İlk kez bir hastaya 3 kablolu pil cihazı takıldı

İlk kez bir hastaya 3 kablolu pil cihazı takıldı

Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği hekimleri Doç. Dr. Volkan Doğan ve Doç. Dr. Oğuzhan Çelik tarafından, ilk kez bir hastaya sınırlı uyuşturma altında anjiyografi ünitesinde CRT-İCD cihazı takıldı.“KURUMUMUZDA İLK DEFA UYGULANMIŞTIR”Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan Doğan CRT –İCD cihazı ve cihazın çalışma mekanizması hakkında bilgi verdi.Doç. Dr. Volkan Doğan “CRT-İCD (3 kablolu pil) yani şoklama...

A+A-

Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği hekimleri Doç. Dr. Volkan Doğan ve Doç. Dr. Oğuzhan Çelik tarafından, ilk kez bir hastaya sınırlı uyuşturma altında anjiyografi ünitesinde CRT-İCD cihazı takıldı.

“KURUMUMUZDA İLK DEFA UYGULANMIŞTIR”

Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan Doğan CRT –İCD cihazı ve cihazın çalışma mekanizması hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Volkan Doğan “CRT-İCD (3 kablolu pil) yani şoklama özelliği olan cihaz kardiyak resenkronizasyon tedavisi, kalbinizin odacıklarının daha düzenli ve verimli bir şekilde kasılmasını sağlamak için göğsünüze bir cihaz yerleştirme prosedürüdür. Kardiyak resenkronizasyon tedavisi (CRT), kalbin her iki alt odacığına (ventriküller) elektrik sinyalleri gönderen biventriküler kalp pili (kalp resenkronizasyon cihazı olarak da adlandırılır) adı verilen bir cihaz kullanır. Sinyaller, ventriküllerinizi daha koordineli bir şekilde kasılması için tetikler, bu da kalbinizden kan pompalamasını iyileştirir. Bazen cihaz, kalp ritminiz tehlikeli bir şekilde düzensizleşirse kalp atışınızı sıfırlamak için elektrik şoku verebilen implante edilebilir bir kardiyoverter-defibrilatör (ICD) içerir. Kardiyak resenkronizasyon tedavisi, ventrikülleri koordineli bir şekilde kasılmayan kişilerde uygulanan bir kalp yetmezliği tedavisidir. Kalp yetmezliğiniz varsa, kalp kasınız zayıflar ve vücudunuzu desteklemek için yeterli kanı pompalayamayabilir. Kalbinizin odaları birbiriyle uyumlu değilse bu durum daha da kötüleşebilir. Kardiyak resenkronizasyon tedavisi, kalp yetmezliği semptomlarınızı azaltabilir ve ölüm dahil kalp yetmezliği komplikasyonları riskinizi azaltabilir. Bu işlem tıbbi gereklilik halinde hekim tarafından değerlendirilen uygun hastalara yapılmakta olup kurumumuzda ilk defa uygulanmıştır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.