Türk Harb-iş Sendikası Muğla Temsilcisi: “İşçiye ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeyin”

Türk Harb-iş Sendikası Muğla Temsilcisi: “İşçiye ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeyin”

Türkiye Harb Sanayi ve Yardımcı İşkolları İşçileri Sendikası (Türk Harb-iş Sendikası) Muğla İl Temsilciliği, TBMM'de görüşülen torba kanunu teklifi içerisinde yer alan işçi hakları kısmı düzenlemesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Türk Harb-İş Muğla İl Temsilcisi Musa Yorgancı, “İşçiye ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeyin” dedi.Sinem KarakayaTürk Harb-İş Muğla İl Temsilcisi Musa Yorgancı, TBMM'de görüşülen torba kanunu teklifi...

A+A-

Türkiye Harb Sanayi ve Yardımcı İşkolları İşçileri Sendikası (Türk Harb-iş Sendikası) Muğla İl Temsilciliği, TBMM'de görüşülen torba kanunu teklifi içerisinde yer alan işçi hakları kısmı düzenlemesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Türk Harb-İş Muğla İl Temsilcisi Musa Yorgancı, “İşçiye ölümü gösterip, sıtmaya razı etmeyin” dedi.

Sinem Karakaya

Türk Harb-İş Muğla İl Temsilcisi Musa Yorgancı, TBMM'de görüşülen torba kanunu teklifi içerisinde yer alan işçi hakları kısmı düzenlemesine tepki göstererek, bunun işçiye ölümü gösterip, sıtmaya razı etme düzenlemesi olduğunu ifade etti.

Türk Harb-İş Muğla İl Temsilcisi Musa Yorgancı,  bir basın açıklaması yaparak,  Türkiye Büyük Millet Meclisi, Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi içerisinde yer alan işçilerin esnek çalışma modeli, kıdem ve ihbar tazminatı konularının da bulunduğu  ‘İstihdam Paketi’  düzenlemesinin uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketi olduğunu ifade etti.

İl Temsilcisi Yorgancı, 25 yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdam kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenlemenin kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvenceleri ile çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacağını belirtti.

“İŞÇİNİN EMEĞİ SERMAYENİN SÖMÜRÜSÜNE BIRAKILMAKTADIR”

İl Temsilcisi Yorgancı, yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Geçen hafta TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülen torba kanun teklifi ile bizlerin yıllardan beri karşı durduğu esnekleşme ve güvensizleştirme konuları gündeme geldi. İstihdam Paketi adı altında kamuoyuna sunulan düzenleme uzun vadede bir güvensizleştirme ve sendikasızlaştırma paketidir. 25 Yaş altı ve 50 yaş üstündekilere istihdam kolaylığı sağlayacağı iddia edilen düzenleme, aslında belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaşmasına, kıdem ve ihbar tazminatı gibi işçilerin en temel istihdam güvencelerinin ve de çalışma barışının ortadan kalkmasına, sendikal yaşamın alt üstü olmasına neden olacaktır. Böyle bir düzenlemeye karşı çıkmazsak hem kendimize hem de çocuklarımıza çok büyük kötülük yapmış oluruz. İşverenlerin isteklerinin bizim aleyhimize olduğunu hepimiz biliyoruz. Bunu yaşayarak öğrendik. Bu gidişe dur dememiz gerekir.  İşsizlik Sigortası Fonu, işvereni teşvik fonuna dönüşmüştür. Meclisten geçen sözüm ona istihdam paketi, işverenlere teşvik muafiyet af getirmektedir. İşçinin emeği sermayenin sömürüsüne bırakılmaktadır. Türk-İş yıllardan beri, esnekleşme, güvensizleştirme ve kuralsızlaştırmaya karşı verdiği mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdürmektedir. Salgın koşulları fırsata dönüştürülmek istenmektedir.”

“YAPAMAYACAKSINIZ, YAPTIRMAYACAĞIZ”

İl Temsilcisi Yorgancı, açıklamasının devamında, “Çalışma hayatını işçiler aleyhine dönüştürmek için çabalayanlara yanıtımız çok açıktır.  Yapamayacaksınız yaptırmayacağız. Hükümetin uygulaması gereken öncelikli politika kayıt dışı çalışmayı önlemektir. Ülke ekonomisi ve işçiler, kayıt dışı çalışmadan dolayı ağır bedeller ödemektedir. Kayıt dışılığa dayanan emek sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır. Kayıt dışı istihdamla ülke büyük bir gelir kaybına uğramaktadır. Salgın koşullarında işsizlikle mücadele böyle olmaz, İstihdamı artıracağız deyip işçiler güvensizliğe, sendikasızlığa mahkum edilemez. İşçiler zorla ücretsiz izne çıkarılarak, günlük 39 TL ile yaşamak zorunda bırakılamaz! Sosyal diyaloğun içini boşaltarak iş barışı sağlanamaz! İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları beklenerek işsizlikle mücadele edilemez! TBMM ‘deki söz konusu düzenleme işçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etme düzenlemesidir. Bugün rüzgar eken yarın fırtına biçecektir. İşçinin bu düzenlemeye vereceği yanıt nettir. Mücadele, mücadele, mücadele” dedi.

Bu haber toplam 240 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.