“Muğla’da tarımsal sulamanın iklim değişimine uyumu projesi”

“Muğla’da tarımsal sulamanın iklim değişimine uyumu projesi”

Sinem KarakayaMuğla Valiliği Koordinesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “İklim Değişimine Uyum Hibe Programı” kapsamında hazırlanıp başvurusu yapılan, “Muğla’da Tarımsal Sulamanın İklim Değişimine Uyumu Projesi” toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı. Kurulduğu 1988 yılından bugüne kadar önemli projeleri destekleyen Vakıf, bölgemizin turizm, tarım ve hayvancılık, el sanatları vb. gelir getirici...

A+A-

Sinem Karakaya

Muğla Valiliği Koordinesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “İklim Değişimine Uyum Hibe Programı” kapsamında hazırlanıp başvurusu yapılan, “Muğla’da Tarımsal Sulamanın İklim Değişimine Uyumu Projesi” toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı.

 Kurulduğu 1988 yılından bugüne kadar önemli projeleri destekleyen Vakıf, bölgemizin turizm, tarım ve hayvancılık, el sanatları vb. gelir getirici potansiyelini geliştirmek ve tanıtmak, eğitim çalışmalarını desteklemek, çevrenin korunması ve çevre bilinci oluşturulması konularında çalışmalarına devam ediyor.

 Toplantıda, Muğla genelinde yaşanan kuraklıkla birlikte en fazla etkilenen tarım sektörü ve sektörün en önemli girdisi sulama ele alındı. İl Özel İdaresinin kapanmasının ardından Muğla sınırları içerisinde yer alan 168 sulama tesisinin yaklaşık 6 yıl süreyle herhangi bir kurum tarafından sahiplenilip bakımları yapılmadığından, sulama kanallarında %60’lara varan su kayıpları oluşmaktadır. Bu tesislerde yer alan sularla Muğla’daki tarım arazilerinin önemli oranının eski tip yöntemler ile sulanıyor olması, kıt su kaynakların daha etkin, verimli ve sürdürülebilir kullanımını gündeme getirmiştir. Bu kapsamda Avrupa Birliği projesi hazırlanarak başvurusu yapıldı.

500.000 Euro bütçe ile 18 Ay sürmesi planlanan ve Kamu, Sivil ve Özel Sektör iş birliğinde 34 ortağı bulunan “Muğla’da Tarımsal Sulamanın İklim Değişimine Uyumu Projesi”, 168 Sulama Tesisinin mevcut durum analizlerinin yapılması, kurumlar arası koordinasyonun sağlanarak eylem planı oluşturulması, tesislerin sürdürülebilirliği açısından kısa ve uzun vadede yapılması gereken iş ve işlemlerin ortaya çıkarılmasını, tarımsal sulama sistemlerinin damla sulama sistemleri gibi modern sistemlere dönüşümünün sağlanması ve bu sistemlere geçişin hızlandırılması için farkındalık oluşturma eğitimlerini kapsamakta.

Vali Orhan Tavlı, Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunarak, memnuniyetini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.