ÖMER KIRLI

ÖMER KIRLI

ATATÜRK RUHU İLE İKİNCİ YÜZYILA

A+A-

Osmanlı yıkılmış, emperyalist devletler canım Anadolu’yu işgal etmiş. Cebren ve hile ile Anadolu’nun dört bir yani Düşman işgaline maruz kalmıştır. Son padişah Vahdettin’de Ülkeyi, terk etmiş. İngiltere’ye giderek Anadolu ve Türk ulusunu Kaderiyle baş başa bırakmıştır.

Anadolu insanı, üzgün biçare kaderine, razı iken. Türk tarihinin tekerrür edeceğini bilmeden, düşman işgaline karşı bir şey yapmamanın çaresizliği ile kahır içerisinde yaşamaktaydı.

Türk tarihinde, Belli Dönemlerde, öyle liderler çıkmıştır ki. Dünya tarihinin ve Türk tarihinin kaderini bir anda değiştirivermiştir.

Gazi Mustafa kemal Atatürk, Öksüz kalan Anadolu ve Türk halkına, engellemeler, suikastlar, karalama politikalarına rağmen liderlik etmiş. Türk ulusunun o “MÜCADELECİ” RUHUNU arkasına alarak, onlara “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” diyerek tek kurtuluşun bağımsızlıktan geçtiğini aşılayarak, ”KUVA-İ MİLLİYE” hareketiyle düşmanı topraklarımızdan def etmiştir.

Atatürk Dünya Tarihinde, adını altın harfler ile yazdırmış, Gerçek bir “DÜNYA LİDERİDİR”. Yıkılan Osmanlı devletinin, ardından orta doğu denilen, bu cehennem gibi coğrafyada Cumhuriyeti kurarak, bizlere bu canım devleti emanet etmiştir.

Biz bu emanete, Muğlalılar olarak sonuna kadar sahip çıkmaktayız. En son ki genel seçimde, kaybedilmiş bir şeyin olmadığını bu yazımda, belirtmektir niyetim.

Geçen seçimde kuva-i Milliye Ruhu tekrar hayata geri dönmüştür. Atatürk’ün bizlere aktarmak istediği bağımsızlık benim karakterimdir, fikri tekrar hayata geri dönmüştür.

Atatürk tüm Mazlum, ulusların umudu olan bir devlet adamıdır. Yaşadığımız bu topraklardaki her şeyi ona ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Benim ve Muğlalıların ve Muğla’da yaşayan halkın tek amacı vardır, oda Atatürk ve değerlerine sahip çıkmaktır.

Muğla Türkiye cumhuriyeti Devletimizin, en güzel illerinde birisidir. Muğla bizim canımız, kanımızdır. Muğla ATATÜRKÜN VE ONUN DÜŞÜNCELERİNİN KALESİDİR.

Muğla’da her gittiğiniz, yerde Mutlaka ATATÜRK Resimlerini balkonlarda, iş yerlerinde, evlerin başköşelerinde mutlaka görebilirsiniz. Her gittiğiniz Resmi kurumlarda dev Atatürk resimleriyle, karşılaşabilirsiniz, Muğla Atatürk kokan bir şehirdir.

Evet, kendi, aramızda küskünlükler, dargınlar olabilir. Bazen bu küskünlükler dargınlıklar, kavgaya kadar gidebilir. Davamız, bize bırakılan Miras, kavgaya ve küskünlüğe, dargınlığa yer olmayan mukaddes büyük bir davadır. Her ailede tartışmalar, kırgınlıklar meydana gelebilir. Âmâ bu davada ne küskünlüğe, ne de dargınlığa yer yoktur. Yolumuz uzun ve Çetindir. Her yoldaş, diğer yoldaşını desteklemek zorundadır. Geçen yerel seçimlerde Atatürk değerlerine ve mirasına Muğla’daki tüm Atatürkçüler bütün engellemelere rağmen sahip çıkarak gereğini büyük bir özveriyle yapmıştır.

Muğla’daki Esnafından, siyasilerine, gencinden, yaşlısına, Memurundan, Müdürüne, Daire Başkanlarına varıncaya kadar olan tüm kesimler Bu “MİRASIN” değerini bilmekte, onun içinse terinin ve kanın son damlasına kadar mücadelelerine devam etmektedirler.

Geçen dönem, sanıldı ki kaybedildi. Her şey bitti. Hiçbir şey kaybedilmedi. Tam tersine, Ruh bilinci tekrar bizlere aşılandı. Birlik beraberlik olduğu sürece hiçbir kuvvet, bu ülkede Ne ATATÜRKÜ unutturabilecek nede ONUN FİKİRLERİNİ SAVUNAN ASKERLERİNİ asla ama asla, durduramayacak, asla susturamayacaktır. Muğla ili dâhilinde, Yatağan,Ula, Ortaca, Dalaman, Datça, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Kavaklıdere, Menteşe, Milâs’, Seydikemer, Köyceğiz, Tüm ilçelerinde YEREL SEÇİMLERDE, ATATÜRKÇÜLER ATATÜRK RUHU İLE HAREKET EDEREK, onun düşüncesine, fikirlerine karşı olan tüm unsurlara, güzel bir cevabı sandıkta verecektir. Tüm ilçelerde Atatürkçüler, üzerine düşen bu kutsal görevi, beklemekte ve o an için can atmaktadırlar.

Atatürk’ten hiçbir Muğlalı ve Muğla’da yaşayan vatandaş, hiçbir zaman vazgeçmedi, aslada vazgeçmeyecektir.

Ne olursa olsun, onun yolundan ölünceye kadar gitmeyi kendine kutsal bir amaç edinmiştir.

Her daim Muğlalı ve Muğla’da yaşamaktan, Onur ve gurur duymuşumdur.

Muğla ikinci yüzyılda da Atatürk’ün ruhuyla mücadelesine devam etmektedir, ilelebet son nefer, son nefese kadar bu mücadeleyi sürdürecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar