HASAN YÜZBAŞIOĞLU

HASAN YÜZBAŞIOĞLU

ARANAN BUĞDAY MADURO’DA BULUNDU

A+A-

Müjde!

Buğday kıtlığına kat’i çözüm.

Ukrayna Rusya kapıştı buğday, ayçiçek yağı krizi pardon nazlanması oluştu. Zorlukları aşmak farz haline gelince çözüm binlerce kilometre öteden müjde gibi geldi;

Bu muştulu haber Tarım ve Orman Bakanımız tarafından duyuruldu;

Venezuela ile anlaşıp orada buğday üretmek yüzde 30’unu orada bırakıp yüzde 70’ini alma hakkı kazandık.

Gerçi 8 yıl kadar önce de Sudan ile 99 yıl süreli 780.500 dekar arazi kiralamış şirketler kurup hava atmış ama sadece birilerine şirket yönetimi sebebiyle maaşlar ödemekle yetinmiştik.

Olsun deneme yanılma yoluyla elbette birinde başarılı olmak yolunda istekliyiz ya…

Belki başarı Güney Amerika’nın bu petrol ve maden zengini ülkesinde bizi bekliyordur derken Venezuela’nın yanlış uygulamalarla barajlarında tek damla su kalmadığı içecek suyun bile asker aracılığıyla dağıtıldığını öğrenince buğdayı hangi su ile üreteceğimizi ve binlerce kilometre öteden nakletmek için ödeyeceğimiz navlun (denizcilik taşıma ücreti) bu işe değip, değmeyeceğini sorgulamak, kendi ülkesinde toprağını maden şirketlerinin talanına açıp suyunu kaybetmeyi başarmış bu muhteşem ortağı  kurtarmakla ciddi sevap alabileceğimizi düşününce gereksiz oldu.

Öyle ya Venezuela halkının sevabı Anadolu çiftçisinin sevabından kat be kat fazladır.

Kendi ülkesinde kendi çiftçisinin meselelerini çözmek yerine mademki başka bir ülkede üretim yapma kararı alıp sözleşmeler imzaladığımıza göre;

Tarım ve Orman Bakanlığımızı ve teşkilatlarını bu muhteşem sözleşmeleri yerinde uygulamak üzere Venezuela’ya yollasak nasıl olur?

Önceki ve Sonraki Yazılar