AK Parti Muğla il teşkilatı kurucu kadrosunda yer alan ve İl Teşkilatlarının çeşitli kademelerinde yöneticilik yapan Süleyman Reyhan, yaptığı açıklamada hedefinin İl Başkanlığına yönelik olmadığını belirterek bir an önce genel merkez tarafından adayın usulüne göre açıklanması gerektiğine dikkat çekti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Reyhan, şu ifadelere yer verdi;

“Hattı zatında bizlere: Kurucu iradeye düşen görev bu kongre sürecinde sevgi dilini, kardeşlik hukukunu en üst düzeyde tutarak, kongre gününe kadar ve sonrasında partimizin teamüllerini sağlam tutmaktır. Bu bir görevdir, zarurettir. Şahsım Süleyman Reyhan olarak son bir buçuk yıldır tabandan gelen istek üzerine bu kongrede aday olmam hususunda ciddi bir baskı olmuştur. Bu isteklere kurucu kimliğim, partime olan sevgim nispetinde kayıtsız kalmayarak geniş istişareler sonucu İl Başkanlığına adaylığımı teamüllere uygun bir şekilde, ölçülü bir şekilde genel merkezimize ilettim. Genel merkez teşkilat başkanımız Sayın Erkan Kandemir ile konuyu müzakere ettim parti büyüğümüz Hayati Yazıcı ile Muğla’yı değerlendirerek ve izin isteyerek çalışmamıza devam ettik. Tabii olarak delegemiz ve üyelerimizin yıllar içindeki dertlerini üslubunca anlattık ve neden aday olmak isteğimizin bilinmesini icra ettik. Bizim açımızdan maksat hasıl olmuştur. Yolları aşındırdık dilimizin döndüğünce derdimizi anlattık.Tasarruf teamüller gereği, parti geleneğimizin bilindiği üzere genel merkez teşkilat başkanlığındadır.Doğal olarak diğer aday olduğunu duyduğum arkadaşlarımızda hatta mevcut il başkanımızda kendi açılarından bu çalışmaları yapmışlardır saygı duymak erdemdir.”

“KUŞKUYA MAAL VERİLMEMELİDİR”

Gelinen noktada, ortada bir polemik ve muallaklık söz konusu olduğunu dile getiren Reyhan, “1 Şubata günler kala genel merkez tarafından il başkalığına devam karının verildiğini ifade eden sayın Kadem Mete’nin adaylığını genel merkezimiz ile net teyit etmesi yada merkezin bu hususu net bir dille açıklığa kavuşturması da elzemdir.Nihayetinde karar verilmişse ve bu karar Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine verilmişse, bu talimat ciddi bir disiplin ve teamüllere uygun bir açıklama ile AK Partimizin tüm teşkilatlarına ve kamuoyuna ifade edilmelidir.Kuşkuya maal verilmemelidir.Öyle ki şu an tabanda il başkanının algı yönettiği şaibelerinin de önüne geçilmiş olunur.Partimizin yıpranmaması mevcut başkanında yıpranmaması acısından temel şart net olmaktır” diye konuştu.

“YÜZDE KIRKLARI AŞAN OYU GERİ İSTİYORUZ”

“Kurucu olarak 2004 seçimlerinde Muğla’da birinci parti yaptığımız AK Partimizin yüzde kırkları aşan oyunu geri istiyoruz” diyen Reyhan, “Bunu istemek hakkımız. Partiyi kurarken tek tek nasıl üye bulduğumuzu köy köy, ev ev nasıl insanımızın ayağına gittiğimizi Datça’sı da biliyor, Yatağanı da biliyor, Fethiye’si ve kısaca bütün ilçeler biliyor” ifadelerini kullandı.

Kongreye atanan İl başkan adayı kim olursa olsun bizim kardeşimizdir diye konuşan Reyhan, “Sevgili AK Partili üyelerimiz 2023’e az bir süre kala büyük AK Parti camiasına değer katmaya devam etmek en büyük erdemimiz olmalı. Burada taraf tutmak, ayrışmak, ötelemek bizlere asla yakışmaz. Nihayetinde arzu edilen, en iyi dilekler, temenniler illaki güzel olması, başarı endeksinin yüksek olması AK Partimize gönül veren her Muğlalının arzusudur. Oluşacak il yönetimini desteklemek varsa eksikleri usulünce uyarmak 2023 e gönül birliği ile bir ve beraber gitmek, biz parti büyüklerine düşen en büyük olgudur.Bizler bu olgunluktan şaşmadan halen İl Başkanımız olan sayın Kadem  Mete’ye kongremize dair olan hazırlıklarında başarılar dileyerek kongremizin hayırlara vesile olmasını da cenabı Allahtan diliyoruz” sözlerini ekledi.

“SORU İŞARETLERİ KALDIRILMALI”

AK Parti İl kongresi yaklaşırken genel merkezin İl Başkanı yapacağı adayı açıklamasını bir an evvel resmi, usulüne uygun yapmasını ve kafalarda ki soru işaretinin kaldırılmasını dile getiren Reyhan, “Son tahlilde 1 Şubat 2021 de yapılacak olan Özcan Özgür yazdığı aday adayları hususundaki adı geçenlerin isminin yıpranmaması, sayın il başkanında kongreye daha net,kavgadan ve çatışmadan uzak birlik ve beraberlik içinde gidebilmesi için yukarıda belirttiğimiz hususlar önemlidir. Giderilmesi elzem hususlardır.  Siyaset büyük bir mecradır başında bulunan, içince, ortada ya da kıyıda olan içinde yeterli bir alandır. Yarınlardan ümit var olalım. Sevgi, saygı, hürmetlerimle” şeklinde konuştu.