Sinan Boyacı

Kışlık meyveler ve sebzeler tezgâhlar da rağbet gördü. Havaların soğumasıyla birlikte sebze ve meyveler tezgâhlarda yavaş yavaş tüketilmeye başladı. Kış ayların vazgeçilmezi brokoli, ıspanak, kereviz, dolmalık biber gibi sebzelerin, muz, nar, mandalina ve portakal gibi meyvelerin ön plana çıktığı Perşembe Pazarı’nda çilek ve dağ çileği tezgâhlarda olması vatandaşların ilgisini çekiyor.

Muğlalıların haftalık meyve sebze alışverişi için tercih ettiği Perşembe Pazarı’nda yaz meyveleri yerini sonbahar-kış mevsiminin vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan narenciye grubuna bıraktı. Yaz dönemi meyvelerinin tezgâhlarda azaldığını ve artık tezgâhlarda kış grubu meyve ve sebzelerinin yer almaya başladığını söyleyen pazarcı esnafı, satışların havaların soğumasıyla biraz olsun hareketlendiğini söyledi.

Her şeyin pahalı olduğunu, kışlık sebze ve meyvelerin rağbet gördüğünü söyleyen pazarcı esnafı; “Kışlık sebze ve meyveler yerini aldıkça fiyatlar artıyor. Vatandaşlar biz pazarcıları suçluyor pahalı satıyorsunuz diye ama bizde pahalı alıyoruz her şeyi ne yapalım. Havalar iyice soğuduğunda fiyatlar yükselişe geçiyor. Aşırı soğuklarda meyveler don olayına da maruz kalır. Bugünlerde satışlarımız beklentimizi karşılıyor. Tabiki bunda son zamanlarda havaların soğumasının büyük etkisi var. Önümüzdeki günlerde bir daha hareketlilik yaşanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.