Ucuz gözlükler, göz sağlığını bozuyor

Ucuz gözlükler, göz sağlığını bozuyor

Muğla’nın Menteşe İlçesinde Erkan Optik sahibi Erkan Eğribozlu (44), sokaklarda ucuz fiyata satılan güneş gözlüklerinin görme kaybı, katarakt hastalığı ve birçok sağlık problemine yol açtığını belirtti. Eğribozlu, “Pandemiden maddi ve manevi kötü etkilendik. Kimse eskisi gibi doktora gidip gözlük almıyor” dedi.Sinan BoyacıMuğla’nın Menteşe İlçesinde Erkan Optik sahibi Erkan Eğribozlu son yıllarda hayatımızın bir bölümünü kaplayan...

A+A-

Muğla’nın Menteşe İlçesinde Erkan Optik sahibi Erkan Eğribozlu (44), sokaklarda ucuz fiyata satılan güneş gözlüklerinin görme kaybı, katarakt hastalığı ve birçok sağlık problemine yol açtığını belirtti. Eğribozlu, “Pandemiden maddi ve manevi kötü etkilendik. Kimse eskisi gibi doktora gidip gözlük almıyor” dedi.

Sinan Boyacı

Muğla’nın Menteşe İlçesinde Erkan Optik sahibi Erkan Eğribozlu son yıllarda hayatımızın bir bölümünü kaplayan ve büyük bir sorun haline gelen sahte gözlüklerin insan sağlığına çok zararlı olduğunu vurgulayarak, 32 yıllık tecrübelerini anlattı.

Her sektörün etkilendiği gibi gözlükçülük sektörünün de pandemiden kötü etkilendiğini belirten Erkan Eğribozlu, “1988 yılında gözlük fabrikasında bu işe başladım. Fabrikada birkaç sene çalıştıktan sonra 1992 yılında optik sektöründe çalışmaya başladım. 26 yıl boyunca gözlük firmasında çalıştım. Belli bir tecrübeden sonra çevrem kalabalıklaştı. 2006 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden optisyenlik belgemi aldım. 2018 yılında kendi işletmemi kurdum. Muğla halkına kaliteli ve güvenilir hizmet vermeye devam ediyorum. Pandemi başladıktan sonra optik ve güneş gözlüğü sektöründe durgunluk oldu. Yaklaşık 2, 3 ay boyunca optik olarak güneş gözlüğü olarak satmamız gereken aylarda güneş gözlüklerini satamadık. Elimizde birikme oldu. Maddi ve manevi olarak da biraz zarara uğradık. Ağustos ve eylül aylarında sektörümüz hareketlenmeye başladı. Bu aylardaki hareketlenmelerden dolayı biraz maddi manevi olarak toplanmaya başladık. Türkiye de gözlükçülük iyi bir yere geldi. Bütün dünya markalarını Türkiye’ye getirebiliyoruz. Gözlük sektörü o kadar gelişti ki güneş gözlüğü markalarında istediğimiz markaları Türkiye’ye getirebiliyoruz. Eskiden insanlar büyükşehirlere gözlük almaya giderlerdi. Muğla’da bazı markalar yoktu. Artık günümüzde iyi cam iyi kalite güneş gözlükleri şehrimize getirebiliyoruz. Dışarıdan gelen firmalar Muğla gözlükçülerini etkiliyor, etkilemesinin sebebi de fiyatlarda çok arttırma yapıyorlar. Tavsiyem, vatandaşlar gözlük alırken kalitesine, markasında özellikle bunları söylüyoruz ki kalite ve marka çok önemlidir. Sahte gözlüklerde bu sektörde vurgun yapıyor. Benim tahminim 10 yıl sonrada gözlükçülüğün daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum” dedi.

“GÖZLÜK VAZGEÇİLMEZ BİR AKSESUAR OLDU”

Özellikle çocukların sahte gözlüklerden uzak durması gerektiğine dikkat çeken Erkan Eğribozlu, “Çocuk gözlüklerinde aileler sahte gözlüklerden uzak dursun. Aileler çocukların aldıkları pahalı gözlükleri kıracağını kaybedeceğini göz önüne alarak sahte gözlüğe başvuruyorlar, ama bu yanlış. Kendi çocuklarına daha fazla zarar veriyor. Çocuklar gelişişim çağında olduğu için iyi camlı güneş gözlüğü kullanmaları, ultraviyoleden maruz kalmamaları için özellikle polerize camlı güneş gözlüğü kullanmalarını tavsiye ederiz. Çocuklar için gözlük kullanımı; doğdukları zaman bazılarında eksik ve fazla diyoptriler çıkabilir, bu da göz kusurlarını meydana getirir. Çocuklar küçük yaşta hipermetrop veya miyop astigmat olarak gözlük kullanmaya başlayabilirler. Küçük yaşlarda kullanırlarsa, gelişim çağını tamamlayıncaya kadar numaraları düşebilir hatta gözlüğü de bırakabilirler. Bazı irsî ailelerde de devamlı kullanabilirler. Küçük yaşlarda bunlara dikkat edilmesini öneriyoruz. Optik sektörü sahipsiz gibiydi, derneklerimiz vardı, şimdilerde ise Türkiye çapında bir oda olduk. Biz ticari işletme değil sağlık sektörü olarak görünmesini çabalıyoruz. Her önüne gelenin gözlükçü olamayacağını, rastgele gözlük işletmeleri açılmayacağını bunu için de sağlık müdürleri denetimleri sürdürüyor” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 886 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.