Türkiye’de ilk ve tek üreticiye Güçbirliği’nden ziyaret

Türkiye’de ilk ve tek üreticiye Güçbirliği’nden ziyaret

Begonvil Çiçeği su istemeyen, bakımı çok kolay bir çiçektir. Her türlü zorluğa göğüs gerer, kışı, yazı yaşar, susuzluğu yaşar. Bodrum Begonvilcisi Emre Sönmez de Bodrum’un simgesi Begonvili, daha çok dış bitkisi olmasından öte bina içlerinde de, masa üstünde de güzelliğinin gözler önünde olmasını sağlıyor. Bunun için de bir sanatçı edasıyla begonvili işleyerek, Bonsai Begonvili haline getiriyor. Bodrum Yarımadası’nda Bonsai Begonvil...

A+A-

Begonvil Çiçeği su istemeyen, bakımı çok kolay bir çiçektir. Her türlü zorluğa göğüs gerer, kışı, yazı yaşar, susuzluğu yaşar. Bodrum Begonvilcisi Emre Sönmez de Bodrum’un simgesi Begonvili, daha çok dış bitkisi olmasından öte bina içlerinde de, masa üstünde de güzelliğinin gözler önünde olmasını sağlıyor. Bunun için de bir sanatçı edasıyla begonvili işleyerek, Bonsai Begonvili haline getiriyor. Bodrum Yarımadası’nda Bonsai Begonvil (Bodur Begonvil) üretimi sanatının gerçekleştirildiği ve Türkiye’de tek tesis olma özelliğini taşıyan Bodrum Begonvilcisi’ni ziyaret eden Bodrum Güçbirliği Derneği Yönetimi, sera sahibi Emre Sönmez’den tamamen doğal olarak üretilen Bonsai Begonvili hakkında bilgiler aldı. Begonvil Çiçeği su istemeyen, bakımı çok kolay bir çiçektir. Her türlü zorluğa göğüs gerer, kışı, yazı yaşar, susuzluğu yaşar. Buna rağmen kapris yapmadan bu güzelliğe sahip bir çiçektir. Bodrum Begonvilcisi Emre Sönmez de Bodrum’un simgesi Begonvili, daha çok dış bitkisi olmasından öte bina içlerinde de, masa üstünde de güzelliğinin gözler önünde olmasını sağlıyor. Bunun için de bir sanatçı edasıyla begonvili işleyerek, Bonsai Begonvili haline getiriyor.

Japonların tabakta ağaç sanatı olarak adlandırılan Bonsai Sanatından yola çıkarak, 2016 yılında bodur begonvil üretimine başladığını belirten Emre Sönmez, “Begonvil ismi 1700'lü yıllarda Fransız denizci Louis Antoine de Bougainville’nin Brezilya'ya gidip bu bitkiyi çok beğenmesi sonucu kendi adını alarak dünyaya yayılmıştır. 2016 yılında emekli olduktan sonra deneyerek, gözlemleyerek öğrendiğim ve tamamen doğal yollarla Bonsai (Bodur) Begonvili üretimine başladım. Böylece Bodrum Yarımadamızın bir nevi sembolü haline gelen begonvili, özel bir teknikle büyüterek masa üstü çiçeği haline getiriyoruz” dedi.

Bodrum’da Emre Sönmez’in Begonvil üretim sanatı gerçekleştirdiğini belirten Bodrum Güçbirliği Derneği Başkanı Serdar Kayhan; “Begonvil bir nevi Bodrum Yarımadamızın bir sembolü durumunda. Yarımadamızın beyaz bina cepheleriyle bütünleşerek, muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Ama burada Emre abimiz, Yarımadamızın her köşesinde görmeye alıştığımız binaları kaplayan ve daha uzun boylu olan begonvilin aksine, tabakta ve küçük saksılarda rengârenk evlerimizin, ofislerimizin içlerini süsleyecek Bonsai (Bodur) Begonvil üretimi gerçekleştiriyor. Kendisiyle sohbetimiz sırasında da Begonvil üretimi ve Yarımadamızın tanıtımı konusunda çok güzel projelerinin olduğunu öğrendik. Bodrum Güçbirliği Derneği olarak, Bengovili  Bodrum’un yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlarında kullanılması ve begonvilin kentimizin her yerinde yerel dokunun ayrılmaz bir parçası olmasını sağlamak amacıyla yapılacak olan her projenin destekçisiyiz. Çünkü Bodrum’un gücünü biliyoruz ve ortak paydamız Bodrum’umuz için çalışıyoruz” dedi. 

Bu haber toplam 218 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.