Görkem Çağlar ÇELEBİ

Görkem Çağlar ÇELEBİ

DEĞİŞİM

A+A-

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır.70 yıl kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken  çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40'a dayandığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir, beslenmesini sağlayan avlarını tutamaz hale gelir. Gagası uzunlaşır ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır , tüyleri kartlaşır kalınlaşır.

Kendisine uygun yeri bulduktan sonra kartal, gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası düşer . Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası yeniden çıktıktan sonra pençelerini çıkartır. Yeni pençeleri çıkınca kartal eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. Kartal kendisini daha uzun süreli yaşama bağlayan yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazırdır.

Kartalın hayatını idame ettirmesi adına göstermiş olduğu bu değişim biz insanlar için ders çıkarılması gereken güçlü bir örnektir. Hayatın her alanında karşımıza çıkan engelleri azim ve kararlılıkla direndiğimiz takdirde başarı kaçınılmaz olacaktır.İnsanoğlu doğumundan ölümüne kadar hayatın her döneminde değişim halindedir. Değişimin seyri herkeste farklıdır. Kimisi her şeyiyle yerli yerinde hayata bir- sıfır önde başlarken,  kimisi de benim gibi sağlık sorunları nedeniyle hayata geriden başlayabiliyor. Belki de mevcut durumlarımızla sınanmaktayız.  Önemli olan hayata bakış açımız. Şartlar ne olursa olsun değişim adına ortamı ve çevremizi güzelleştirmeli ve kişiliğimizi geliştirmeliyiz.

     Bu konuyu en iyi anlatan ve özellikle siyasiler tarafından çok sık kullanılan;

“ DEĞİŞMEYEN TEK ŞEY DEĞİŞİMDİR “ sözüdür.

 Sevgide kalın, sevgiyle kalın ...

Önceki ve Sonraki Yazılar