ÖMER KIRLI

ÖMER KIRLI

ATAM İZİNDEYİZ

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu, büyük düşünce adamı, asker, siyasetçi, lider, devrimci, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlamanın 85. yılında, saygı ve özlemle anıyoruz.

Her 10 Kasım'da tarifsiz büyük acıyı saat "9'u 5 geçe" içimizde sanki ilk günmüşçesine  yakıcılığıyla, hüznüyle duymanın zamanı.

 Bu duyguyu içimizden hiçbir kuvvet asla silemez, bu acıyı yıllar geçse de kimse yüreğimizden söküp atamaz.

Ömrünün çoğunu savaş alanlarında, hastalıklarla geçirmiş, özgürlük arayan diğer  dünya milletlerine örnek olmuş bir savaşın sonrasında, yıkıntılardan, olumsuzluklardan yokluktan, yeni bir devlet yaratmak için kendini feda etmiş yüzyılın, yüzyılların sonrasınında liderine minnet duymanın vakti.  

Yolumuzu ışık tutan, hedeflerimize yol gösteren, ilke ve inkılâpları ile Mustafa Kemal Atatürk adının yüreğimizdeki sevginin derin anlamını, kelimelerle ifade etmek mümkün değildir.

“Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.”, derken ortaya koyduğu ilkelerin ne kadar sağlam olduğundan ve bu değerlerin Türk milletine rehber olacağından hiç şüphe duymamıştır. Bugün, yarın ve daima, nice çağdaş ve aydınlık nesiller; Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyette , özgür, laik ve demokratik ilkeleri en derin anlamıyla idrak ederek ilerlemeye devam edecektir.

Atatürk’ü sevmek ve anlamak, Atatürk’ün aydınlanma felsefesini ve devrimlerini kesintisiz devam ettirme görevini üstlenmek demektir.

Atatürk’ü sevmek demek, bu ülkenin kurucuları başta olmak üzere, atalarımıza ahde vefa borcu hissetmek, onlara saygı duymak, onları saygıyla anmak demektir. Atamızın ölüm yıldönümlerinde, bir hastalık bahanesi uydurmamak, kendisine saygı duruşunda bulunmak demektir. Atatürk’ü sevmek demek, ahlaklı ve vicdanlı olmak demektir.

Bu anlamda, Atatürk’ü sevmek için pek çok sebep vardır. Bu sebeplerin başında da, O’nun, bağımsızlık savaşımızın ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun önderi olması gelmektedir.

Onun izinden  gitmenin şu dönemde daha da farklı bir anlam ve önem kazandığı gündür..

Onun ilkelerini geleceğe taşımak, Devrimlerine sahip çıkmak sonsuza dek Türkiye Cumhuriyeti'ni var etme ülküsü hayalini gerçekleştirme vaktidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar