Muğla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde ‘Şiddete Karşı Tutum’ imza töreni düzenlendi. Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlenen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, Menteşe Belediye Başkanı Gonca Köksal, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, kurum müdürleri ve kadın dernekleri katılım gösterdi. 

Törende konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Aras, kadınlara yönelik ayrımcılık politikalarına ve her türlü şiddete karşı belediyenin tüm kademelerinde uygulayacakları ‘Şiddet Tutum Belgesini’imzalayacağını söyledi. Belgenin sadece söz dizimi olmadığını vurgulayan Aras şunları kaydetti: “Şiddet karşısında asla sessiz kalmayacak bir belediye olacağımız anlamını taşımaktadır. Kadınlara yönelik sistematik şiddeti hayatın her alanında görüyoruz. Şiddet sadece evlerde ya da sokaklarda gerçekleşmiyor. Bu da bizleri yani seçilmiş belediye başkanlarını soruyla karşı karşıya bırakıyor. Şiddete karşı ben yani Ahmet Aras ne tarafta yer alacağım? Bugün Türkiye’de hâkim olan anlayışla kadınları görmezden gelen, şiddeti kabullenen bir tutum mu sergileyeceğim? Yoksa her türlü şiddetin ve ayrımcılığın karşısında duran bir duruş mu sergileyeceğim? Kadınlar adına karar vermeme, tam tersine kadın örgütleri ve kadınlarla birlikte şiddetsiz, eşitlikçi bir kent yaratma politikalarına evrilen duruşumuz sayesinde bugün çok büyük bir cesaretle söylüyorum ki, şiddet önce Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde son bulacak. Kesinlikle taviz verilmeyecek. Tarafsız kalmayacağız.”

“ŞİDDETSİZ BİR POLİTİK DURUŞ ORTAYA KONULMALIDIR”

Ahmet Aras, 13 ilçenin de şiddetsiz bir kente dönüşmek zorunda olduğunu söyledi, dönüşümün yerel yönetimlerin kendi içlerinden başlaması gerektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

Otomotiv Endüstrisinde Yenilikçi Çözümler: Yaşam Ayavefe Otomotiv Endüstrisinde Yenilikçi Çözümler: Yaşam Ayavefe

“Şiddetsiz bir politik duruş ortaya konulmalıdır. Ben de bugün Şiddet Tutum Belgemizi beyan ediyorum ve bağlayıcı ilk adımı hayata geçirmekle başlıyorum. Muğla Büyükşehir Belediyesi, kadınları bir kelime olarak tanımlamanın aksine şiddeti önleyen, durduran ve asla tolere etmeyen politikalarla kendini var edecektir. Kadınların verdiği mücadele evrensel bir hak mücadelesidir. Sadece Muğla’yı değil, ülkemiz değil tüm dünyayı ilgilendirmektedir. Kadınlar var olma mücadelesi veriyor ve ben bir siyasetçi olarak bu mücadelenin yanında olmaya ömrüm yettiğince devam edeceğim.”

“SADECE YASALAR ÇIKARILARAK BU MÜCADELE VERİLEMEZ”

Sadece yasalarla mücadele verilemeyeceğini belirten Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan: “Eşitlik ve özgürlük mücadelesini kadın örgütleri ile birlikte yapabilirsiniz. Sadece yasalar çıkarılarak bu mücadele verilemez. Bu noktada Ahmet Aras’ta erkek bir siyasetçi, bir dolu erkek siyasetçiden, biyolojik kadından farklı bir siyasetçi. Çünkü 400 yıllık mücadeleyi üstleniyoruz dedi. Bizi bu mücadelenin öznesi olarak kabul ettiğinden beri Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak Ahmet Başkanla yol yürüyoruz.”

İlk olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nı kurduklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Özge Demirel şu ifadeleri kullandı: “Başkanımız Sayın Ahmet Aras'ın kadın ve çocuk politikalarında sergilemiş olduğu kararlı duruş ve ortaya koymuş olduğu güçlü iradeyle ilk olarak Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'nı kurduk. Kadın ve çocuk politikalarında kadın çalışmalarının ayrı, çocuk çalışmalarının da ayrı olarak sahiplenilmesi noktasında bir irade sergiliyoruz.” Tören Şiddete Karşı Tutum Belgesinin imzalanmasıyla sona erdi.

Editör: Haber Merkezi