MUÇEP: “Akyaka’nın betonkaya olmasına izin vermeyeceğiz”

MUÇEP: “Akyaka’nın betonkaya olmasına izin vermeyeceğiz”

Sinem KarakayaMuğla Çevre Platformu Gökova Meclisi İmar Planı Revizyonu'nun İptali için Akyaka Plajında basın açıklaması yaptı. Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi adına basın açıklamasını yürütme kurulu üyesi Edip Kavuzlu yaptı. Yapılan açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir kez daha seslenerek,  kamu vicdanını daha fazla yaralamadan halkın onay vermediği bu planı iptal etmeye davet ediyoruz. Bölge halkı olarak haklı...

A+A-

Sinem Karakaya

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi İmar Planı Revizyonu'nun İptali için Akyaka Plajında basın açıklaması yaptı. Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi adına basın açıklamasını yürütme kurulu üyesi Edip Kavuzlu yaptı. Yapılan açıklamada, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir kez daha seslenerek,  kamu vicdanını daha fazla yaralamadan halkın onay vermediği bu planı iptal etmeye davet ediyoruz. Bölge halkı olarak haklı davamızın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz” ifadeleri kullanıldı.

“PLAN, MEVZUATA AYKIRI”

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi adına basın açıklamasını yapan açıklamasını yürütme kurulu üyesi Edip Kavuzlu, “15 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan ‘Koruma Amaçlı’ Akyaka İmar Planı Revizyonu Akyakalılar ve Muğla halkı tarafından büyük tepki ile karşılandı. Zira bu plan doğanın korunmasına dair en küçük bir iz taşımıyor. Aksine, deniz ve Azmak kıyı ekosistemleri yat limanı, otel, alışveriş merkezleri ile doldurularak uluslararası sözleşmelere göre korunması gereken doğal yaşam alanları betonlaştırılmak isteniyor. Kermetur Sitesinde yaşayan yurttaşların mülkiyet hakları gasp edilerek yerine alışveriş merkezi yapılmak isteniyor. Çocukların oyun alanları, meydanlar, parklar, sosyal ve kültürel donatı alanları daraltılarak ticari alanlara dönüştürülüyor, boş bulunan her yere otopark planlanıyor. Beş kat arttırılması planlanan otel alanları, buna bağlı olarak katlanarak artacak trafik yoğunluğu ile Akyaka’nın yaz aylarında yaşadığı trafik kabusunu iyice çözümsüz hale gelecek. Bölgenin depremselliğini, hassas ekolojik yapısını dikkate almadan, ÇED süreci işletilmeden ve birçok mevzuata aykırı olarak hazırlanan bu plan ne Gökova’nın Özel Çevre Koruma Bölgesi olma özelliği ile, ne de Ayaka’nın Yavaşkent, Nail Çakırhan’ın mimari anlayışı ile uyumludur” dedi.

“YÜRÜTMEYİ DURDURMA TALEPLİ İLK DAVAMIZI AÇTIK”

Bu plana izin vermeyeceklerini söyleyen MUÇEP, yürütmeyi durdurma talepli dava açtıklarını belirterek, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Akyakalılar ve Muğlalılar plana askı süresi içinde binlerce dilekçe vererek itirazlarını dile getirdiler, kendilerine sormadan yapılan bu kabus senaryosuna geçit vermeyeceklerini kararlı bir şekilde ortaya koydular.  Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi olarak bizler bu süreci başından itibaren yakından izliyoruz. Bu plana izin vermeyeceğimizi ve iptal edilmesi için her türlü yasal ve meşru yolu deneyeceğimizi ifade etmiştik. Bu anlamda Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli ilk davamızı açtık.  Önümüzdeki günlerde bu davaya çok sayıda yurttaş ve kuruluşun da müdahil olmasını bekliyoruz. Bu vesile ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir kez daha seslenerek,  kamu vicdanını daha fazla yaralamadan halkın onay vermediği bu planı iptal etmeye davet ediyoruz. Bölge halkı olarak haklı davamızın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz. Muğla cennet kalsın.”

Bu haber toplam 234 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.