Muğla Postası Tarafsız Güvenilir

TÜGVA MUĞLA İL TEMSİLCİLİĞİ: “KUDÜS YALNIZ DEĞİLDİR”

İsrail’in Kudüs, Mescidi-Aksa ve Gazze Şeridine havadan ve karadan devam eden saldırılar Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) öğrencilerinin de katılım sağlamasıyla Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Muğla İl Temsilciliği tarafından Cuma namazı sonrası protesto edildi.

TÜGVA MUĞLA İL TEMSİLCİLİĞİ: “KUDÜS YALNIZ DEĞİLDİR”
Okundu
14 Mayıs 2021 - 13:28

Buse Nil Tokur

İsrail’in Filistinlilere yönelik havadan ve karadan devam eden saldırıları Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Muğla İl Temsilciliği’nce kınandı.

Cuma namazı sonrası MSKÜ’de eğitim alan ve Filistinli İslam ülkeleri öğrencilerinin de bulunduğu topluluk ile TÜGVA Muğla temsilcileri basın açıklaması gerçekleştirerek, Mescid-i Aksa’ya yönelik devam eden operasyonları protesto etti.

Saldırılar sonucu hayatını kaybedenler için, Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi, gıyabi cenaze namazı kılınarak, İsrail’in saldırıları lanetlendi. Tekbir getirilerek, sloganlar atılan ortak basın açıklamasında, “Kudüs yalnız değildir” denildi.

“KUTSAL TOPRAKLARIN SAVUNMASIDIR”

MSKÜ Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Faslı Mohammed Laanaya’nın öğrenciler adına okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Pek çok konuda farklı olmamıza rağmen; bugünkü hedefimiz bir. Filistin davası başta, Hz. Muhammed ümmetinin davasıdır, ikincisi barış içinde ve güvenli bir dünyada yaşamayı seven her insanın davasıdır. Şeyh Jarrah Mahallesi sakinlerinin evlerinden zorla tehcir edilmesiyle başlayan ve ardından El Aksa Camii’nin içinde ve dışında saldırılara sahne olmasıyla, yaşlılar ve çocuklar da dahil olmak üzere 60 kişiden fazla yaralanmasına neden olan bu gelişmeleri hepimiz biliyoruz. Barış düşmanı olmadık ve olmayacağız. Daha ziyade, şu anda olan sadece nefsi müdafaa değil, daha çok Hristiyan, Müslüman ve Yahudilerin; barış ve güvenlik içinde yaşadığı kutsal toprakların savunmasıdır” dedi.

“KUDÜS YALNIZ DEĞİLDİR”

Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin özgür oluncaya kadar mücadelenin devam edeceğini belirten TÜGVA Muğla İl Temsilcisi İbrahim Ertaş ise şöyle konuştu:

“Ramazan ayının başından itibaren, İsrail polisi ve fanatik Yahudiler, Şam Kapısı’nda Filistinlilerin akşamları iftar düzenlemesini engelliyor ve işgal altındaki Doğu Kudüs’te Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilerin evlerini işgal ediyor. Fanatik Yahudilerin Mescid-i Aksa’ya baskın çağrıları sonrası çıkan çatışmalarda yüzlerce Filistinli kardeşimiz yaralandı. Filistinlilere göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombalarıyla müdahale etti. Saldırılarda yüzlerce kadın, çocuk ve yaşlı yerlerde sürüklendi, yaralandı. 70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları ellerinden alınan Filistinliler, İsrail zulmü altında çok zor şartlarda yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yapılan bütün anlaşmalara rağmen, uluslararası alanda alınan bütün kararlara rağmen Filistin’e, Kudüs’e, Mescid-i Aksa’ya ve Gazze’ye saldırmaya ve toprakları işgal etmeye devam ediyor.”

“MÜCADELEMİZ KUDÜS ÖZGÜR OLUNCAYA KADAR DEVAM EDECEKTİR”

“Uluslararası hukuku çiğneyerek insanlık onurunu ayaklar altına alan İsrail’e karşı verilen mücadelemiz Kudüs özgür oluncaya kadar devam edecektir” diyen Ertaş, “Filistin, her geçen gün Siyonist İsrail’in saldırılarıyla karşı karşıya kalıyor. Tüm dünya İsrail katliamlarına gözünü yummuş durumda. Hatırlatmak isteriz ki İsrail’in işlemiş olduğu suçlar bitmek bilmiyor. Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından alınan tüm uluslararası kararlara rağmen işgalci İsrail hukuku tanımıyor, saldırmaya ve işgale devam ediyor. Tüm ağır bedellere rağmen Filistinliler, davalarından asla vazgeçmiyorlar. Filistinliler, haklarını savunmak için Mescid-i Aksa’da nöbet tutmaya ve ümmetin onurunu korumaya devam ediyorlar. İşgalci İsrail ise bu eylemlerde ateş açıp masum insanlara, çocuklara, kadınlara, yaşlılara saldırdığı yetmezmiş gibi tüm bu olayların dünyaya aktarılmasını sağlayan basın mensuplarına da orantısız güç kullanıyor. Filistin davamız insanlık mücadelesi olduğu kadar Kudüs’te çalınan hakların iadesi davasıdır. Nitekim ilk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan Siyonist İsrail işgali altındadır. Siyonist İsrail ve ABD, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın Kudüs bizimdir! Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs, Mekke ve Medine’den sonra, bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi her inanç için o mübarek beldeye sahip çıkma zamanıdır. Bizler buradan Kudüs’ü asla yalnız bırakmayacağımızı herkese haykırıyoruz. Bugün burada ve tüm Türkiye’de Kudüs dostlarıyla birlikte İsrail’in hukuksuz uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

“TÜM DÜNYA TEPKİSİNİ AÇIKÇA GÖSTERMELİDİR”

Ertaş şöyle devam etti: “Son olarak herkese sesleniyoruz ki tüm dünya tepkisini açıkça göstermelidir. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir. Mescid-i Aksa’nın, Kudüs’ün ve Filistin’in özgürlüğü, Siyonist zulmün ve işgalin sona ermesi için, yapılan tüm eylemleri desteklemek hepimizin görevidir. Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistin özgür oluncaya kadar mücadelemizi tüm gücümüzle sürdüreceğiz.”

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Copyright by Atilla Taha