Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından zeytin üretiminde verimsizlikle mücadele edilmesi, sorunların tespit edilebilmesi amacıyla yeni bir proje hazırlandı

Milas Halk Eğitim Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve üreticiler katıldı.

“ZEYTİNDE VERİMSİZLİĞİN VE HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Zeytinde verimsizliğin ve hastalıkların önüne geçilmezse kaliteli zeytinyağının elde edilemeyeceğine dikkat çeken, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak;  “Geçtiğimiz günlerde Milas Ticaret Odası ve Milas Sanayi Odası’nın başvurusu sonucu, polifenolü yüksek olan Milas Zeytinyağları ile ilgili olarak gerek Coğrafi İşaret, gerekse Avrupa Birliğinden tescil almış bulunmaktayız. Bu konuda emeği geçen ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Avrupa Birliğinden tescil aldık fakat önemli olan aynı kalitede üretim yaparak ihracat yapmayı hedeflememiz lazım. Muğla zeytin varlığının en önemli potansiyeli Milas’ta bulunmaktadır. Bu proje ile köylerimizde ulaşımı zor olan zeytinliklerimize yol yapılacak, üreticilere kasa dağıtılacak ve zeytinlerin doğru koşullarda fabrikaya ulaşması sağlanacak” dedi.

Zeytinin kalitesi ve pazarda hak ettiği yeri alması için hep birlikte mücadele edeceklerini ifade eden Milas Kaymakamı Eren Arslan, “Ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunmak için uğraşan sektörün değerli katılımcıları ve Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne teşekkür ederim. Bir başarıyı yakalamak kolay ama sürdürmek zor. Üretim hacmini sürekli genişletmek için engebeli arazilerin sorunlarını gidererek markalaşma yönünde ilerleyeceğiz. Markalaşma günümüzde çok önemli. Zeytinin kalitesi ve pazarda hak ettiği yeri alması için hep birlikte mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Daha Sonra Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Süreyya Can Projenin tanıtımını yaptı. Üreticiler ve katılımcılarla soru cevap şeklinde bilgi alış verişinde bulunarak toplantı sonlandırıldı.