Muğla Postası Tarafsız Güvenilir

Menteşe’de Pazar Atıkları Gübreye Dönüşüyor

Mardin’de bölge kadınlarıyla birlikte başarılı projelere imza atan sosyal girişimci şef Ebru Baybara Demir öncülüğünde veMenteşe Belediyesi işbirliğinde Menteşe’desebze ve meyve atıkların değerlendirilmesi üzerine kompost projesi başlatıldı.

Menteşe’de Pazar Atıkları Gübreye Dönüşüyor
Okundu
24 Eylül 2021 - 10:49

Mardin’de bölge kadınlarıyla birlikte başarılı projelere imza atan sosyal girişimci şef Ebru Baybara Demir öncülüğünde veMenteşe Belediyesi işbirliğinde Menteşe’desebze ve meyve atıkların değerlendirilmesi üzerine kompost projesi başlatıldı. “Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Projesi” kapsamında Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, eşi ve gönüllülerle birlikte Perşembe pazarında yaş sebze ve meyve atıkları ayrıştıraraktopladı. Toplanan sebze ve meyve atıkları Menteşe Belediyesi tarafından Ortaköy mahallesindeki tesislerde çevre mühendisleri eşliğinde kompostlanarak tarıma kazandırılacak.

TOPRAKTAN TOPRAĞA BİYOBOZUNUR ATIK PROJESİ

Sosyal girişimci şef Ebru Baybara DemirEbru Baybara Demir,Konakaltıİskender Alper Kültür Merkezi’nde yaptığı bilgilendirme seminerinde ‘Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Projesi’nin Menteşe Belediyesi’nin daveti üzerine başladığını belirterek, “Menteşe Belediye Başkanımız Bahattin Gümüş’e toprağa ve tarıma verdiği önemden dolayı teşekkür ediyorum. Bugün gönüllülerinde katılımı ile pazaryerinde sebze meyve atıklarını plastik ve benzeri yabancı maddelerden ayrıştırıp kompost serim alanına götürüyoruz. Toplanan yaş sebze meyve atıkları, ayrıştırılarak komposta dönüştürülecek, toprağın iyileştirilmesinde kullanıma hazır hale getirilecek. Tarım uygulaması olarak nitelendirilen proje bilim insanlarının bilimsel katkıları ve gönüllülük esasıyla gerçekleştiriliyor.” dedi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, ulusal ve uluslararası birçok başarılı projeyi hayata geçiren sosyal girişimci şef Ebru Baybara Demir öncülüğünde bilim insanları ve gönüllüler tarafından yürütülen projeyi uzun süredir takip ettiklerini belirterek, şunları söyledi; “İklim değişikliği hepimizin ortak sorunu. Menteşe Belediyesi olarak Karbon Ayak İzinin Hesaplanması ve Azaltım Yol Haritasının Hazırlanması Projesi’ kapsamında, personelimize yönelik karbon ayak izi ve sera gazı azaltımı konusunda eğitim verdik.

Küresel ısınmanın sonucunda günden güne ciddi bir mesele haline gelen iklim değişikliği ve bu değişikliğinin kentler üzerindeki etkilerine yönelik uygulamalara devam etmek istiyoruz. Zira doğa ve çevre odaklı projelere şimdiden başlamazsak, ileride geleceğimiz ve kentlerimizin yaşanabilirliği hakkında konuşma hakkımız olmaz.

İklim değişikliği artık dünyanın ve insanoğlunun başlıca sorunlarından biri ve biz bu konuda gecikmeden bir şeyler yapmak zorundayız.”

İKLİM DEĞİŞİYORSA BİZDE DEĞİŞMELİYİZ

Çevreye duyarlı belediyecilik anlayışıyla önemli çalışmalara imza attıklarını kaydeden Başkan Gümüş, “Menteşe Belediyesi olarak bugün itibariyle böylesi değerli bir projenin parçası oluyoruz. Menteşe ilçemizde pazar yerlerinde ortaya çıkan sebze meyveden oluşan biyobozunur gıda atığının komposta dönüştürülüp kullanılmasıyla toprağın iyileştirilmesini, çiftçiye destek olmayı ve sağlıklı gıda üretimine katkı sağlamayı içeren projeyi sizlerin sayesinde hayata geçiriyoruz. İnanıyoruz ki bu proje ile israf azalacak, organik atıklar geri dönüştürülecek, elde edilen ürünlerle tarımsal verim artacak ve üreticilerimiz desteklenecek.”

Menteşe Belediyesi tarafından sosyal girişimci şef Ebru Baybara Demir öncülüğünde başlatılan “Topraktan Toprağa Biyobozunur Atık Projesi” kapsamında Başkan Gümüş eşi ve gönüllülerle birlikte Perşembe pazarında yaş sebze ve meyve atıkları topladı. Toplanan atıklar Menteşe Belediyesi tarafından, Ortaköy Mahallesindeki tesislere götürüldü. Ortaköy Mahallesindekikompost serim alanında detaylı ayrıştırma işlemi yapılan atıklar kompostlanarak çiftçiye dağıtılacak, tarıma kazandırılacak.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Copyright by Atilla Taha