Sinem Karakaya- Sinan Boyacı

İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İYİ Parti’den ihracına yönelik imzalarda, imza vermeyen tek il olan İYİ Parti Muğla İl Yönetimi oldu. Yapılan ihraç istemi mahkeme tarafından reddedildi. Partiden ihracı istenen Ümit Özdağ'ın İYİ Parti Muğla il yönetimini ziyaret etmek istemesine il yönetiminden olumlu cevap gelince verilen karar doğrultusunda İYİ Parti Muğla İl Yönetimi düşürüldü. İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ yaptığı açıklamada,  mahkeme sonuçlanmadan imza vermediğini söylerken, tek imza vermeyen il oldukları için Ümit Özdağ’ın ziyarete gelmek istemesiyle olayların meydana geldiğini söyledi. Muğla’ya gelen Ümit Özdağ, İncilay Gezgin Şekerdağ ile birlikte Menteşe Sınırsızlık Meydanında açıklamalarda bulundu.

“HERHANGİ BİR İYİ PARTİLİ OLSAYDI DA TAVRIM AYNI OLURDU”

İncilay Gezgin Şekerdağ, “Türkiye’de mahkeme kararı beklenilsin diyen tek il başkanıyım. Bu sebeple Ümit Özdağ bize teşekkür etmeye gelecekti çünkü mahkemeye intikal etmiş bir konu hakkında yorum yapmayan tek kişiyim. Ümit hocamın yerine şuan genel merkezde teşkilat başkanı Koray Aydın olsaydı, aynı bu olayla karşılaşsaydı ya da her hangi bir İYİ Partili olsaydı da tavrım aynı olurdu çünkü ben hakim değilim. Karar en önemli karardır. O sonuç ne çıkarsa başımın üstünde bir karar. Sabah bana Whatsapp üzerinden ‘Bitti. İl yönetim kurulu üyeleriniz istifa etti yönetiminiz düştü’ dediler.  Sekreter beni aradı ‘apar topar geldiler kapının kilidini değiştirdiler’ dedi. Bana tebligatı Whatsapp üzerinden fotoğraf olarak yolladılar. Koray Aydın İYİ Parti teşkilat başkanı diyor ki, ‘Muğla İl başkanımızın yönetim kurulu ile istişare etmeden tek başına aldığı kararları protesto eden kedisiyle çalışmak istemeyen belli il yönetim kurulu üyesi görevden istifa etmiştir. İstifalar genel merkezimize ulaşmıştır’ Burada birçok şey var. Yönetim kurulu kararı istemediler. Hatta ben atacağım imzayı ilçe başkanlarını sordum diye telefonda Muğla Milletvekili Metin Ergunla tartıştım.  Ümit Özdağ buraya gelemez diye, Metin Ergun kendine biat eden teşkilat üyelerini istifa ettirdi. Benim başkanlığımı düşürdü. Partinin kilidini değiştirmiş. Siyasete vekil veya belediye başkanı olmak için girmedim. Gençler için yaşanabilir bir Türkiye için girdim. Dün Bodrumdaydım.  Kadın kollarım ile ilgili bir oluşum vardı. Ben aşağıda fotoğraf çekilirken Metin Bey yukarıda ilçe başkanı ve ilçe yönetimiyle toplantı yapıyormuş. Toplantı yaptıklarından il başkanı olarak benim haberim yoktu.  Şuan İyi Parti Muğla İl Başkanlığı kapanmıştır. Bunun yerine Muğla’da Metin Ergun’u milletvekili yapma partisi açılmıştır. Tüm Muğlalılara duyurulur” dedi.

“KENDİSİNİ ZİYARET ETMEMDEN DOLAYI BUGÜN GÖREVDEN ALINDI”

Verilen yanlış karardan dönülmesi gerektiğini söyleyen Milletvekili Ümit Özdağ, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapmış olduğum basın toplantısında ifade ettiğim gibi İncilay Başkanıma teşekkür etmek, demokrasi ve hukuk devleti doğrultusunca tavır alması noktasında şükranlarımı iletmek için kendisini ziyaret edeceğimi dile getirmiştim. Ben mecliste basın toplantısı yaparken, kendisi beni aramış. Telefonum sessizdeydi, kendisine cevap veremedim. Eğer telefonu açsaydım bana görevden alındığını ifade edecekmiş. Sonrasında öğrendiğimde çok üzüldüm. Çünkü, sayın başkan sadece benim kendisini ziyaret etmemden dolayı bugün görevden alındı. Eğer gelmeseydim ziyaret etmeye, teşekküre muhtemelen bu görevden alınma biraz gecikecekti ama yine gerçekleşecekti. Oysa İYİ Parti hukuk devleti talep edenlerin, daha fazla demokrasi talep edenlerin, parlamenter düzen talep edenlerin, demokrasiyi yaşamak ve yaşatmak isteyenlerin kurduğu bir partidir. Türk halkına da bu söz vermiştir. Bu sözün arkasında duran bir il başkanımız görevden alınıştır. İYİ Parti’nin kurucusu olarak, Milletvekili olarak kabullenmiyor ve içime sindirmiyorum. İYİ Parti tabanının yüzde 99.9 9’unun da kabul etmediğinden de eminim. Umarım Sayın Genel Başkan müdahale ederek bu yanlış kararı en kısa zamanda düzeltir. Şuanda sizlerin önünde sayın başkanıma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.