YK ENERJİ VE TTKD’DEN ESKİ MADEN SAHALARININ GERİ KAZANIMI İÇİN ÖNEMLİ ADIM

YK ENERJİ VE TTKD’DEN ESKİ MADEN SAHALARININ GERİ KAZANIMI İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Yeniköy Kemerköy Enerji Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (YK Enerji), madencilik faaliyetlerinin tamamlandığı 600 hektarlık alanda yapmayı planladığı maden sahasının geri kazanımı çalışmalarını izlemek ve kamuoyuna raporlamak üzere Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) ile bir anlaşmaya imza attı. Dernek, maden sahasının rehabilitasyon ve ağaçlandırma çalışmalarını tam yetki ile izleyecek ve gelişmeleri dönemsel olarak kamuoyuna raporlayacak.

A+A-

Yeniköy Kemerköy Enerji Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (YK Enerji), Muğla’nın Milas ilçesinde kapatılan maden sahasının rehabilite edilerek yeniden doğaya kazandırılması için çalışmalara başladı. YK Enerji, 600 hektarlık alanda yapmayı planladığı maden sahası rehabilitasyonunu tam yetkiyle izlemek ve raporlamak üzere 1955 yılından bu yana yurt dışı ve yurt içinde birçok çevre projesine imza atan TTKD ile anlaştı.  TTKD uzmanları çalışmaların bilimselliğini, bölgeye uygunluğunu, takvimin belirlenen şekilde sürdürüldüğü gibi konuları takip edecek. Geri kazanım çalışmaları, bölgenin iklim ve bitki örtüsü yapısına uygun ve yöre halkının beklentileri doğrultusunda tarımsal kalkınma amaçları etrafında gerçekleştirilecek.

“Yaptığımız çalışmalar izlenebilir ve  ulaşılabilir  olacak”

YK Enerji olarak sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında gerçekleştirilecek bir çalışmanın ilk adımını attıklarını belirten YK Enerji Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Burak Işık, “Görevi yeni devraldığımız şu günlerde biliyoruz ki önümüzde uzun bir süreç var. Bu süreçte doğru adımları atmak, sorumluluklarımızı bilinçli bir şekilde yerine getirmek için TTKD’nin 70 yıllık deneyiminden faydalanacağız. Anlaşmamız kapsamında TTKD bizi izleyecek, yönlendirecek ve bağımsız bir kurum olarak gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacak” diyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Yaptığımız çalışmalar izlenebilir ve ulaşılabilir olacak. Bu anlayışla başta yöre halkı olmak üzere tüm paydaşlarımızla şeffaf ve açık bir iletişim yürütüyoruz ve yürütmeye de devam edeceğiz.” 

TTDK Bilim Heyeti projeyi izleyecek ve YK Enerji’yi yönlendirecek

TTKD’nin kurulduğu günden bu yana ülkemizin hem faunasını hem de florasını korumak ve geliştirmek amacıyla çok projeye imza attığını belirten TTKD Derneği Başkanı Ali Rıza Koç, “Bilim heyetimiz, YK Enerji’nin yapacağı maden sahalarının doğaya kazandırılması projesinin takipçisi ve yönlendiricisi olacak. Uzmanlarımız çalışmaların bilimselliğini, bölgeye uygunluğunu, takvimin belirlenen şekilde sürdürüldüğü gibi konuları takip edecek. Dernek olarak dönemsel olarak çalışmaları şeffaf bir raporla kamuoyuna duyuracağız.” dedi.

Bu haber toplam 137 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.