Milletvekili Girgin,  “Çiftçinin sesine kulak verin” çağrısında bulundu

Milletvekili Girgin, “Çiftçinin sesine kulak verin” çağrısında bulundu

Sinem KarakayaCHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla Ziraat Odaları’nın hazırlamış olduğu Muğla çiftçilerinin taleplerini taleplerini TBMM Genel Kuruluna taşıdı. Milletvekili Girgin, Tarım ve Orman Bakanına “Çiftçinin sesine kulak verin” çağrısında bulundu.Milletvekili Girgin, Genel Kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Seçim bölgem Muğla’da 13 gölet ve baraj inşaatı tamamlanmamıştır. Bunlar acilen tamamlanmalıdır....

A+A-

Sinem Karakaya

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla Ziraat Odaları’nın hazırlamış olduğu Muğla çiftçilerinin taleplerini taleplerini TBMM Genel Kuruluna taşıdı. Milletvekili Girgin, Tarım ve Orman Bakanına “Çiftçinin sesine kulak verin” çağrısında bulundu.

Milletvekili Girgin, Genel Kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Seçim bölgem Muğla’da 13 gölet ve baraj inşaatı tamamlanmamıştır. Bunlar acilen tamamlanmalıdır. Sulama birliklerinin tahsil ettiği ücretler yüksektir, ücretler makul seviyelere çekilmeli, eskiyen ve su kaybına neden olan sistemler rehabilite edilerek sulama oranı ve randımanı artırılmalıdır. Sulama ve elektrik borçları nedeniyle desteklere bloke konulmakta veya borçlar desteklerden kesilmektedir. Bu uygulamadan vazgeçilmelidir. Tarımsal sulamada kullanılan elektriğin fiyatları artmıştır, üreticilere fatura ödemelerinde yaşanan en ufak bir aksaklıkta elektrikleri kesilmekte ve abonelikleri iptal olmaktadır. Elektrik fiyatlarındaki KDV, katkı payı gibi vergiler kaldırılmalı ve faturalar aylık değil, yılda iki defa hasat zamanı ödenmelidir. Narenciye meyve sebze üretimi havza bazlı destek kapsamına alınmalıdır. Zeytinyağı fiyatları düşük seyretmektedir, üretimin devamı, fiyat istikrarı sağlanması için TARİŞ ve Marmara Birlik gibi piyasa düzenleyici kuruluşlar devreye alınmalıdır. Çiftçinin sesine kulak verin.”

Çiftçilerin borçlarını ödeyemediğini, Ziraat Bankası ve diğer kamu bankaları ile Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan çiftçi borçlarının faizsiz yapılandırılması gerektiğini ifade eden Girgin, tarımsal desteklerin ekim sezonundan önce açıklanarak zamanında ve toplu ödeme yapılmasını ve desteklerden yüzde 2 – 4 oranında kesilen gelir vergisinin de kaldırılmasını gerektiğini söyledi.

“ÇİFTÇİMİZE DESTEK VERMEKTEN BAŞKA YOL YOK”

Çiftçiye destek verilmesinden başka çare olmadığını vurgulayan CHP’li Girgin, “Çiftçimiz prim ödemelerinde esas alınan pamukta 500 kg, dane zeytinde 400-700 kg ve zeytinyağındaki 80-140 kg verim kısıtlamalarının kaldırılmasını istiyor. Hayvancılık işletmelerinde kullanılan su ücretlerinin yüzde 50 indirimli olmasını istiyor. Kırsal kalkınma hibe desteklerinde KDV muafiyeti istiyor. TARSİM kapsamının genişletilmesini, prim oranının düşürülmesini ve devlet desteğinin artırılmasını istiyor. Çiftçimizin dertleri ortadayken iktidar ise Sudan yetmedi Nijerya’dan 1 Milyon hektar arazi kiralıyor. Nijerya’da neden gidip de 1 milyon hektar arazi kiralanır? Türkiye’de yer mi kalmadı?” diye sorarak “Bu halkın yararı için çiftçimize destek vermekten başka yol yok” dedi.

Bu haber toplam 343 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.