Büyükşehir Belediyesi il genelinde 13 ilçedeki 88 köy okuluna Türk ve dünya edebiyatından seçme 100 temel eseri dağıttı. 9 ile15 Kasım Dünya Çocuk Kitapları Haftası için düzenlenen “Bir Kitapta Sen Yolla” projesine bağışlanan kitaplarda bu dağıtımlarda okullara teslim edildi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün katılımıyla ilk kitap bağışı Menteşe İlçesi Çiftlik İlkokulu’na yapıldı.

Başkan Gürün; “Okuma alışkanlığı geleceğin fikri, irfanı, vicdanı hür nesilleri için can suyudur”

Köy okullarının çocuk kitaplıklarını zenginleşmesi ve çocukların okuma alışkanlıklarını arttırılması için yola çıktıklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün okuma alışkanlığının geleceğin fikri, irfanı, vicdanı hür nesilleri için can suyu olduğunu belirtti.

Başkan Gürün; “9 ile15 Kasım Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda Muğla genelinde Bir Kitapta sen Yolla etkinliği başlattık. Bizlere bağışlanan kitapları dünya ve Türk edebiyatından seçme 100 temel eser ile birlikte köy okullarımıza dağıtıyoruz. Köylerimizde okumaya istekli, geleceği pırıl pırıl çocuklarımız var. Evlatlarımızı doğru yönlendirir, onlara okuma azmini aşılarsak önlerinde hiçbir engel duramaz. Okuyarak nelerin başarabileceğine en güzel örnek kuşkusuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Cephede bile elinden kitap düşürmeyen Ata’mız yaklaşık 4000 kitap okumuş, 13 de kitap kaleme almıştır. Geniş hayat vizyonu, ileriyi görebilme, aydınlık düşünceler, yenilikçi devrimler, ikna edici hitabete sahip Atatürk’ün bu özelliklere sahip olmasında okuduğu kitapların büyük katkısı vardır ” dedi. Son olarak Osman Gürün dağıtılan eserler arasında çocuklar için Atatürk’ün Nutuk eserinin de bulunduğunu ve düşünce ufuklarının gelişmesi, kabiliyetlerinin farkına varabilmesi için onları kitap okumaya yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.