Muğlalı çiftçinin mektubu mecliste okundu

Muğlalı çiftçinin mektubu mecliste okundu

CHP olarak her platformda çiftçilerin sorunlarını dile getirmeye çalıştıklarını söyleyen Girgin "Çiftçi komada, çiftçiliği, hayvancılığı, besiciliği öldürdüler. Vatandaş sorunlarına bir çözüm kapısı bulamıyor. Muğla’da birçok çiftçinin kendisini arayarak prim desteklerini alamadıklarını belirten Girgin, iktidara çağrıda şu çağrıyı yaptı: “Çiftçilerin bütün borçlarını silin çağrımıza kulak tıkadınız. Şimdi de desteklemeleri...

A+A-

CHP olarak her platformda çiftçilerin sorunlarını dile getirmeye çalıştıklarını söyleyen Girgin "Çiftçi komada, çiftçiliği, hayvancılığı, besiciliği öldürdüler. Vatandaş sorunlarına bir çözüm kapısı bulamıyor. Muğla’da birçok çiftçinin kendisini arayarak prim desteklerini alamadıklarını belirten Girgin, iktidara çağrıda şu çağrıyı yaptı: “Çiftçilerin bütün borçlarını silin çağrımıza kulak tıkadınız. Şimdi de desteklemeleri yatırmıyorsunuz. Borçları acilen silin, desteklemeleri hemen yatırın! Çiftçi rahat bir nefes alsın!"

 “BİZİMLE DALGA GEÇMEYİN”

Çiftçilerin iktidara bizimle dalga geçmeyin dediğini söyleyen Girgin’in TBMM Genel Kurulu’nda okuduğu mektupta şu ifadeler yer aldı: “Muğla ili Menteşe ilçesinde hayvancılık yapmaktayım. Tarım Bakanı Temmuz, Ağustos ve Eylül ayı, çiğ süt destekleme pirimi Ekim ayında yatacak dedi ama sadece Temmuz ve Ağustos yattı. Eylül, Ekim, Kasım aylarının süt pirimleri Ziraat Bankası hesaplarına 12 Şubat’ta saat 18:00’de yatacak, sılaj ve yulaf, arpa ve dane mısır desteklemeleri de 12 Şubatta yatacak dedi. Ama bu güne kadar hiçbir prim desteklerimiz yatmadı. Bir litre süt 2 lira 80 kuruş olarak Bakan açıkladı. Biz sütlerimizi 2 lira 50 kuruştan veriyoruz. 1 çuval süt yemi 140 lira, 1 kilo saman 1 lira. Bir kilo süt ile bir kilo yem alamıyoruz. Derdimiz büyük. Derdimize çare yok. Biran önce çiftçinin destekleri ödensin. Çiftçiyle dalga geçmesinler.”

“ÇİFTÇİYE EN ZALİM DAVRANAN İKTİDAR”

“Telefonu var, çiftçinin durumu iyi" diyerek alay edenlerin sicilini baktığımızda, Türkiye tarihinin çiftçiye en zalim davranan iktidarı olduklarını görüyoruz” diyen Girgin, “Tarımda her yıl artan ithalat rekorları ile karşı karşıyayız. 2020 yılında çiftçimize 22 milyar lira destek verilirken, ithalata ödenen para 66 milyar 250 milyon TL oldu. İthalata verdiğimiz paralarla, çiftçimizi destekleseydik, çiftçimiz refaha kavuşur, ülkemiz kalkınırdı” dedi.

“ÇİFTÇİ EYLÜL’DEN BERİ DESTEK ALAMIYOR”

Çiftçi desteklemelerindeki gecikmeyi, süt ve yem fiyatlarındaki sorunları ele alan bir soru önergesi verdiklerini belirten Girgin, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ülkemiz tarımı zorlu günler geçirmektedir: üretim maliyetleri artmakta, buna paralel olarak üretim azalmakta, çiftçi sayısı düşmekte, çiftçilerimiz borç batağına sürüklenmektedir. Bu koşullarda, çiftçimize verilen süt primi, yem bitkileri, hububat ve dane mısır desteklemeleri çiftçilerimiz için büyük önem taşımaktadır.

2020 Ekim ayında desteklemelerin yatacağı söylenmesine rağmen, Ekim’de sadece Temmuz ve Ağustos destekleri hesaplara yatmış, Eylül ve diğer aylar için çiftçimiz desteklemelerini alamamıştır.”

“SÜT ÜRETİCİSİNİN İKİ YAKASI BİR ARAYA GELMİYOR”

“Diğer bir önemli konu da, süt üreticisinin yaşadığı süt fiyatı sorunudur” diyen Girgin şöyle devam etti: “Ulusal Süt Konseyi’nin Nisan 2021 tarihine kadar belirlediği çiğ süt bedeli 2.80 kuruş olsa da; süt üreticilerimiz sütlerini Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyattan değil, süt sanayicisinin belirlediği 2.50 kuruştan satmaktadır. Bu farkı giderecek çalışmalar yapılmalıdır. Süt üreticisinin iki yakası bir araya gelmiyor. Her sorunda çözümü ithalatta görme anlayışından vazgeçip, çiftçimizi refaha kavuşturacak adımlar atılmalıdır. İthalat için milyarlar harcanırken bizim üreticimiz sorunlar yumağı ile boğuşuyor.”

“BİR KİLO SÜT İLE BİR BUÇUK KİLO YEM ALINIR” DENKLEMİ ARTIK TUTMUYOR

Girgin “Doların yükselişi hammadde giderlerinin yükselişine neden olmuş, yem fiyatları sürekli zam görmüştür. Doların ve hammadde giderlerindeki yükseliş bahane edilerek yem fiyatlarında yapılan fahiş fiyat artışı; doların düşüş göstermesine rağmen hala daha hala artış göstermektedir. Son on gün içerisinde yem fiyatlarına 5-8 TL arasında zam yapılmıştır. Bir çuval süt yemi 140 TL civarında; kaba yem olarak kullanılan saman 1TL civarındadır. Bu yüksek fiyatlar hayvancılığı giderek zorlaştırmaktadır. Çiftçilerimiz bu durum karşısında, tarlalarının yarısını kaba yem için ekmekte, ektikleri tarlaya yarı yarıya gübre atmakta hatta hayvan sayısını yarı yarıya azaltmaktadır. Eskiden halk arasında bir genelleme vardı: “Bir kilo süt ile bir buçuk kilo yem alınır.” Artık bu denklem tutmuyor. Bir kilo süt ile bir kilo yem bile alınamıyor.”

SORU ÖNERGESİ

Girgin’in Tarım Bakanı Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorular yer aldı:

Çiftçimize ödenmesi gereken süt primi, yem bitkileri, hububat ve dane mısır desteklemelerini eksiksiz olarak ne zaman yatıracaksınız? Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyat ile süt sanayicisinin verdiği fiyat arasındaki farkı gidermek için bir çalışma yapacak mısınız? Gübre, mazot, yem gibi girdi maliyetlerinin artmasından dolayı çiftçiyi koruyacak tedbirler almak için bir çalışmanız var mı? Ziraat Bankası kanalıyla alınan düve kredisinin şartlarını biraz daha küçük işletmelere hitap edecek şekilde kolaylaştırılması için bir çalışmanız var mıdır?

Bu haber toplam 190 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.