Özge Çolak

Özge Çolak

EYVAH TYT GELİYOR!

A+A-

  Geçenlerde bir öğrencimden şöyle bir mesaj aldım “Nasıl yani hem Pandemi hem TYT beni mi buldu?”

Neredeyse tüm TYT öğrencilerinin aynı düşüncede olduğunu tahmin edebiliyorum. O yüzden bu hafta TYT hakkında konuşalım istedim.

Okullar kapalı, etütler yok, yardım alabileceğim bir yer yok ben evde bu sınavı  nasıl başarabilirim diye düşünen o kadar çok öğrenci var ki. Bir de bu konuya Matematik eklenince daha çok can sıkıcı oluyor öğrenciler için. Bence bir de şöyle bakalım duruma evdeyiz istediğimizden daha fazla zamanımız var istediğimiz kadar ders çalışabilir ve istediğimiz kadar kendimize zaman ayırabiliriz, acele etmeden sakince, adımlarımızı sağlam atarak konuları gerçekten anlayarak ders çalışabilir yanlışlarımıza bakabilir onlinedan sormak istediğimiz soruları yine öğretmenlerimize sorabiliriz eğer online üzerinden soru soramıyorsak kaynak kitaplarımızdan yanlışlarımıza ulaşabiliriz. Yani demek istediğim şu ki biraz bakış açımızı değiştirip Eyvah okullar kapalı! Eyvah TYT geliyor!  Demek yerine kendimize göre yapılan programlara uyarak sıkı bir çalışmayla istediğimiz hedefe ulaşabiliriz.

Biliyorsunuz ki TYT aslında bir temel yani AYT  sınavının bir temeli. TYT de çalıştığımız her konu çok önemli kendi branşım için söyleyecek olursam Matematik için TYT konuları çok önemli ve biz bu temeli ne kadar sağlam atarsak binamız o kadar yıkılmaz olur.  Bazen hocam bu konu çıkmaz diyerek TYT Matematik konularında eleme yapan öğrencilerim oluyor bunu yapmayın çünkü matematikte şuan çalıştığınız her konu diğer konularda sizi sonuca götürecek işinize yarayacak bir adım olabilir. Yani Matematikte eleme yapmıyoruz konuları çalışıp kendimizi kandırmadan yanlışsa yanlış olduğunu kabul edip tekrar üzerinde durup eksiğimiz kapatıyoruz. Günlük soru hedefi belirlemek bizim pratiğimizi  arttırarak  daha fazla soru çeşidi görmemizi sağlayacak bu da sınava hazırlanmak için önemli hususlardan biridir. Ancak günlük soru hedeflerimizi sınav yaklaştıkça arttırmalı ve deneme çözmeye başlamalıyız çünkü deneme çözmek ilerlediğiniz yolu  size gösterecek en doğru ölçüdür.

Evde sınava hazırlanırken elbet ders çalışıyor, soru çözüyor denemelerle destekliyoruz. Peki kitap okuyor muyuz?

Sınav sürecinin olmazsa olmazı her dersimizde bizi destekleyecek olan durumlardan biri kitap okumak. Matematik için kitap okumanın faydası ne olabilir ki demeyelim mesela en zorlandığınız konulardan biri TYT de problemler konusu ve bu konu kesinlikle okuduğunu anlayabilme üzerinde duruyor. Bir öğrenci  okuduğunu ne kadar kolay  anlarsa soruyu da o kadar hızlı ve doğru çözer ve tabii bu konunun ne kadar eğlenceli olduğunu da anlar. Bu nedenle günlük kitap okuma saati yapalım bir ay sonra matematikte artan netlerinizi sizde fark edeceksiniz.

Adımlarımızı doğru atarak ve kendimizden emin olarak yaptığımız her şey bizi bu sınav yılımızda  hedefimize götürecek yeter ki biz doğru çalışalım doğru ilerleyelim.

Madem bu kadar TYT Konuştuk bir TYT sorusu da benden olsun!

Haydi okuduğumuzu anlayalım herkese kolay gelsin!

SORU :

Bayan Dedikodu arkadaşına en son haberleri veriyordu. 5 ya da 9 numarada oturan kadının kedisi evden kaçmıştı;5, 7 ya da 11 numarada oturan çift pijama partisi veriyordu; 5, 7 ya da 9 numaradaki huysuz amca parkeden araçların sileceklerini kaldırmıştı; ve 9 ya da 11 numaradaki baterist yine gürültü çıkarmıştı. Bayan Dedikodunun sözünü ettiği bu insanların tümü ayrı evlerde oturuyor ve pijama partisi veren çift ile baterist kapı komşular. Kim kaç numarada oturuyor?  Bulabilir misiniz?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.