ÖĞRENCİLERİ KARİYER DANIŞMANLARI HAZIRLIYOR

ÖĞRENCİLERİ KARİYER DANIŞMANLARI HAZIRLIYOR

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü Kariyer Danışmanlığı projesiyle, Muğla genelinde sınava hazırlanan 8’inci ve 12’nci sınıftaki 21 bin öğrencinin akademik gelişimleri, danışman öğretmenlerinin rehberliğinde birebir takip ediliyor. Proje kapsamında, Muğla genelinde gönüllü 4 bin kariyer danışmanı öğretmen ile öğrencilerin sınava hazırlık sürecini en verimli şekilde değerlendirmeleri, sınavlara verimli ve başarı...

A+A-

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü Kariyer Danışmanlığı projesiyle, Muğla genelinde sınava hazırlanan 8’inci ve 12’nci sınıftaki 21 bin öğrencinin akademik gelişimleri, danışman öğretmenlerinin rehberliğinde birebir takip ediliyor. 

Proje kapsamında, Muğla genelinde gönüllü 4 bin kariyer danışmanı öğretmen ile öğrencilerin sınava hazırlık sürecini en verimli şekilde değerlendirmeleri, sınavlara verimli ve başarı odaklı hazırlanmaları, yetenek ve ilgileri doğrultusunda bir üst öğretim kurumuna yönlendirilmeleri konusunda rehberlik ediyor.

Kariyer danışmanı öğretmenler, il genelindeki 8’inci ve 12’nci sınıflarda eğitim gören öğrencilerin beslenme düzeninden başlayarak ders başarı durumuna, okuduğu kitabın sayfa sayısından çözdüğü soru sayısına, EBA kullanım süresine kadar bire bir takip ediyor. Danışman öğretmenleri tarafından yakından takip edilen öğrencilerin profilleri doğrultusunda öğrenme stiline uygun çalışma programı hazırlanıyor, öğrencilerin zekâ türüne göre eğitim alması sağlanıyor, yetenek ve ilgilerine göre mesleki ve akademik kariyere yönlendiriliyor. Veliler ile iş birliği içinde yürütülen projede, öğrencilerin bağımlılıklardan uzak durması da hedefleniyor.

Öğrencilerin 21’inci yüzyıl yaşam becerilerine sahip bir şekilde geleceğe en iyi şekilde hazırlanmalarının önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Kariyer Danışmanlığı projesinin bu amaca hizmet ettiğini belirtti. Töre, uzaktan eğitim sürecinde, öğrencileri yakından takibe alan danışman öğretmenlerle zoom üzerinden bir araya geldiği toplantıda şu sözleri kaydetti:  “Sizler büyük bir özveri içinde çalışarak danışmanı olduğunuz öğrencilerinizle bire bir kendi çocuğunuz gibi ilgileniyorsunuz. Kendi çocuğunuz sizin için ne ise danışmanı olduğunuz öğrencileriniz de sizin için o. Sizlerin emekleri, gayretleriyle her bir öğrencimiz kendini değerli, özel hissediyor. Geleceğe hazırladığımız öğrencilerimizin özgüvenli, olumlu düşünme yaşantılarını kazanmış, kendini tanıyan, kendine uygun hedefleri seçerek ilerlemiş, güçlü yönlerini açığa çıkartarak kullanan, iletişim becerilerine sahip, toplumla uyumlu ve mutlu bireyler olması adına çalışan tüm öğretmenlerime teşekkür ediyorum.

Muğla olarak eğitimde son iki yılda büyük başarılara imza atıldığını belirten Pervin Töre, “LGS’de 1’inci olmamızda büyük paya sahip projelerden biri olarak gördüğüm Kariyer Danışmanlığı da sizlerin sayesinde başarıyla yürütülüyor. İyi ki varsınız.” diyerek yarıyıl tatili için danışman öğretmenlere iyi dilek ve temennilerde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.