Sinem Karakaya

Uluslararası kategoride 23 ülkeden 70, ulusal kategoride 27 ilden 90 projenin yer aldığı Buca İMSEF 2020 Bilim ve Müzik Fuarında, Muğla Özel Yönelt Koleji öğrencisi Beyza Cengiz, bilim projelerinde sergilediği başarılı çalışmalar neticesinde aldığı iki ödülle, Londra’da düzenlenecek olan bilim yarışmalarında ülkemizi temsil hakkı kazandı.

14 -18 Aralık 2020 tarihleri arasında Coronavirüs tedbirleri nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Buca IMSEF Bilim ve Müzik Fuarı, dünyanın dört bir yanından bilim ve sanat alanında yetenekli gençleri çevrimiçi ortamda buluşturdu. Buca’nın bilim üssü Buca Kızılçullu’da bu yıl ilk kez düzenlenen ve gelenekselleşmesi planlanan fuar kapsamında, fizik, kimya, biyoloji, matematik-bilgisayar, enerji-mühendislik ve müzik-piyano olmak üzere 6 farklı alanda, ulusal kategoride 27 ilden 90 proje, uluslararası kategoride ise 23 ülkeden 70 proje yarıştı.

YARIŞMADA İKİ ÖDÜL KAZANDI

Muğla’yı temsilen yarışan Muğla Özel Yönelt Koleji 12. sınıf fen bölümü öğrencisi Beyza Cengiz biyoloji kategorisinde hazırlamış olduğu proje ile onlarca proje içinden Türkiye finaline kalarak yarışmada iki ödül kazandı. Beyza Cengiz, yeni doğal bitkilerden antioksidan, anti kanserojen, anti bakteriyel maddelerin elde edilmesini konu alan projeyle, uluslararası düzeyde ülkemizi temsil edecek. Aynı zamanda bu projeye, bilimsel makale olarak yayınlanma ödülü verildi.

Pandemi dönemi çevrimiçi gerçekleştirilen proje yarışmalarının yeni bir boyut kazandığına vurgu yapan Muğla Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran, “Şartlar ne olursa olsun bilimsel çalışmalar devam ediyor. Öğrencilerimize çevrimiçi canlı derslerle sunum yaparak nasıl proje hazırlayacağımızı öğretiyoruz. Aylarca süren uzun soluklu araştırmalarımızı projeye dönüştürüp öğrencilerimizi bilim proje yarışmalarında, ilimizi ve ülkemizi temsil etmek için çaba harcıyoruz. Emeklerimizin karşılığını almak son derece gurur verici. Projeler tamamıyla öğrencilerin bilgi, beceri ve özgün düşünceleri ile hazırlanıyor. Danışman öğretmen olarak bizlerle fikir alışverişi yapan, kendilerini en iyi şekilde ifade ederek yeteneklerini geliştiren öğrencilerimiz, elde ettiği başarıları ile fark yaratıp bizleri gururlandırıyorlar. Büyük bir heyecanla öğrencilerimizin bilimsel başarılarına şahitlik ediyoruz” dedi.

Yönelt Koleji Genel Müdürü Ferudun Öztürk, başarıyı paylaşmanın önemli ve örnek teşkil edeceğine vurgu yaparak, “Ülkemizi İngiltere’de bilimsel projemiz ile temsil etmek son derece gurur verici. Daha önceleri de Amerika, Meksika vb. ülkelerde de ülkemizi kolej olarak başarılı projelerimizle temsil ederek ödüller kazandık. Tecrübeli proje koordinatörümüz ve ekibinin rehberliğinde öğrencimizin, İngiltere’de de yüzümüzü güldürüp ülkemize ödül kazandıracağından eminim” dedi.

Beyza Cengiz’in başarısından duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise, “Bilim, sanat ve teknolojiye meraklı gençlerimizin, uzun zaman ve büyük emekler sonucu oluşturdukları çalışmalarını sergilemelerine, sosyal ve kültürel paylaşım yapmalarına olanak sağlayan uluslararası proje yarışmalarında yer almaları bizleri son derece mutlu ediyor. Beyza kızımızı, ona rehberlik eden, destek veren proje koordinatörü öğretmenimizi ve Yönelt ailesini can-ı gönülden tebrik ediyorum. Öğrencimizin İngiltere’de de ülkemizi en güzel bir şekilde temsil edeceğine ve güzel başarılara imza atacağına yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.