Son semerciden son semer Macron’a

Son semerciden son semer Macron’a

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’nde yaşayan Enver Erkaleli (81), bir zamanların gözde mesleklerinden biri olarak kabul edilen, şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş semercilik mesleğini sürdürüyor. Bölgesinde mesleğini tek kişi olarak devam ettiren Erkaleli, son semerci olduğunu belirterek, İslam dinine hakaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a semer hediye edeceğini de söyledi.Haber: Yaren YavuzFotoğraf: Sinan BoyacıBir...

A+A-

Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’nde yaşayan Enver Erkaleli (81), bir zamanların gözde mesleklerinden biri olarak kabul edilen, şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş semercilik mesleğini sürdürüyor. Bölgesinde mesleğini tek kişi olarak devam ettiren Erkaleli, son semerci olduğunu belirterek, İslam dinine hakaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a semer hediye edeceğini de söyledi.

Haber: Yaren Yavuz

Fotoğraf: Sinan Boyacı

Bir zamanların gözde mesleklerinden biri olarak kabul edilen, şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş semercilik, Muğla’nın Yatağan ilçesinde yaşayan ve bölgede tek usta olan 81 yaşındaki Enver Erkaleli tarafından yaşatılıyor.

Yatağan’ın Turgut Mahallesi’nde yaşayan semer ustası Enver Erkaleli, mesleğini yaşatmak için teknolojiye direniyor.

Son semerciden son semer Macron’a

Muğla’nın Yatağan ilçesinde 50 yıldır semer üretimi yapan Enver Erkaleli, bu mesleğin son dönemlerini yaşadığını ve gelecekte semerciliğin unutulacağını söyledi.

Eski dönemlerde daha çok yük taşımacılığında kullanılan eşek ve katırların yerini traktör, sepetli motosiklet ve pikap gibi araçların almasıyla semercilik mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğundan dert yanan Semer Ustası Erkaleli, eşek ve katırların sırtına takılan semerlerin günümüzde artık fazla üretilmediğini belirtti.

Erkaleli ayrıca, yapacağı son semeri, Müslümanlara ve İslam dinine hakaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a hediye edeceğini söyleyerek, göndermede bulundu.

“İKİ ÇOCUĞUMU SEMERCİLİKLE BÜYÜTÜP, EVLENDİRDİM”

Çocukluğundan beri semercilik mesleğinin içinde olduğunu söyleyerek, başka bir gelir kaynağı olmadığını dile getiren 81 yaşındaki Enver Usta, “Bizim sülalemiz semerci, çocukluğumdan beri semercilik yaparım fakat şimdi büyüklerimizin hepsi vefat ettiğinden semerci olarak sadece ben kaldım. Semerciliğe ilk başladığımda eşim dostum geçinmekte zorlanacağımı düşündü ama ben iki çocuğumu semercilikle büyütüp evlendirdim. İki katlı ev yaptım, altımda arabam var. Bunların hepsi semerciliğin sayesinde oldu. Başka bir gelir kaynağım yok. İşimden çok memnunum. Amcam, dedem büyüklerimin hepsi semerci. Hepsinin eline bakarak öğrendim ve incelik isteyen bir iş. Mesela hayvanın arkasına aşağı yukarı 500 kilo yük sarılıyor, küçücük bir hata yeri bırakırsan hayvanda yara açar, zarar görür. Muğla’da semerci yok. Semercilik mesleği unutulmaya yüz tutmuş bir meslek durumunda. Bölgede bu işi yapan tek kişiyim. Çevre illerden sipariş alıyorum. Sadece Muğla’ya değil, birçok ilimize hizmet veriyorum. Semerlerin bakım ve tamiratlarını yapıyorum elimden geldiği kadar çalışmaya devam ediyorum. Yaşım ilerlediği için çalışma gücüm yetersiz gelmeye başladığından çok sevdiğim mesleğimi artık bırakmak istiyorum. Ayrıca, nasip olursa son semerimi peygamberimize, dinimize küfrettiği için Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a hediye etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 693 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.