Kendi federasyonlarını kurmak için bakanlığa müracaat yapan Muğla Bireysel Turizm Taşımacılar Derneği (MUBİTTAD), Marmaris’te kuruluşlarını tamamladı. MUBİTTAD Başkanı Şener Çıtakçı; “ Turizm Taşımacılığının olmazsa olmazı D2 Yetki Belgesi sadece şirketlere değil, turizm taşımacılığının bel kemiği olan biz Bireysel Turizm Taşımacılarına da verilsin” dedi.

Sinem Karakaya

Marmaris’ten yola çıkan Bireysel Turizm Taşımacıları, Alanya, Kütahya ve Isparta’da da dernek kuruluşlarını tamamlayarak, kendi federasyonlarını kurmak için bakanlığa müracaatlarını yaptılar.

Marmaris’te kuruluşunu tamamlayan Muğla Bireysel Turizm Taşımacılar Derneği (MUBİTTAD)’da amaç, Türkiye genelinde sayıları 150 Bin’den fazla olan bireysel turizm taşıma işi yapan esnafları, federasyon çatısı altında bir araya getirmek.

MUBİTTAD Başkanı Çıtakçı; “ Turizm Taşımacılığının olmazsa olmazı D2 Yetki Belgesi sadece şirketlere değil, turizm taşımacılığının bel kemiği olan biz Bireysel Turizm Taşımacılarına da verilsin” dedi.

Marmaris’teki dernek merkezinde Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte açıklama yapan MUBİTTAD Başkanı Şener Çıtakçı Marmaris’te yaklaşık 250, Muğla genelinde de 1000’den fazla bireysel turizm taşıma esnaf bulunduğuna dikkat çekerek; “Yıllardır ekmeğimizi turizm taşımacılık işimizden kazanıyoruz. Bugüne kadar çözülemeyen en büyük sorunumuz; işimizi yapabilmemiz için gerekli olan D2 Yetki belgesi doğrudan bizlere verilmiyor, ama bu işi yapan şirketlere veriliyor. Asıl işi yapan bizler o şirketlerle anlaşmak, sözleşme yapmak zorunda bırakılıyoruz. Ulaştırma Bakanlığının artık Türkiye genelinde sayısı 150 Bin’den fazla olan meslektaşlarımız ve bakmakla yükümlü olduğu ailelerini de düşünerek, yapacağı düzenleme ile D2 Yetki belgesini doğrudan bizlere, Bireysel Turizm Taşıma işi yapan esnafa vermesini istiyoruz.  Meslektaş dayanışmasını sağlamak için Eskişehir’deki meslektaşlarımız, ilk dernek kuruluşunu tamamladılar. Biz de ikinci sırada Marmaris’te yaklaşık 250 meslektaşımız ve Bodrum, Fethiye, Datça, Dalaman başta olmak üzere Muğla’nın 13 ilçesinin tamamında, 1000’den fazla meslektaşımızı bir araya getirmek için MUBİTTAD’ı kurduk. Bizden sonra dernek kuruluşunu tamamlayan Alanya, Kütahya ve Isparta ile birlikte Türkiye Turizm Taşımacıları Federasyonu kurmak için bakanlığa müracaatımızı yaptık. MUBİTTAD olarak biz, daha sağlıklı daha verimli bir turizm hizmeti için araç çalışanlarını kurslarla eğitimden geçirip sertifikalandırıp bir taban standardı oluşturacağız. Bunun dışında korsan taşımacılığın önüne geçebilmek için, yetkililerle işbirliği yapacak, aynı hizmete farklı fiyat uygulanmasının önüne geçip ücretlendirme standardı oluşturacağız” dedi.

Şener Çıtakçı başkanlığında kuruluşunu tamamlayan MUBİTTAD Yönetim Kurulu’nda; Başkan Yardımcıları Mehmet Hasan Süer ve Sedat Kayhan, Sekreter Ahmet Erganlı, Sayman Adem Çatalkaya, Üyeler Sezai Çim ve Şenol Koza yer alıyor.