MTO’dan turizm için hükümete acil destek çağrısı

MTO’dan turizm için hükümete acil destek çağrısı

Marmaris Ticaret Odası (MTO), üyelerinden aldığı ortak görüş doğrultusunda; devam eden Coronavirüs salgınının olumsuz etkilerine karşı hükümet yetkililerine çağrıda bulunarak, turizm sektörüne bağlı işletmelerin ayakta kalabilmeleri için acil destek verilmesi çağrısında bulundu.Sinem KarakayaHavanın soğumasıyla tekrar yükselişe geçen vaka sayılarıyla beraber pandemiyi önleyebilmek amacıyla yayınlanan genelgeler ışığında, başta faaliyet...

A+A-

Marmaris Ticaret Odası (MTO), üyelerinden aldığı ortak görüş doğrultusunda; devam eden Coronavirüs salgınının olumsuz etkilerine karşı hükümet yetkililerine çağrıda bulunarak, turizm sektörüne bağlı işletmelerin ayakta kalabilmeleri için acil destek verilmesi çağrısında bulundu.

Sinem Karakaya

Havanın soğumasıyla tekrar yükselişe geçen vaka sayılarıyla beraber pandemiyi önleyebilmek amacıyla yayınlanan genelgeler ışığında, başta faaliyet durdurma ile saat ve servis kısıtlamaları olmak üzere bir dizi tedbir yeniden hayata geçirildi. Bu da turizm sezonunun İngiltere’nin açıkladığı karantina kararı ile beklenenden erken sonlanması sonucunda yaz sezonunu çok düşük bir gelirle kapatan işletmeleri büyük bir krizle karşı karşıya bıraktı.

Marmaris Ticaret Odası, üyelerinden aldığı ortak görüş doğrultusunda; devam eden Coronavirüs salgınının olumsuz etkilerine karşı hükümet yetkililerine çağrıda bulunarak, turizm sektörüne bağlı işletmelerin ayakta kalabilmeleri için acil destek verilmesi çağrısında bulundu.

TURİZM TARİHİNİN EN ZOR KIŞI YAŞANACAK

Salgının başından beri hükümet yetkilileri ile sürekli iletişim halinde olduğuna dikkat çeken Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan; ”Tarihinin en zor kışını yaşamaya hazırlanan ilçemiz, dört gözle devletimizin vereceği ekonomik desteği bekliyor. Üyelerimizin Odamıza yoğun bir şekilde iletmiş olduğu taleplerin başında mevcut kredi ödemelerinin faizsiz olarak Mayıs ayına ötelenmesi, Mayıs ayına kadar tahakkuk edecek vergi, SGK ve Bağ-kur ödemelerinin 6 ay ertelenmesi ve kapalı olan işletmelerin muaf tutulması, 7256 sayılı yasa ile yürürlüğe giren yapılandırmalardan doğacak nakit ödeme ve taksitlerin Mayıs ayı itibariyle tahsil edilmesi, Kısa Çalışma Ödeneği’nin yeni başvuru yapılabilir olarak revize edilmesi, düşük faizli ve 12 ay ödemesiz olmak üzere yeni bir kredi destek paketi hazırlanması, Genelge ile kapatılan ve yaklaşık 9 aydır kapalı olan bar, pub, disko gibi işletmeler ile geçtiğimiz hafta kapatılan ve çalışma süreleri kısıtlanan işyerleri için kira desteği geliyor. Yine kış mevsimine giriyor olmamızı göz önünde bulundursak, işyeri ve haneleri ısıtmada tek enerji kaynağımız olan elektrik ve temel yaşam ihtiyacımız olan su faturalarında Nisan ayına kadar vergilerin kaldırılması zorlu geçecek olan kış dönemi boyunca ayakta kalmamızı sağlayacak” dedi.

TURİZM ANCAK DEVLET DESTEĞİ İLE KURTULUR

Turizm sezonunun beklenenden erken kapanmış olması nedeniyle, zor durumda kalan turizmcilerin acil yardım beklediğini de vurgulayan Başkan Ayhan; “ Aşı haberlerinin peş peşe gelmesi umut verici olsa da Turizm işletmelerinin Mayıs ayına kadar faaliyetlerine devam edebilmesi ve 2021 turizm sezonuna hazırlanabilmesi için acil desteğe ihtiyaçları var. Aşı konusunda yaşanan olumlu gelişmeler neticesinde bahar ayları itibariyle bu kara günleri atlatacağımız aşikâr, ancak açıklanan tedbirlerin başta faaliyet durdurma ile saat ve servis kısıtlamaları olmak üzere alınması üyelerimizde ciddi bir endişe ve panik yaşanmasına neden oldu. Bu zorlu süreçte ayakta durmamızı sağlayacak ekonomik destekler sayesinde ülkemiz ekonomisinin en önemli gelir kaynağı olan ve getirisinin neredeyse tamamı ülkemize kalan turizm sektörünün pandemi sonrası büyüyerek devam edebilmesi için Devletimiz tarafından ekonomik tedbir paketlerinin de ivedi bir şekilde uygulamaya konulması, tüm üyelerimizin ortak beklentisi” dedi.

Bu haber toplam 237 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.