuçta her yıl yoksulluk sınırından daha fazla uzaklaşıp açlık sınırına daha fazla yaklaşan beş milyonu aşkın kamu emekçisi ve emeklisinin daha fazla fedakârlık yapacak hali kalmadı” ifadelerine yer verildi.

ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMALIDIR

Toplu sözleşmenin derhal yenilenmesi gerektiğini söyleyen KESK üyeleri istek ve taleplerini şu şekilde dile getirdi: “ Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır.  Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir. Yoksulluk sınırı altında geliri olan hanelerin elektrik, doğalgaz, su, internet giderleri pandemi tehdidi tamamen ortadan kalkıncaya kadar Hazineden karşılanmalıdır. Bebek maması, bebek bezi ve ekmek, süt ürünleri, elektrik, doğalgaz, su başta olmak üzere temel tüketim maddelerinde KDV sıfırlanmalıdır.”

Bu haber toplam 379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.