Necip TOPUZ

Necip TOPUZ

KADIN

A+A-

Tarihte şairlere ilham kaynağı olmuş kadınlar vardır. Kimi aşklarıyla hatırlanır, kimi meziyetleriyle.

Gerçekten de hem Milletimizin yetiştirdiği, hem de başka milletlerden yetişen tarihe yön veren kadınların hayatlarına bakınca insan hangi takdir sözünü söyleyeceğini şaşırıyor.

Örneğin, Saka Kraliçesi Tomris, hileyle oğlunu öldüren Pers (Ahameniş) Kralı Büyük Kiros'u öldürmeye yemin edip, savaşta ordusunu bizzat yöneterek Antik Dünyanın en büyük kralını kana doyuracağına yemin edip bunu yerine getirmesi her türlü takdirin ötesindedir.

Tomris ile ilgili Kazakistan'da güzel bir film çekilmiştir. Meraklısına tavsiye ederiz.

Anadolu'muzda antik dönemde günümüzden yaklaşık 3300 yıl önce yaşayan Puduhepa'dan başka bir yazımızda bahsetmiştik. Hitit Kralı III. Hattuşili'nin Kraliçesi olan Puduhepa'nın Kralına olan aşkı ve Devlet içindeki rolü incelemeye değerdir. Kadeş Barışını imzalayan III. Hattuşili'nin belgenin bir yüzüne kendi mührünü diğer yüzüne Kraliçe Puduhepa'nın mührünü vurduğunu belirtmek gerekir.

Bizim Anadolu Türk Tarihinin de önemli kadınları vardır şüphesiz. Yakın tarihimizden Nene Hatun yahut Kara Fatma bunlara örnek gösterilebilir. Esasen isme de gerek yok, Anadolu kadınının hikayesini yazmaya takatimiz yetse destan olur da oku oku bitmez.

Bu gün bir kadın ve yazının sonunda da bir şiirden bahsedeceğim. 

Bahsedeceğimiz kadın Mercia'lı Kont Leofric'in karısı Lady Godiva'dır. Rivayete göre isminin anlamı "Tanrı'nın Armağını" olup, o, merhamet, cesaret, kararlılığın simgesidir.

Hikayeye gelelim, o tarihlerde Kontun hakimiyetindeki bölgede halk ağır vergilerden son derece muzdariptir ve bir şekilde bu sıkıntılarını Ladylerine ulaştırırlar. Lady vergileri indirmesi konusunda  eşini sıkıştırmaya başlar. Kont eşinin zorlamalarından kurtulmak için yapmayacağını düşündüğü bir teklifte bulunur. Birlikte yaşadıkları Coventry kentinde at üstünde çırıl çıplak dolaşması halinde vergileri düşürme vaadinde bulunur.

Kontun bu teklifini tereddütsüz kabul eden Lady Godiva uzun saçları ile vücudunu örtmeye çalışarak Coventry sokaklarını at üstünde geçer. Rivayete göre Coventry halkı Lady'lerinin ali cenaplığına istinaden onu utandırmamak için  evlerine kapanır ve hiç kimse Lady bakmaz. Sadece Tom adında biri gizlice evin perdesini kaldırır bakar. Ancak o da kör olur. 

Lady Godiva'nın yaşadığı bir gerçek olmakla hadisenin yaşanıp yaşanmadığı bilinmemektedir. Bir çok şair, ressam da Lady Godiva'dan ilham almışlardır. Meşhur at üstünde çıplak kadının tasvir edildiği resim 19. Yüzyıl sonlarında ressam John Collier tarafından yapılmıştır. 

Bizim edebiyatımızda İsmet Özel, "Amentü" şiirinde Lady Godiva'ya atıfta bulunur. Hazret şiirinde kendisini zora sokma pahasına kimsenin halka sahip çıkmadığına şikayet eder ve sahip çıkan olmadığı gibi buna zarar verecek kimse de olmayacağından kör olmanın da söz konusu olmayacağını belirtir. İsmet Özel'in bu iki mısraını büyük bir sitem olarak görürüm. 

Amentü

"...
ne Godiva geçer yoldan, ne bir kimse kör olur
yalnız
coşkunluğu karşısında içlendiğim şadırvan
nüfus cüzdanımda tuhaf
ekmek damgası durur
benim işim bulutlar arşınlamak gün boyu
...."

Yaşadığı toplumun iyiliği için fedakarlıkta bulunanların önünde saygıyla eğiliyorum.

Baki selam...
 

Önceki ve Sonraki Yazılar