MUĞLA’YA 352 KÜTÜPHANE KAZANDIRILDI

MUĞLA’YA 352 KÜTÜPHANE KAZANDIRILDI

“Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi” kapsamında, Muğla’da kütüphanesi olmayan okul kalmazken kütüphaneler kitapla zenginleştirilerek öğrenci başına düşen kitap sayısında büyük bir artış sağlandı.

A+A-

Millî Eğitim Bakanlığının okullar arası imkân farklılıklarını azaltmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi"ve “Sıfır Atık Projesi” sayesinde, Muğla’da toplam 352 kütüphane kazandırılırken okul kütüphaneleri de kitap açısından zenginleştirildi.

Okul kütüphanelerindeki kayıtlı kitap sayısı, Kasım 2021’de 426 bin 843 iken haziran ayı itibarıyla bu sayı 3 katı artarak 1 milyon 276 bine ulaştı. Böylece Muğla’da öğrenci başına düşen kitap sayısı 2,7’den 8’eyükseldi.

13 ilçedeki resmi/özel okul ve kurumların bünyesinde yer alan kütüphanelerin haftalık kitap takibi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin, okul müdürlerinin, öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin ve hayırseverlerin el ve gönül birliğiyle, göstermiş oldukları gayretler neticesinde yüz güldüren sonuç elde edilmiş oldu. “Kütüphanesiz Okul Kalmayacak” projesi" çerçevesindeokul kütüphaneleri, geniş yelpazeden oluşankitaplarla donatıldı.

Bir taraftan da “Sıfır Atık Projesi” ile kütüphaneler, alışılmışın dışında farklı konseptlerde ilgi çeken mekanlar haline dönüştürüldü.“Sıfır Atık Projesi”ve “Çevre Dostu 1000 Okul Projesi” kapsamında il genelindeki 29 okulda ve13 halk eğitimi merkezinde atık malzemelerden yararlanaraksıfır atık kütüphanelerioluşturuldu.

“Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi" ve “Sıfır Atık Projesi”Muğla’daki meslek liselerini de harekete geçirdi. 5 ilçemizdeki meslek liseli öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte kolları sıvayarak kütüphaneler için masa ve kitaplık üretti.

Aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen Okur Gezer Projesi ile de öğrencilerin kütüphaneleri etkin bir şekilde kullanmasısağlanırken farkındalık etkinlikleri ile okumanın önemine dikkat çekildi. Proje kapsamında birbirinden değerli yazarlar, öğrencilerle buluşturularak okumak ve yazmak üzerine söyleşiler yapıldı. 13 ilçenin tamamında gerçekleştirilen yazar okur buluşmasında; toplam 15 yazar ağırlanarak 7 bin 500 öğrenciye ulaşıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, “Okuyan, araştıran, kendini sürekli geliştiren nesiller yetiştirmek gayesi ilebu eğitim öğretim yılında gerek ülkemizde gerekse ilimizde çok güzel çalışmalara imza atıldı. Bu doğrultuda ilimizde 352 okul kütüphanesinin açılışını gerçekleştirdik, mevcut olanları ise iyileştirdik, kütüphanelerimizi kitaplarla donattık. Bunun yanı sıra öğrencilerimizde okuma kültürünü oluşturma adına ilimiz genelinde Okur Gezer Projemizi faaliyete geçirdik.Okuma alışkanlığının önce ailede kazandırılması gerektiğinden yola çıkarak velilerimizi de bu projeye dahil ettik. Okuryazar buluşmalarıyla da öğrencilerimizi kitaplarını okudukları yazarlarla bir araya getirdik. Yeni eğitim öğretim yılında da çalışmalarımız artarak devam edecek.” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.