Kümelenme Modeli Projesi Hayata Geçiriliyor

Kümelenme Modeli Projesi Hayata Geçiriliyor

Kurulduğu günden bu yana başta yerel üreticiye destek olmak ve tarım ile turizmin entegre edilmesi konusunda birçok projeyi hayata geçiren Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü 'Tarımsal Üretimde Kümelenme Modeli' projesi için çalışmalarına başladı.  ÇÖMLEKÇİ, BAHÇEYAKASI, KEMER KÖYLERİNİN TAM ORTASINDA BİR VAHA  Projenin hayata geçirileceği Kavaklı Darboğaz Mevkii'nde başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve bölge muhtarlarıyla...

A+A-

Kurulduğu günden bu yana başta yerel üreticiye destek olmak ve tarım ile turizmin entegre edilmesi konusunda birçok projeyi hayata geçiren Bodrum Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü 'Tarımsal Üretimde Kümelenme Modeli' projesi için çalışmalarına başladı.  

ÇÖMLEKÇİ, BAHÇEYAKASI, KEMER KÖYLERİNİN TAM ORTASINDA BİR VAHA  

Projenin hayata geçirileceği Kavaklı Darboğaz Mevkii'nde başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve bölge muhtarlarıyla birlikte incelemelerde bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, turizmden önce halkın büyük bir çoğunluğunun tarımla uğraştığını belirtti.

 Bodrum Belediye Başkanı Aras, “Bin dokuz yetmişlerden, seksenlerden sonraki turizm hareketleri, Bodrum'un tanınması, insanları yavaş yavaş tarımsal üretimden uzaklaştırdı. Bu topraklar yüzlerce, binlerce yıldır ekilen biçilen topraklar. Turizmin kolaycılığı bizi topraktan uzaklaştırdı. Pandemi döneminde gördük ki, bu salgın dönemlerinde gıda çok önemli, özellikle sağlıklı gıdaya ulaşmak çok önemli. Ve sağlıklı gıda derken kontrollü bir şekilde üretim, ata tohumlarının değeri, her şey burada tekrar tekrar anlaşıldı. Bodrum'un ihtiyacı olan, özellikle turizmin ihtiyacı olan, Bodrum'da yaşayan halkın ihtiyacı olan ürünleri belirledik. Onlarla ilgili üretim yaptırmak için şimdi köylerimizde çalışmalara başladık. Burası da Çömlekçi, Bahçeyakası, Kemer köylerinin tam ortasında bir vaha. İnanılmaz bir üretim merkezi olabilecek bir yer, yaklaşık bin dönümlük sulakta bir arazi. Şimdi sadece buğday ve mısır ekiliyor ama bunu katma değeri çok yüksek ürünlerle değiştirebiliriz. Bodrum'un ihtiyacı olan taze yaş sebze ve meyveyi burada üretebileceğimizi düşünüyoruz. Biz şimdi pilot bölge olarak seçtiğimiz bu bölgede bunu başarmaya çalışıyoruz” dedi. 

YEREL DEĞERLER ORTAYA ÇIKARILACAK 

Projenin turizme de katkısı olması için çalışmaların o yönde yürütüldüğünü dile getiren Başkan Aras, sözlerini şöyle tamamladı;

"Biz şimdi turizmi sadece yaz olarak göremeyiz. Deniz, kum, güneş olarak göremeyiz. Aynı zamanda kültür turizmi, gastronomi turizmi ile bu toprakların da turistler tarafından gezilmesi, bilinmesi, binlerce yıllık bu toprakların, kadim medeniyetleri insanların öğrenmesi, neler yapıldığını görmeleri lazım. Buraları rotalar haline çevireceğiz. Buralarda gastronomi rotaları yapacağız. Buralarda kültür rotaları yapacağız. Buralarda doğa yürüyüşleri, bisiklet rotaları yapacağız ki insanlar kendilerini doğaya atsın, Bodrum'un bu güzel doğasını da tanısın. Üç, dört aya sıkışan turizm ticaretimizi daha da arttırabilelim, bütün kışa yayabilelim. Bodrum çok değerli bir yer. Bütün dünyada bu kabul ediliyor ve biz bunun altını doldurmak zorundayız. Sadece Bodrum çok güzel diye bir yere varamayız. Altını işte kendi yerel değerleriyle doldurmak için uğraşıyoruz. Bir taraftan da Bodrum'un kendi potansiyeli olan turizmle beraber tarım, balıkçılık gibi diğer potansiyel üretim alanlarını da tekrar ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Bütün çabamız bunun üzerine."  

TARIMSAL ÜRETİMDE KÜMELENME MODELİ NEDİR?  

Çömlekçi, Bahçeyakası ve Kemer Mahallelerinin kesiştiği noktada bin 300 dönümlük verimli topraklarda hayata geçirilecek projeyle ilgili çalışmaların başında bulunan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ise şunları söyledi;  

"Bodrum Belediyesi olarak bu bölgede tarımsal üretimdeki kümelenme modelini burada uygulamak gibi bir projemiz var. Tarımsal kümelenme modeli nedir diye sorulacak olursa; hem katma değeri yükseltmek, hem de lojistik engelleri ortadan kaldırmaktır. Bu amaçla yaklaşık dokuz yüz elli, bin dönümlük arazide şu an üretimi planlama safhasındayız. Bununla ilgili bu üç mahallemizin muhtarı ile görüşmelerimiz, arazi sahipleri ile olan görüşmelerimiz devam etmektedir. Bunun sonucu olarak mutabık kaldığımızda tüm paydaşlarla, kooperatifimizle, muhtarlarımızla, yöredeki üreticiler ve sakinlerle ortak paydada buluşarak, bu bölgede tüm Bodrum'un ihtiyacı olan sebzelerin, domatesinden biberine, marulundan maydanozuna kadar üretimini burada planlayıp, kümelenmeyi burada gerçekleştirerek, üreticinin yüzünü güldürmek, lojistik engelleri ortadan kaldırmak amacındayız. Bunun yanı sıra belediye olarak da bu kümelenmiş bin dönümlük arazideki üretimi başından sonuna teknik desteği sağlamak, hibeyi gerçekleştirmek de en önemli hedeflerimizden biridir."  

TARIM PARKI KURULACAK 

Bölge içerisinde belediyeye ait 3 farklı parselin bulunduğunu sözlerine ekleyen Yılmaz, bu parsellerinde proje için kullanılacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti; 

 "Bu üç farklı parselde de üreticiyi desteklemek maksadıyla tüm zirai aletlerden oluşan, traktörü ve çeşitli makinaları olan bir tarım parkı hedefliyoruz. Çünkü burada üretici üretime karar verdiği andan itibaren herkesin bir zirai alet almasına gerek kalmayacak. Belediye olarak ücretsiz tahsisini gerçekleştireceğiz. Bunun yanında parselimizin birinde gübre ve torf üretimimiz gerçekleşecek. Nihai amacımız bölgemizde kümelenerek üretimin katma değerini yükseltmek, lojistik engelleri ortadan kaldırmak ve direkt üreticiden ürettiği ürünün teminini sağlamaktır. Bu amaçla projemizi önümüzdeki günlerde hayata geçirmek için gerekli adımları atmaya başladık. 

Bu haber toplam 191 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.